Żel aloesowy to tani must have do twarzy i na włosy. Oto proste triki na jego zastosowanie
Żel aloesowy to jeden z najbardziej znanych, a przy tym wszechstronnie działających naturalnych preparatów pielęgnacyjnych. Stanowi doskonały dodatek do innych kosmetyków, sprawdza się również jako samodzielny produkt. Nawilża, łagodzi, rozjaśnia przebarwienia. Na tym jednak nie koniec jego właściwości. Jak jeszcze można wykorzystać żel aloesowy?
- Redakcja
W tym artykule:
- Żel aloesowy – właściwości
- Żel aloesowy do twarzy – zastosowanie
- Żel aloesowy na włosy – zastosowanie
- Żel aloesowy do ciała – zastosowanie
- Domowy żel antybakteryjny
- Żel aloesowy – gdzie kupić? Cena
Żel aloesowy – właściwości
Żel aloesowy jest delikatny dla skóry i włosów, a przy tym zapewnia im solidną dawkę nawilżenia, odżywienia i regeneracji. Jakie działanie ma żel z aloesu? To przede wszystkim:
- nawilżanie;
- łagodzenie podrażnień;
- przyspieszenie procesów regeneracyjnych skóry;
- łagodzenie świądu;
- działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.
Miąższ aloesu, z którego wytwarza się ten żel, był ceniony ze względu na swoje właściwości już dziesiątki lat temu. Jak można wykorzystać żel aloesowy? Sprawdzi się jako preparat:
- nawilżający - samodzielnie lub jako dodatek do ulubionego kremu, lub balsamu;
- łagodzący - na przykład po depilacji;
- redukujący świąd i pieczenie;
- regenerujący - dla podrażnionej lub przesuszonej skóry;
- przyspieszający gojenie ran;
- na oparzenia - dzięki właściwościom głęboko nawilżającym, kojącym i uśmierzającym świąd oraz obrzęki.
Schłodzony żel z aloesem sprawdzi się świetnie jako balsam po opalaniu (lub podkład pod taki preparat), kojąc, chłodząc i natychmiastowo regenerując skórę. Aloes w żelu to prawdziwy must have w kosmetyczce każdego, kto ceni naturalne, skuteczne i natychmiastowo działające rozwiązania.
Żel aloesowy do twarzy – zastosowanie
Żel aloesowy bez obaw można stosować na skórę całego ciała. Przed pierwszym użyciem sprawdź jednak na niewielkim jej fragmencie, czy przypadkiem nie wywołuje u ciebie reakcji alergicznej. Aloes, przy całym szerokim spektrum swoich właściwości, jest również niestety dość często uczulającą rośliną. Jeśli po upływie przynajmniej 24 godzin nie zaobserwujesz u siebie reakcji alergicznej w miejscu nałożenia - możesz zacząć szukać dla niego zastosowania!
Jak używać żelu aloesowego do twarzy? Wykorzystaj go jako:
- serum do twarzy - w oczyszczoną i stonizowaną skórę twarzy wklep niewielką ilość żelu, a następnie nałóż na nią krem pielęgnacyjny. Aloes nawilży skórę, a zastosowany razem z kremem - będzie stanowić prawdziwą bombę nawilżającą;
- dodatek do maseczki odżywczej - niewielką ilość żelu możesz wymieszać z gotową maseczką regenerującą, odżywczą lub nawilżającą, by wzmocnić jej działanie. Żel aloesowy możesz wykorzystać również jako składnik maseczki własnej roboty;
- preparat łagodzący podrażnienia i zmiany trądzikowe - żel aloesowy stosowany na trądzik, dzięki właściwościom kojącym i antybakteryjnym, z powodzeniem niweluje stany zapalne i łagodzi podrażnioną skórę. Możesz stosować go jako serum lub nakładać punktowo na zmienione miejsca.
Czysty żel (bez niepotrzebnych, chemicznych dodatków, takich jak alkohol) możesz nakładać również na okolice ust. Żel aloesowy nakładany pod oczy pomoże rozjaśnić, ujędrnić i wygładzić skórę.
Żel aloesowy możesz wykorzystać także pod makijaż, jako wygładzającą i nawilżającą bazę. Aloesowy żel do twarzy redukuje także przebarwienia, wyrównując koloryt skóry.
Jak zrobić żel antybakteryjny i antywirusowy? Oto podstawowy składnik płynu do dezynfekcji rąk>>>
Żel aloesowy na włosy – zastosowanie
Żel aloesowy możesz stosować również do włosów. Sposobów jest mnóstwo, a kilka z nich to:
- odżywka nawilżająca - niewielką ilość żelu rozetrzyj w dłoniach i przeczesz włosy;
- dodatek do odżywki i maski - wymieszaj pożądaną ilość żelu z kosmetykiem pielęgnacyjnym, by wzmocnić jego działanie;
- podkład pod olej - olejowanie włosów to jeden ze skutecznych sposobów ich regeneracji. Rozprowadź dokładnie żel na wilgotnych włosach, a następnie wmasuj w nie wybrany olej - zadziała on jak emolient, który zatrzyma nawilżenie z żelu w strukturze włosów.
Żel aloesowy możesz także wgniatać w końcówki włosów, by je zmiękczyć, wygładzić i zapobiec ich rozdwajaniu się.
Żel aloesowy do ciała – zastosowanie
Użycie żelu aloesowego do ciała nie różni się w zasadzie niczym od zastosowania go na twarz. Wcieraj go jako podkład pod balsam, stosuj solo lub mieszaj go z kosmetykami pielęgnacyjnymi.
Żel aloesowy po depilacji zmniejszy zaczerwienienie i krostki, nawilży i wygładzi skórę. Żel aloesowy nakładany na oparzenia przyspieszy procesy regeneracji skóry. Sok i miąższ aloesu stosuje się również do redukcji rozstępów.
5 kosmetyków, które powinnaś włączyć do swojej pielęgnacji od zaraz! >>>
Domowy żel antybakteryjny
Żele aloesowe są również doskonałą bazą do tworzenia innych kosmetyków, w tym żelu antybakteryjnego. Aby stworzyć domowy żel antybakteryjny, potrzebować będziesz:
- czystego alkoholu o wysokim stężeniu (najlepszy będzie spirytus rektyfikowany 96%);
- kilku kropel gliceryny;
- odrobinę wody;
- opcjonalnie - kilka kropel olejku eterycznego.
Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą w takiej proporcji, by rozcieńczyć alkohol do 60-70%. Przelej do buteleczki z wygodnym aplikatorem i noś go przy sobie w torebce!
Żel aloesowy – gdzie kupić? Cena
Żel aloesowy dostępny jest w niemal każdej drogerii, szczególnie w tych, które mają w asortymencie kosmetyki naturalne. Wybierając preparat, sprawdzaj jednak składy - wybierz ten, który będzie zawierał "Aloe barbadensis Leaf Juice" na pierwszym, drugim lub maksymalnie trzecim miejscu w składzie INCI, bez zbędnych dodatków: silikonów czy alkoholu.
Ceny różnią się w zależności od producenta, pojemności i pozostałych składników (jak na przykład ekstrakty z innych roślin). Średnio jest to około 30-50 zł/250 ml.