Reklama

W tym artykule:

  1. Spray NO-sweet® - tajemniczy game changer rodem z Ayurwedy
  2. Jak „niszczyciel cukru” działa w praktyce?
  3. Spray NO-sweet® - skład i działanie (sprawdzone na własnym języku)
  4. Efekty stosowania „sprayu na cukier”. Długo i krótkofalowe.
Reklama

Rzucenie słodkości jest bardzo trudne, ale w święta wydaje się jeszcze gorsze. Pierniczki, makowce, świąteczne bezy, serniki, trufle i … czy trzeba wymieniać więcej? Jak rzucić słodycze w tym okresie? Trudno się im oprzeć, bo są takie pyszne. No, chyba że … nie czujemy w ogóle ich smaku. Wtedy łatwiej przekonać mózg, że to „głupie kalorie”. Nie powiem, byłam sceptycznie nastawiona do produktu, który ma oszukać moje kubki smakowe, że jem piach zamiast cukru. Ale, przyznaję, jestem pod totalnym wrażeniem.

Spray NO-sweet® - tajemniczy game changer rodem z Ayurwedy

To suplement diety oparty na ekstrakcie z liści Gumnem sylwestre (Gumnem sylwestre Foliom), rośliny znanej od wieków z właściwości ograniczających odczucie słodkiego smaku. Znana jest również, jako „gumar” (z sanskrytu „niszczyciel cukru”).

spray na język NO Sweet
fot: archiwum własne

To roślina o szerokim spektrum działania, szczególnie ceniona w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Jego działanie opiera się na 5 obszarach

Jak „niszczyciel cukru” działa w praktyce?

  1. Wpływa na odczuwanie słodkiego smaku. Oczywiście niekorzystnie, w przeciwnym razie nie miałoby to najmniejszego sensu. Główne składniki aktywne Gymnema sylvestre, zwłaszcza kwasy gymnemowe, mają zdolność do tymczasowego blokowania receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie smaku słodkiego w kubkach smakowych. Po zastosowaniu ekstraktu słodkie potrawy i napoje stają się bezsmakowe lub nieprzyjemne, co redukuje chęć na słodycze (potwierdzam, niestety tak jest!)
  2. Reguluje poziomu cukru we krwi. Hindusi w już w starożytności wiedzieli, ze ta magiczna roślina ma wpływ na wchłanianie glukozy (choć nie wiedzieli, że to się tak nazywa). Gymnema sylvestre hamuje działanie enzymu alfa-glukozydazy w przewodzie pokarmowym. To prowadzi do ograniczenia rozkładu cukrów złożonych na cukry proste, a w efekcie zmniejsza ich wchłanianie.
  3. Zwiększa produkcję insuliny. Wspomaga regenerację i funkcjonowanie komórek beta w trzustce, które odpowiadają za produkcję insuliny, co jest szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą typu 2.
  4. Zmniejsza insulinooporność. Przyczynia się do lepszego wykorzystania insuliny przez organizm, co sprzyja normalizacji poziomu cukru we krwi.
  5. Obniża apetyt (nie tylko na słodycze). Roślina obniża apetyt na słodycze i tłuste jedzenie, dzięki czemu ułatwia kontrolę masy ciała. Wpływa też na przyswajanie tłuszczów.

Spray NO-sweet® - skład i działanie (sprawdzone na własnym języku)

W składzie tego niepozornego sprayu, który zawsze możesz mieć przy sobie, znajdziesz:

  • Ekstrakt z Gymnema sylvestre
  • Kwasy gymnemowe
  • Miętę pieprzową (Mentha piperata), która nadaje produktowi odświeżający smak i zapach.

Spryskuję język brązowym preparatem, który przypomina mi swoim gorzkawym smakiem alpejskie nalewki wytwarzane na bazie niezliczonej ilości ziół. Najpierw czuję gorycz, a dosłownie po kilkunastu sekundach lekkie odrętwienie języka. To wynik blokady kubków smakowych na smak słodki.

Substancje czynne blokują receptory odpowiedzialne za odczuwanie smaku słodkiego na około 30–40 minut. Czyli da się „przeczekać” podwieczorek i wystawę ciast i babeczek.

Spray nie zmienia szczęśliwie smaku kawy, ani herbaty. Słodkie napoje smakują po nim „płasko” i kwaskowato, trochę octowo. Czekolada przypomina rozgryzanie zamrożonego masła (dosłownie czuję tę kaloryczną tłustość i nie podoba mi się to). Beziki smakują jak pianka do uszczelniania okien (nie żebym próbowała, ale tak sobie to wyobrażam), a żelki jakbym żuła gumkę do ołówków. Nie są to przyjemne odczucia.

Nie ma też tego, czego się obawiałam – język nie jest sztywny, a gorzkawy smak nie dominuje w ustach przez cały czas. Być może to zasługa dodatku mięty pieprzowej. Spray raczej sprawia, że jestem „odrętwiała” na przyjemności płynące ze słodkiego.

Efekty stosowania „sprayu na cukier”. Długo i krótkofalowe.

  • Produkt działa już po 5–10 sekundach, neutralizując smak słodki w potrawach i napojach.
  • Zmniejsza apetyt na cukier, bo wyłącza „mechanizm nagrody” w mózgu. Zmniejsza ochotę na słodycze i pomaga w zmianie nawyków żywieniowych.
  • Wspiera zdrowy stylu życia. Regularne stosowanie sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi i ograniczeniu wartości kalorycznej spożywanych posiłków. A badania wskazują, że regularne stosowanie tego ekstraktu może prowadzić do redukcji masy ciała nawet o 5%. Chcę wierzyć tym badaniom.
Reklama

Oczywiście używanie takich preparatów jest działaniem „krótkoterminowym” i dobrze połączyć go ze zmianą diety na bardziej zbilansowaną. Ważne jest też, co pijemy. Odwadniającą kofeinę i teinę możemy zamienić na herbaty ziołowe, wspomagające gospodarkę cukrową. Sprawdzone info!

Reklama
Reklama
Reklama