Reklama

W tym artykule:

  1. Zastopuj trądzik różowaty
  2. Opóźnij starzenie się (czyli powstanie zmarszczek)
  3. Pergaminowość skóry – co to takiego?
  4. Jak nie dopuścić do przebarwień?
  5. Suchość skóry wynikająca z wieku
Reklama

Jest wiele przyczyn i teorii starzenia się skóry (endogenne, epigenetyczne, środowiskowe, genetyczne, proteomowe). Wszystkie wydają się tak odległe, gdy ma się 20 lat.

Ale to się wydarzy, sorki.

Dlatego może warto przez chwilę zastanowić się, co w twoim przypadku może się stać. W którą stronę to pójdzie. Podpowiadamy, co warto uwzględnić w takim projekcie i na co już teraz zwrócić uwagę.

Zastopuj trądzik różowaty

Skąd bierze się ta przypadłość, wyjątkowo męcząca w drugiej połowie życia? Często (nie wiemy o tym) jest wynikiem wieloletniego drażnienia skóry uczulającymi zapachami kosmetyków. Jeśli więc zauważasz, że niektóre zapachy wyjątkowo ci nie odpowiadają, na buzi pojawia się rumień, a skóra bywa swędząca i poirytowana, warto zawczasu zrobić testy alergiczne i przestawić się na pielęgnację bezzapachową. Unikniesz w przyszłości wykwitów, grudek i krostek. Starzenie się skóry i trądzik różowaty to często nierozłączny duet. Dlatego już dziś możesz zacząć temu przeciwdziałać, jeśli widzisz pierwsze symptomy. Na początek:

  • myj ręce szarym mydłem
  • zmywaj twarz płynem micelarnym
  • nawilżaj ją kremem lipidowym przeznaczonym dla alergików
  • używaj w ciągu dnia łagodzącej wody termalnej

Opóźnij starzenie się (czyli powstanie zmarszczek)

Jest coś takiego, jak miostarzenie (mimiczne). U osób z bogatą mimiką będzie szybsze. Jeśli częściej się śmiejesz, mrużysz oczy, palisz papierosy, to te wszystkie czynniki sprawią, że załamania i bruzdy w skórze się utrwalają, a zmarszczki odznaczą się na niej szybciej. Mając 20 lat, nie myślimy o tym, że za drugie tyle pojawi się wokół ust wianuszek zwany zmarszczkami palacza. Co można zaproponować, jako profilaktykę (oprócz zabezpieczających i witaminowych kremów)? Okulary przeciwsłoneczne, kremy pod oczy w młodym wieku, rzucenie palenia (to postulujemy zawsze i wszędzie – zobacz, jak zrobili to młodzi Szwedzi), masaże oraz popularną jogę twarzy. Jest naprawdę niezła na starzenie się skóry.

Pergaminowość skóry – co to takiego?

Typowy objaw starszej skóry to brak elastyczności – jest delikatna w dotyku, jak stary papier. Wiadomo, nie wyeliminujemy ryzyka, że taka się stanie w 100 proc., ale dowiedziono, że fibroblasty odpowiedzialne za elastyczność, są wrażliwe na działanie witamin. Dlatego zawsze warto stosować jakiś witaminowy krem.

  • Po 20-stce z niacynamidem i witaminami z grupy B.
  • Po trzydziestce najlepiej witaminę C (to też profilaktyka przebarwień).
  • Po 40-stce na prowadzenie wysuwa się retinol, czyli witamina A, która kompleksowo kondycjonuje i odmładza skórę.

Jak nie dopuścić do przebarwień?

Z tym najgorzej, bo nowy typ przebarwień potrafi wytworzyć się od promieniowania niebieskiego, emitowanego przez monitory laptopów i ekrany smartfonów (sprawdź, czy to ci grozi).

Reklama

Ale weź tu odstaw elektronikę. Ha, ha.

Suchość skóry wynikająca z wieku

Osoby z tłustą cerą mają lepiej, bo ich skóra raczej nie będzie sucha i pergaminowa. Dziewczyny z wrażliwą i delikatną – gorzej. Ale można radykalnie opóźnić proces odwodnienia cery, związany z wiekiem, stosując trzy proste zabiegi. Na dzień pielęgnację z kwasem hialuronowym, na noc tłuste lipidokremy oraz nawilżającą mezoterapię dwa razy do roku. Wtedy starzenie się skóry nie będzie aż tak rzucać się w oczy.

Reklama
Reklama
Reklama