Ten składnik aktywny zdominuje pielęgnację skóry w 2025 roku – wróży sztuczna inteligencja. Jak działa?
Który składnik aktywny będzie dominował w pielęgnacji skóry i kosmetykach w tym roku? Swoją wróżbę ma sztuczna inteligencja, która przewiduje trendy na 2025. Zaskoczeni?
Sztuczna inteligencja coraz odważniej wchodzi do naszego codziennego życia. Ja postanowiłem sprawdzić ją również w dziedzinie urody. Chciałem dowiedzieć się od AI, który składnik aktywny w kosmetykach skupi na sobie najwięcej uwagi i zainteresowania w 2025 roku. Dostałem odpowiedź z pełnym uzasadnieniem.
Ten składnik aktywny będzie dominował w pielęgnacji skóry w 2025 roku według AI
Na pytanie: „Który składnik aktywny będzie dominował w pielęgnacji skóry 2025 roku według AI?”, Chat GPT odpowiedział:
Przewiduje się, że kluczowym składnikiem w pielęgnacji skóry w 2025 roku będą peptydy biomimetyczne. To innowacyjne cząsteczki, które naśladują działanie naturalnych peptydów występujących w skórze, wspierając procesy regeneracyjne, zwiększając produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawiając ogólną kondycję skóry.
Dlaczego właśnie peptydy biomimetyczne? Sztuczna inteligencja argumentuje swój wybór tym, że można je dostosowywać do indywidualnych potrzeb skóry – redukcji zmarszczek, zwiększenia nawilżenia czy ujednolicenia kolorytu cery. Oferują działanie wszechstronne i kompleksowe. Dodatkowo trafnie zauważa, że w porównaniu do retinolu, retinalu czy kwasów, peptydy są znacznie łagodniejsze dla skóry, a co za tym idzie, sprawdzą się nawet osobom z cerą wrażliwą.
„Wróżba” AI, że peptydy biomimetyczne będą dominowały w pielęgnacji skóry w 205 roku, wiąże się też z rosnącą rolą nauki i biotechnologii w kosmetyce. Biotechnologia pozwala tworzyć „inteligentne” składniki, które mogą działać dokładnie tam, gdzie są potrzebne. Peptydy biomimetyczne są tego doskonałym przykładem, a ich efektywność i bezpieczeństwo dla skóry zostały poparte licznymi pracami i dowodami naukowymi.
Przewidywania AI bazują na analizie aktualnych trendów w kosmetologii i nauce o pielęgnacji skóry, a także są wynikiem analizy raportów branżowych i trendów wyszukiwania składników w internecie.
Czym są i jak działają peptydy biomimetyczne?
To teraz trochę teorii, aby zrozumieć, czym są i jak działają peptydy biomimetyczne. To syntetyczne związki chemiczne, które naśladują działanie naturalnych peptydów występujących w organizmie. Są to krótkie łańcuchy aminokwasów, które pełnią funkcję przekaźników sygnałowych w komórkach. Regulują różne procesy zachodzące w skórze, takie jak regeneracja tkanek czy produkcja kolagenu. Ich działanie można porównać do „kluczy”, które otwierają konkretne „zamki” w komórkach, aktywując, imitując i wspierając te naturalne procesy.
Wyróżniamy 3 główne rodzaje peptydów biomimetycznych, którym przypisuje się konkretne właściwości:
- Peptydy sygnałowe, które są kluczowe dla utrzymania elastyczności, jędrności i sprężystości skóry. Stymulują syntezę kolagenu i elastyny.
- Peptydy transportujące, czyli takie, które wspierają regenerację i gojenie skóry, ułatwiając jej dostarczanie składników odżywczych i pierwiastków śladowych.
- Neuropeptydy, których działanie porównuje się do działania toksyny botulinowej. Działają relaksująco na skurcze mięśni mimicznych, dzięki czemu zmniejsza widoczność zmarszczek.
Kosmetyki z peptydami biomimetycznymi
Wybraliśmy kilka wartych uwagi kosmetyków z peptydami biomimetycznymi. A wśród nich propozycje z różnych półek cenowych. Jednym z nich jest peptydowo-ceramidowy krem do twarzy duńskiej marki – Olehenriksen Strength Trainer Peptide Boost Moisturizer. Zawiera mieszankę 8 peptydów, a wśród nich peptydy biomimetyczne z grupy „botox-like”. W zaawansowanej śmietance składników aktywnych kremu znajdziemy też 3 ceramidy, kwas hialuronowy, kolagen czy niacynamid, czyli witaminę B3. „Nigdy nie miałam tak ładnej cery, a przez głębokie nawilżenie najmniejsze zmarszczki na czole mi poznikały” – podzieliła się opinią użytkowniczka @DodoBird na stronie Sephory.
Kolejnym kosmetykiem z peptydami biomimetycznymi jest „eliksir młodości dla skóry”, czyli ujędrniające serum do twarzy polskiej marki BasicLab. Nie tylko zawiera 25% kompleks peptydów biomimetycznych, ale także 0,5% czystych peptydów miedziowych. Badania pomiarowe i obrazowe wykazały, że serum BasicLab Elastyczność i Wypełnienie, stosowane przez 8 tygodni, zagęściło, pogrubiło i wzmocniło strukturę skóry.
Na koniec Multipeptydowe serum do twarzy Eveline Cosmetics Face Therapy Professional. Zgadzam się, że w tej cenie trudno o lepsze. Jest to kuracja odmładzająca o intensywnym działaniu przeciwstarzeniowym i ujędrniającym, w której znajdziemy aż 12 peptydów biomimetycznych w towarzystwie ceramidów, fitokolagenu i komórek macierzystych. 96% badanych osób zauważyło efekt wygładzenia skóry, a 88% probantów stwierdziło, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.