Reklama

W tym artykule:

  1. „Złota piątka”, czyli właściwości kwasu kojowego
  2. Dla kogo kwas kojowy będzie istotną częścią pielęgnacyjnej rutyny?
  3. Czy kwas kojowy jest bezpieczny?
  4. Jak stosować substancje aktywne?
Reklama

Poza tym Azja to też miejsce, gdzie naturalnie „powstał”, bo kwas kojowy jest naturalną substancją pochodzenia organicznego, którą pozyskuje się w procesie fermentacji… ryżu. Drugi sposób to fermentacja grzybów (Aspergillus albo Penicillium). Wkroczył z impetem do świata kosmetyki, bo ma imponujące właściwości rozjaśniające i antyoksydacyjne. Stosowany raz dziennie, zwłaszcza w okresie zimowym, pozwala „odczulić” skórę i sprawia, że nie będzie tak intensywnie reagować na słońce. Działa też przeciwzapalnie, co jest genialne przy tłustej i trądzikowej cerze. Mała buteleczka, ale jednak duża rzecz!

Oto co jeszcze warto o nim wiedzieć:

„Złota piątka”, czyli właściwości kwasu kojowego

  • Rozjaśnia skórę. Kwas kojowy działa, jako inhibitor tyrozynazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za produkcję naszego barwnika — melaniny. Dzięki temu redukuje przebarwienia, takie jak plamy pigmentacyjne, piegi, melasma i ślady po trądziku.
  • Odmładza. Ten rodzaj kwasu ma właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia. Stosowany jest również w kosmetykach chroniących przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Czyli można zaryzykować stwierdzenie, że chroni przed fotostarzeniem.
  • Zabija bakterie. Wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, co sprawia, że jest pomocny w leczeniu drobnych infekcji skóry i stanów zapalnych. Dodatkowo przyspiesza gojenie.
  • Działa antygrzybiczo. Pomaga wyciszać wszelkiego rodzaju nadkażenia skóry, które mają źródło w infekcjach drożdżakowych np. klasyczne „zajady”.
  • Nawilża i regeneruje. Kwas kojowy poprawia teksturę skóry i nadaje jej bardziej jednolity koloryt i nieco „pogrubia” naskórek (jak każdy kwas). Zmniejsza „naczynkowość” Podobna działanie mają np. kwas azelainowy i kwas poliglutaminowy (przyjrzyj się tym kosmetykom!)

Kwas kojowy może pomóc w leczeniu uciążliwych „zajadów”.

Najczęściej kwas kojowy jest składnikiem produktów wybielających skórę – kremów, serum i płynów do olejków. W peelingach chemicznych i tonikach kwas kojowy pomaga delikatnie złuszczać martwe komórki naskórka.

Dla kogo kwas kojowy będzie istotną częścią pielęgnacyjnej rutyny?

  • Osoby z przebarwieniami skóry (plamy posłoneczne, melasma) powinny być zachwycone.
  • Właścicielki cery tłustej i trądzikowej, z bliznami potrądzikowymi docenią go przy regularnym stosowaniu
  • Każdy, kto chce poprawić koloryt i rozświetlić skórę może włączyć do porannej pielęgnacji (po zmyciu cery, a przed kremem i filtrem)

Czy kwas kojowy jest bezpieczny?

Bez wątpienia tak, ale jak każda substancja aktywna, może powodować reakcje alergiczne lub podrażnienia, zwłaszcza u osób z wrażliwą skórą. Aby ich uniknąć, przed użyciem kosmetyku z kwasem kojowym, warto wykonać próbę uczuleniową. Nie trzeba wspominać, że kosmetyki aktywne (a do takich należy produkt z kwasem) należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Zawsze warto też stosować filtry przeciwsłoneczne, ponieważ kwas kojowy może zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV, a wiemy, co słońce (nawet zimowe) potrafi zrobić z naszą skórą.

Kwas kojowy jest popularny w Azji, szczególnie w Japonii i Korei, gdzie jest ceniony za swoje właściwości rozjaśniające i upiększające. Często stosuje się go w tradycyjnych azjatyckich rytuałach pielęgnacyjnych.

Jak stosować substancje aktywne?

Aby korzystać w pełni z ich zalet kosmetyku z kwasem kojowym (i w ogóle z wszystkim kwasami) warto przestrzegać kilku kluczowych zasad:

Przygotować skórę

Przed nałożeniem każdego kwasy dokładnie oczyszczamy skórę, aby usunąć sebum i reszki makijażu. Warto też użyć toniku, aby przywrócić skórze właściwe pH i przygotować ją do absorpcji substancji aktywnych. Na koniec skórę należy osuszyć – wilgotna sprawia, że kwas wchłania się zbyt szybko i nierówno.

Aplikować z masażem

Nałóż niewielką ilość produktu (serum lub krem) na czystą i suchą skórę. Możesz aplikować go na całą twarz lub tylko na miejsca wymagające szczególnej uwagi, takie jak przebarwienia. Wmasuj produkt delikatnie, aż się wchłonie. Jeśli jest to peeling, zastosuj zgodnie z zaleceniami producenta (często jest to raz w tygodniu). Nałóż cienką warstwę na skórę, omijając okolice oczu i ust. Pozostaw na określony czas, a następnie dokładnie zmyj wodą. Kontynuuj rutynę pielęgnacyjną, nakładając nawilżający krem ochronny.

Godziny stosowania

Kwas kojowy najlepiej stosować w wieczornej pielęgnacji, ponieważ może zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne. Serum i kremy można stosować codziennie, podczas gdy peelingi, powinny być używane rzadziej – zgodnie z zaleceniami producenta.

Zasady bezpieczeństwa

  • Podczas stosowania produktów z kwasem kojowym zawsze używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym. Chroni to skórę przed podrażnieniami i zapobiega powstawaniu nowych przebarwień. Ważne:
  • Unikaj kombinacji z innymi kwasami: Nie stosuj kwasu kojowego razem z innymi kwasami (np. salicylowym, glikolowym) lub retinolem, aby uniknąć podrażnień.
  • Nie stosujemy kosmetyków z kwasem przy bardzo podrażnionej skórze, ani po zabiegach dermatologicznych (peelingach, mikrodermabrazji, złuszczaniu, nakłuwaniu)

Jeśli chcesz wykonać próbę uczuleniową, nałóż niewielką ilość produktu na niewidoczną część skóry (np. za uchem) i odczekaj 24 godziny. Jeśli nie wystąpi podrażnienie — możesz go spokojnie używać.

Reklama

Pierwsze efekty stosowanie kosmetyku z kwasami można zauważyć po 4–6 tygodniach regularnej aplikacji. Z przebarwieniami, które już mamy — może wymagać to jeszcze więcej cierpliwości. One pojawiają się szybko, ale znikają stopniowo. Niesprawiedliwe, wiem.

Reklama
Reklama
Reklama