Wiemy, jak pozbyć się sztywnych włosów. Oto najlepsze sposoby na miękkie i gładkie kosmyki po każdym myciu
Twoje włosy nie chcą się układać, są nieprzyjemne w dotyku i sztywne? To jasny sygnał, że robisz coś nie tak. Jeśli nie wiesz, co zrobić, aby włosy nie były sztywne – czytaj dalej. Wszystko wyjaśniamy!
- Redakcja
W tym artykule:
- Sztywne włosy – przyczyny
- Sztywne włosy po farbowaniu
- Sztywne włosy po umyciu
- Sztywne włosy – co zrobić?
Sztywne włosy – przyczyny
Zacznijmy od podstaw, czyli krótkiego objaśnienia budowy włosa. Składa się on z kilku warstw, w tym zewnętrznej warstwy zwanej kutykulą. Kutykula składa się z wielu płaskich, nakładających się na siebie łusek, które przypominają dachówki. Te łuski kierują się w jednym kierunku – od nasady do końca włosa.
Sztywność włosów wynika po pierwsze z budowy kutykuli oraz ilości keratyny, która stanowi ich podstawowy składnik. Keratyna to jedno z najważniejszych białek w naszym ciele. Jest również obecna w skórze i paznokciach. Kutykula i keratyna tworzą mocną strukturę i nadają włosom niezbędną elastyczność i sztywność. Jak wiemy, nie wszystkie fryzury są jednak takie same. Ich stan różni się po pierwsze w zależności od rodzaju włosów. Na przykład włosy grube i proste mogą być bardziej sztywne niż włosy cienkie i kręcone.
Po drugie słaba forma kosmyków bywa związana z niedoborami w organizmie. Szczególnie ważne są witaminy A, E oraz te z grupy B – w tym biotyna (B7), PP (niacyna, B3), B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B12 (kobalamina), B6 (pirodoksyna). Pod uwagę trzeba brać także minerały: cynk, miedź, żelazo i krzem.
Po trzecie olbrzymi wpływ na włosy mają czynniki zewnętrzne – zarówno wilgotność i słońce, jak i pielęgnacja, stylizacja oraz farbowanie. Na przykład włosy uszkodzone przez częste używanie lokówki, prostownicy, zabiegi chemiczne czy rozczesywanie na mokro stają się łamliwe i sztywne.
Sztywne włosy po farbowaniu
Po farbowaniu włosów niektóre osoby mogą zauważyć, że ich włosy stają się sztywne lub bardziej szorstkie niż wcześniej. Istnieje kilka powodów, dla których farbowanie może wpływać na sztywność włosów. Kiedy je poznasz, łatwiej będzie Ci znaleźć rozwiązanie.
Zmiana struktury włosa
Farbowanie, zwłaszcza jeśli jest wykonywane często lub nieodpowiednio, może prowadzić do uszkodzenia wspomnianej wcześniej kutykuli, czyli zewnętrznej warstwy włosa. Substancje chemiczne zawarte w farbie do włosów, takie jak amoniak, nadtlenek wodoru (perhydrol) czy inne środki utleniające, doprowadzają do podniesienia łusek kutykuli, co osłabia integralność struktury włosa. Uszkodzenie kutykuli może powodować utratę wilgoci, co skutkuje sztywnością i suchością włosów.
Wysuszenie włosów
Substancje chemiczne obecne w farbach mogą spowodować odwodnienie włosów. W rezultacie kosmyki tracą swoją elastyczność, połysk, stają się sztywne i trudniejsze do ułożenia.
Zaburzenie równowagi lipidowej
Farbowanie może zakłócać naturalną równowagę lipidową (inaczej tłuszczową) na powierzchni włosa. Lipidy są odpowiedzialne za utrzymanie wilgoci i elastyczności włosów. Zaburzenie tej równowagi może prowadzić do wysuszania i łamania się włosów przez dłuższy czas po farbowaniu.
Odżywka do włosów, która dosłownie uratowała mnie przed ich ścięciem. Suche siano zmieniła w piękną taflę
Dobra odżywka do włosów to skarb. Ja swój odkryłam całkiem niedawno dzięki mojej fryzjerce. Na następną wizytę chyba pójdę z bukietem kwiatów, bo tak pięknych włosów nie miałam od dawna.Sztywne włosy po umyciu
Sztywne włosy po umyciu mogą być frustrujące i niekomfortowe. Istnieje kilka możliwych przyczyn, dlaczego włosy mogą stać się sztywne po umyciu.
Nadmiar produktów do stylizacji
Używanie zbyt dużej ilości produktów do stylizacji, takich jak żele, pianki czy lakiery, może powodować gromadzenie się pozostałości na włosach. Jeśli te pozostałości nie zostaną dokładnie usunięte, włosy stają się sztywne i trudne do ułożenia. Aby uniknąć tego problemu, zaleca się używanie produktów do stylizacji w umiarkowanych ilościach i staranne mycie, w tym masowanie skóry głowy przez przynajmniej 2-3 minuty. Po dniu z mocno utrwaloną fryzurą najlepiej umyć włosy dwa razy.
Nadmiar szamponu
Zbyt duża ilość szamponu lub nieumiejętne spłukiwanie go z włosów może prowadzić do pozostawienia resztek na skórze głowy i włosach. Te resztki przyczyniają się do sztywności włosów. Ważne jest więc, by nie przesadzać z ilością szamponu oraz dokładnie i skrupulatnie spłukiwać głoę przy każdym myciu włosów.
Twarda woda
Kiedy woda zawiera dużą ilość minerałów (np. wapń i magnez), mogą one zacząć osadzać się na włosach – powodując ich szorstkość i sztywność. W takim przypadku warto rozważyć instalację filtra do wody w domu. Jeśli nie masz takiej możliwości, pomogą zmiany w pielęgnacji, o których będzie mowa w dalszej części tekstu.
Zaburzona równowaga skóry głowy
Sztywność włosów po umyciu może być również spowodowana zaburzeniem równowagi skóry głowy. Przesuszenie skóry głowy lub nadmierne produkcja sebum mogą prowadzić do sztywności włosów. W takim przypadku ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny skóry głowy i stosowanie delikatnych produktów do mycia, które nie przesuszają, ale jednocześnie dokładnie myją.
Zaburzona równowaga PEH
PEH to skrót od protein (P), emolientów (E) i humektantów (H), czyli trzech podstawowych składników, dzięki którym włosy są gładkie i lśniące. Zaburzona równowaga między nimi powoduje problemy. W zależności od tego czego jest za dużo a czego za mało – pojawiają się inne objawy. Szorstkie, puszące się, sianowate i sztywne włosy mogą świadczyć o namiarze protein. Sprawdź, czy produkty w twojej łazience nie mają składów bogatych w np. proteiny z pszenicy, soi czy owsa, keratynę, hydrolizowany kolagen lub elastyna. Tych składników jest oczywiście o wiele więcej, ale krótki research w sieci na pewno pozwoli ci ocenić jakiego typu szamponu lub odżywki używasz.
Szampony bez SLS, po które warto sięgać. Najlepsze kosmetyki profesjonalne i drogeryjne
Szampony bez SLS są doskonałym wyborem dla osób z wrażliwą skórą głowy, które chcą uniknąć potencjalnych podrażnień. Świetnie oczyszczają i odświeżają włosy, jednocześnie chroniąc je przed uszkodzeniami. W tym artykule przedstawiamy wam najlepsze szampony bez SLS, po które możecie sięgać nawet codziennie.Sztywne włosy – co zrobić?
Zastanawiasz się, jak zmiękczyć sztywne włosy? Niżej znajdziesz sprawdzone sposoby, aby włosy były miękkie.
Farbuj inaczej i rzadziej
Co zrobić, jeśli sądzisz, że do złej kondycji twoich włosów przyczyna się farbowanie? Po pierwsze spróbuj zmienić farbę do włosów na delikatniejszą. Na rynku jest aktualnie olbrzymi wybór farb pozbawionych amoniaku – a bogatych w substancje odżywcze. Takie produkty zwykle stopniowo się wypłukują i nie tworzą nieestetycznego odrostu. Dodatkowo zastanów się nad zmianą sposobu koloryzacji. Może zamiast farbowania całej fryzury na platynowy blond sprawdziłyby się u ciebie pasemka, refleksy lub flamboyage? Na pewno pomocna będzie konsultacja z dobrym fryzjerem.
Ogranicz stylizowanie „na gorąco”
Prostowanie, kręcenie, karbowanie i inne sposoby stylizacji „na gorąco” niszczą włosy. Pamiętaj, że temperatura powyżej 60℃ powoduje zrywanie wiązań chemicznych oraz odparowywanie wody z kosmyków. W rezultacie włosy stają się suche, szorstkie i sztywne. Jeśli twoje fryzura jest w opłakanej formie, zastanów się nad zmianą sposobu jej układania. W sieci znajdziesz mnóstwo sprawdzonych sposobów na stylizację na zimno. Możesz przed snem np. robić warkocze, zaplatać włosy na pasek od szlafroka (moja ulubiona metoda) lub przetestować papiloty. Jeśli dalej od czasu do czasu weźmiesz w dłoń lokówkę, koniecznie zadbać o dobrej jakości termoochronę w postaci kremu, olejku czy sprayu.
Rób co tydzień domowe SPA dla włosów
Sztywne włosy zawsze domagają się wprowadzenia zmian w pielęgnacji. Nawet jeśli codziennie używasz odżywki, twoje włosy mogą po prostu suche. Raz w tygodniu poświeć im więc 15 min na bardziej rozbudowaną rutynę pielęgnacyjną. Nałóż maskę, czepek i ręcznik, aby wszystkie substancje odżywcze mogły wniknąć głęboko. Świetnym sposobem na domową regenerację jest także olejowanie. W skrócie polega ono na zamykaniu we włosach wilgoci, np. obfitym spryskiwaniu włosów hydrolatem, a potem nakładaniu dopasowanego do porowatości włosów olejku.
Zacznij chronić włosy przed twardą wodą
Podejrzewasz, że z twojego kranu leci twarda woda? W sieci znajdziesz niedrogie testery twardości wody, np. kropelkowe lub paskowe. Kiedy będziesz mieć pewność, że w tym tkwi sedno problemu, rozważ zamontowanie filtru prysznicowego. To koszt około 100 zł raz na dwa trzy miesiące. Montujemy go samodzielnie. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaw na odpowiednią pielęgnację. Po pierwsze zacznij stosować kosmetyki do włosów bogate w składniki chelatujące, takie jak: Disodium EDTA, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Sodium Phytate, Sodium Citrate, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate. Substancje te po zetknięciu z minerałami obecnymi w wodzie tworzą związki chemiczne zwane chelatami. Chelaty nie osadzają się na włosach, ale są bez problemu się spłukują. Po drugie świetnym domowym sposobem na zadbanie o włosy myte w twardej wodzie jest płukanka octowa. Wystarczy, że dodasz jedną łyżkę stołową octu do 500 ml wody. Po myciu włosów spłukuj najpierw szampon zwykłą wodą, a do drugiego płukania zastosuj przygotowaną wcześniej miksturę. Płukanie powinno być dokładne i powolne.
Zadbaj o równowagę PEH
Jak wcześniej wyjaśnialiśmy – sztywne włosy mogą być sygnałem, że dostarczasz im za dużo protein. Jak przywrócić równowagę? Zacznij od umycia włosów szamponem z SLES, czyli silną substancją pieniącą, która uwolni nagromadzone w kosmykach proteiny. Następnie nałóż na włosy maskę emolientową. Przy następnych kilku do kilkunastu myciach używaj odżywek emolientowych i humektantowych. Gdy twoje włosy powrócą do formy, dalej dbaj o równowagę PEH. Nakładaj proteiny nie częściej niż co 3-4 mycia. Jeśli masz problem z wyborem odżywek, możesz kupić gotowy zestaw przeznaczony do twojego rodzaju włosów np. średnioporowatych. W swojej ofercie ma je kilka polskich marek np. Anwen, Vis Plantis czy OnlyBio. Ponadto miej zawsze w łazience dwa szampony – jeden delikatny, a drugi mocno oczyszczający (ten ze SLES). Ten mocniejszy stosuj co 4 mycia. Trycholodzy polecają też często zmienianie marek szamponów co jakiś czas.
Wyeliminuj z pielęgnacji wysuszające produkty
Niektóre składniki szamponów (a czasem także innych kosmetyków) powodują, że włosy stają się sztywne i suche. Oto krótka lista niektórych z najgorszych przestępców:
- Alkohol denaturowany (Alcohol Denat)
- Siarczany
- Parabeny
- Syntetyczne zapachy
Przytnij końcówki
Twoje końcówki są najstarszą częścią twoich włosów, więc mają prawo już być nieco uszkodzone. Niewiele osób wie, że rozdwojone końcówki to nie tylko problem natury estetycznej. Niestety postrzępione kosmyki mogą prowadzić do niszczenia tych zdrowych. Jeśli chcesz przywrócić swojej fryzurze dobrą kondycję, koniecznie umów się do fryzjera.
Toner do włosów blond – jak go używać? Prosta instrukcja w 7 krokach
Masz w dłoni swój pierwszy toner do włosów blond? A może dopiero przymierzasz się do jego zakupu? Z tego wpisu dowiesz się, jak go używać, aby uzyskać najlepsze efekty. Sprawdź!