Reklama

W tym artykule:

  1. Przyczyny przesuszenia skóry na nogach
  2. Co pomoże na łuszczącą się skórę na nogach?
  3. Jak nawilżyć bardzo suchą skórę nóg kosmetykami?
  4. Domowe sposoby na bardzo suchą skórę nóg
  5. Jak zapobiegać wysuszeniu skóry na nogach?
Reklama

Przyczyny przesuszenia skóry na nogach

Bardzo sucha skóra na nogach może wywoływać uczucie dyskomfortu – ściągnięcia, a nawet pękania skóry. Często towarzyszą jej ból, zaczerwienienie i podrażnienia. Przyczyną szorstkiej skóry na nogach, ale też na całym ciele, jest niedobór lipidów. Komórki, które są budulcem warstwy rogowej naskórka hamują odparowywanie wody, dzięki czemu skóra utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Gdy lipidów jest zbyt mało, bariera ochronna skóry staje się osłabiona i nie jest w stanie spełniać swojej funkcji. Czasem ten niedobór jest konsekwencją starzenia się skóry lub po prostu wynika z jej typu – powstaje więc niezależnie od nas. Często jednak sami przyczyniamy się do naruszenia tej warstwy ochronnej. Przyczynić może się do tego choćby zbyt intensywne ścieranie i złuszczanie naskórka peelingami lub szczotkowaniem na sucho, a nawet stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Suchość nóg nie zawsze musi być spowodowana czynnikami zewnętrznymi. Bardzo często łuszcząca się skóra na nogach jest tak naprawdę sygnałem ostrzegającym, że nasz organizm jest odwodniony. Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów daje o sobie znać właśnie w postaci suchych skórek i szorstkiego ciała.

Co pomoże na łuszczącą się skórę na nogach?

Producenci kosmetyków oferują ogromną ilość produktów nawilżających, dogłębnie regenerujących i gwarantujących piękną, nawodnioną skórę. Co wybrać, jeśli zastanawiamy się, jak nawilżyć skórę nóg? Najlepiej zacząć od sprawdzenia składu. Jeżeli przerażają cię łacińskie nazwy związków chemicznych, nie martw się, nie jest ci to potrzebne. Najważniejsze jest, by wiedzieć czego szukać, a czego unikać. Nie stroń od woskowych, oleistych konsystencji, które rozpuszczają się pod wpływem ciepła dłoni. Tego rodzaju kosmetyki nie tylko są bardzo wydajne, ale też skuteczne. W składach poszukuj składników, które nawilżą skórę i pomogą odbudować barierę ochronną skóry. Należą do nich olej lniany, ceramidy, kwas hialuronowy, masło shea, czy masło karite. Dobrym dodatkiem są też woski roślinne, squalan i aloes. Działanie kosmetyków można wzbogacić zabiegami. Warty uwagi jest choćby masaż stemplami ziołowymi, który rozszerza naczynia krwionośne, usprawnia przepływ limfy i poprawia koloryt skóry.

Jak nawilżyć bardzo suchą skórę nóg kosmetykami?

Aby efektywnie nawadniać suchą, łuszczącą się skórę na nogach, należy dostrzec różnicę między nawilżeniem a natłuszczaniem. Oliwki i olejki sprawiają, że skóra wydaje się odżywiona, nabiera blasku i zdrowego kolorytu, jednak jest to działanie powierzchniowe. Natłuszczenie skóry oznacza, że naskórek został zabezpieczony przed utratą wody, jednak substancje aktywne zawarte w produktach nie przedostają się do głębszych warstw skóry. Warto więc postawić na produkty, które nie tylko natłuszczają, ale i nawilżają. Podstawą pielęgnacji suchej skóry powinna być regularność. Codzienne stosowanie balsamów odżywczych sprawi, że szybko zapomnimy o suchej skórze nóg. Ważne jest też to, by smarować się nimi dokładnie i uważnie, aby nie dokuczała nam nawet sucha skóra na palcach u nóg.

Domowe sposoby na bardzo suchą skórę nóg

Sucha skóra na łydkach niewątpliwie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, jednak poza stosowaniem dobrze dobranych kosmetyków, warto przetestować także domowe sposoby na suchą skórę nóg. Nie wymagają one dodatkowych nakładów finansowych, ani też poświęcania dużej ilości czasu, jednak mogą naprawdę pozytywnie wpłynąć na to, jak wygląda wysuszona skóra na nogach.

  • Pij wodę – pierwszym „lekiem” na odwodnienie skóry powinno być uzupełnienie ilości płynów dostarczanych do organizmu w ciągu dnia. 2 litry wody dziennie to minimum, jakie powinniśmy przyjmować. Pamiętaj, że uprawiając sport lub przebywając na słońcu, musisz wypić jej więcej.
  • Zmień dietę – zwróć uwagę na to, by składniki, które dostarczasz do organizmu były bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Znajdziesz je w rybach, awokado, roślinach strączkowych i orzechach.
  • Wykorzystaj naturalne składniki – domowe sposoby bazują na wykorzystaniu produktów, które każdy z nas ma w lodówce. Do suchej skóry doskonale powinna sprawdzić się maseczka z jogurtu. Nie tylko jest zastrzykiem witamin i minerałów, ale to także chłodny kompres, który ukoi swędzącą skórę nóg.
Reklama

Jak zapobiegać wysuszeniu skóry na nogach?

Co robić, jeśli przeszkadza ci sucha skóra na nogach? Podsumowujemy! Po pierwsze, zwracaj uwagę na składy kosmetyków, których używasz. Obietnice producentów, że produkt po który sięgasz zapewni ci dogłębne nawilżenie, szybką regenerację i uczucie ulgi są jedynie chwytem marketingowym, jeżeli wysoko w składzie balsamu widnieją alkohol i gliceryna. Są to substancje wysuszające, które nie tylko nie rozwiążą problemu suchej skóry, ale wręcz mogą go pogłębić. Odradzamy też długie, gorące kąpiele. Skóry suche, a w szczególności atopowe, nie najlepiej reagują na długotrwały kontakt z wodą. Relaksujące wylegiwanie się w wannie trzeba więc niestety zastąpić inną formą odpoczynku. Jako alternatywy nie wybieraj jednak masażu szczotkowaniem na sucho. Obszarem, który szczotkujemy najczęściej jest górna część nóg i pośladki, a sucha skóra na udach niekoniecznie dobrze zareaguje na codzienne złuszczanie. Podobnie jest w przypadku peelingów. Przy skórze suchej i bardzo suchej nie występuje tak częsta wymiana naskórka, dlatego mechaniczne peelingi gruboziarniste odstaw całkowicie lub stosuj je naprawdę rzadko, a zaraz po nich nałóż na skórę balsam.

Reklama
Reklama
Reklama