Reklama

W tym artykule:

  1. Przetłuszczające się włosy: przyczyny
  2. Płukanki na przetłuszczające się włosy
  3. Maseczki na przetłuszczające się włosy
  4. Szampon na przetłuszczające się włosy
Reklama

Przetłuszczające się włosy: przyczyny

Ciężko znaleźć jedna przyczynę przetłuszczania włosów, ponieważ u każdej z nas powody przetłuszczania mogą być różne. Najczęściej jednak przetłuszczanie skóry głowy wiąże się z kilkoma rzeczami.

  • Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, które produkują zbyt duże ilości sebum. To właśnie nadprogramowa ilość sebum na skórze głowy i włosach sprawia, że mamy wrażenie tłustych włosów.
  • Poziom „tłustości” zależy też od ilości włosów. Osoby o cienkich włosach mają więcej gruczołów łojowych. To znaczy, że włosy cienkie będą przetłuszczały się szybciej, niż włosy grubsze.
  • Nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Najczęściej winę za szybkie przetłuszczanie się włosów ponosi zła praca hormonów. Dzieje się to np. w okresie dojrzewania, ciąży, karmienia piersią i pokwitania, jednak może przytrafić się również kobietom po 30-stce bez wyraźnej życiowej przyczyny.
  • Tendencje genetyczne. Zdarza się, że mimo wytężonych wysiłków nie udaje nam się zapanować nad przetłuszczaniem. Wtedy może okazać się, że tendencję do przetłuszczania odziedziczyliśmy po rodzicach lub dziadkach.
  • Niewłaściwa pielęgnacja. Często bywa tak, że to my sami przyczyniamy się do tego, że nasze włosy są przetłuszczone np. złym doborem kosmetyków czyli szamponów, odżywek, masek albo nieumiejętnym ich stosowaniem.
  • Za rzadkie mycie włosów. Jeśli myjemy włosy raz na kilka dni, a mamy tendencje do ich przetłuszczania się, przed kolejnym myciem włosy niestety zdążą się przetłuścić.

Płukanki na przetłuszczające się włosy

O ile problemy hormonalne to sprawa bardziej złożona, o tyle w przypadku innych problemów z przetłuszczaniem płukanki powinny doskonale zdać egzamin. Jakie płukanki stosować na przetłuszczające się włosy? Oto przepisy.

Płukanka z soku z cytryny: Sok z cytryny świetnie hamuje wydzielanie sebum, wzmacnia osłabione włosy i nadaje im blask. Przepis jest bardzo prosty – potrzebny będzie sok z jednej cytryny rozcieńczony w 1,5 litra ciepłej wody. Takim „roztworem” płuczemy włosy – wyciśnięte od nadmiaru wody – bezpośrednio po umyciu.

Modne kolory włosów na 2021 rok? Wśród 7 najmodniejszych jest kilka zaskoczeń >>>

Płukanka z pokrzywy: Pokrzywa wzmacnia włosy, oczyszcza skórę głowy i reguluje pracę gruczołów łojowych. Cztery łyżki suszonej pokrzywy zalewamy wrzątkiem, zostawiamy do wystygnięcia i płuczemy umyte i odciśnięte włosy .

Płukanka miętowa: Mięta ma działanie przeciwzapalne, ukoi więc skórę głowy i zmniejszy wydzielanie sebum. Solidną garść mięty zalać wrzątkiem i zostawić do wystygnięcia. Płuczemy umyte i odciśnięte włosy.

Maseczki na przetłuszczające się włosy

Maseczki sprawdzą się równie dobrze, co płukanki. Najlepiej stosować je dwa, trzy razy w tygodniu. Warto pamiętać, że maseczki stosujemy tylko na skórę głowy.

Maseczka z proszku do pieczenia: To stary babciny sposób na przetłuszczanie się włosów, o dziwo naprawdę wyjątkowo skuteczny. Dwie łyżki proszku do pieczenia zalać litrem wody i papkę, która powstanie nałożyć na nieumytą skórę głowy na 30 minut. Następnie zmyć maseczkę i umyć włosy.

Maseczka z ubitych białek: Maseczka białkowa ograniczy wydzielanie sebum. Trzy białka ubić na sztywną pianę i wetrzeć w skórę głowy. Zmyć po 30 minutach i normalnie umyć głowę.

Maseczka z drożdży: Drożdże znane są ze swoich właściwości przeciwzapalnych, ponadto regulują pracę gruczołów łojowych i zaopatrują skórę głowy w wiele składników odżywczych, np. w witaminy z grupy B. Pół kostki drożdży rozpuścić w ciepłym mleku i taką papkę nałożyć na włosy na 20 minut. Następnie zmyć i dokładnie umyć włosy.

Szampon na przetłuszczające się włosy

W przypadku bardzo problemowych włosów warto sięgnąć po kosmetyki apteczne, tak zwane dermokosmetyki i myć nimi głowę maksymalnie kilka razy w miesiącu. Takie szampony oczyszczą skórę głowy – mogą mieć w składzie SLS-y i silikony. Jednak na co dzień warto postawić na kosmetyki z jak najbardziej naturalnym składem. Będą to szampony na bazie glukozydu kokosowego, laurylowego lub betainy. W codziennej pielęgnacji unikamy parabenów i silikonów, żeby dodatkowo nie obciążać włosa.

Dobrze jest szukać szamponów z takimi składnikami wspomagającymi jak:

  • melisa,
  • mięta,
  • czarna rzepa,
  • zielona glinka,
  • chmiel,
  • pokrzywa,
  • olejek z drzewa herbacianego.

W odżywkach do włosów przetłuszczających powinno stawiać się na jak najbardziej naturalne składy, np. odżywka na bazie hydrolatu z malin albo z ekstraktem z sosny lub jodły będzie świetnym zakupem. Bardzo dobrze sprawdzają się również odżywki na bazie trawy cytrynowej, aloesu, mięty, melisy, lukrecji i białej herbaty. Na początek można zacząć od drogeryjnych odżywek specjalnie dedykowanych do włosów przetłuszczających się i sprawdzić, która będzie najmniej obciążała włosy. Dobrze sprawują się odżywki żelowe lub w spreju, raczej nie sprawdzą się odżywki bez spłukiwania, ponieważ dodatkowo obciążą włosy. Wiele zależy również od tego, co lubią nasze włosy.

Trzeba również pamiętać, że w przypadku włosów przetłuszczających się odżywkę nakładamy od ucha w dół, nie na skórę głowy. Odżywka na skórze głowy spowodowałaby jeszcze większy problem z przetłuszczaniem się, a przecież dokładnie tego chcemy uniknąć.

Reklama

Ten olejek do włosów to już legenda! Używają go gwiazdy, na czele z Brie Larson i Margot Robbie. Co potrafi? >>>

Reklama
Reklama
Reklama