Spalone włosy po rozjaśnianiu? Podpowiadamy, jak uratować i odżywić zniszczone kosmyki
Spalone włosy to najczęstsza konsekwencja niewłaściwe przeprowadzonego rozjaśniania. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z konsekwencjami tego zabiegu na włosy. Jak pielęgnować zniszczone kosmyki? Jakich kosmetyków użyć?
- Redakcja
W tym artykule:
- Jak wyglądają spalone włosy po farbowaniu - po czym je poznać?
- Jak uratować spalone włosy po rozjaśnianiu?
- Jak pielęgnować spalone włosy po rozjaśnianiu?
- Jak odbudować spalone rozjaśniaczem włosy?
- Domowe sposoby na spalone włosy - olej kokosowy się sprawdzi?
- Włosy spalone po farbowaniu - dlaczego do tego doszło i co robić, aby nie powtórzyć błędu?
Spalone włosy to efekt niewłaściwego rozjaśniania (np. przeprowadzanego w domowych warunkach). Kosmyki są słabe i matowe, łatwo się łamią. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można poprawić ich kondycję. Warto jednak zaznaczyć, że „ratowanie” spalonych włosów po rozjaśnianiu to proces długi i wymagający – regeneracja może potrwać nawet kilka miesięcy. Przygotuj się na częstsze spotkania z fryzjerem bądź fryzjerką, a także na zmiany w kosmetyczce. Twoje włosy potrzebują bowiem odpowiednich kosmetyków oraz delikatnej pielęgnacji. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
Jak wyglądają spalone włosy po farbowaniu - po czym je poznać?
Popalone włosy są bardzo łatwo rozpoznawalne. Najczęściej są efektem farbowania i rozjaśniania. Takie włosy nie są gładkie i mają nierównomierną strukturę. Czasami wręcz łamią się i rozpadają, kiedy dotykamy ich zbyt intensywnie.
Jeśli włosy są szorstkie, kruche, rozdwajają się i są niemiłe w dotyku, to wiesz już, że musisz je ratować. Wszystkie te objawy wskazują, że włosy zostały spalone. Bardzo często takie włosy są jasne u nasady, a także puszą się i nie da się ich ułożyć na głowie. Odbudowanie włosów jest tutaj konieczne, bo stan ten nie przeminie wraz z upływającym czasem, może jedynie się pogłębiać.
Jak uratować spalone włosy po rozjaśnianiu?
Przy odpowiedniej cierpliwości i regularnej pielęgnacji możesz uratować swoje włosy w perspektywie kilku miesięcy. Najlepiej zacząć od wizyty u fryzjera / fryzjerki. Jeśli usuniesz spalone końcówki na czas, włosy nie będą rozwarstwione w głębszych partiach. Krótka fryzura pięknie podkreśli twoje kości policzkowe. Następnie warto regularnie przycinać końcówki - nada im to świeżego wyglądu. Według niektórych należy przycinać włosy nawet co dwa tygodnie.
Jak przyspieszyć porost włosów? Domowe sposoby i profesjonalne zabiegi
Długie i gęste włosy to marzenie wielu osób. Właśnie dlatego podpowiadamy, jak przyspieszyć porost włosów, a zarazem pożegnać się z takimi problemami jak łamliwe, wypadające czy wolno odrastające kosmyki. Oto naturalne i domowe sposoby, na czele z olejowaniem oraz masażem skóry głowy, jak również specjalistyczna kuracja – mezoterapia, która gwarantuje szybki porost włosów.Przydatny jest również zakup wysokiej jakości odżywki do włosów zniszczonych, zawierającej keratynę. Zaleca się stosowanie odżywki nawet raz dziennie (a na pewno kilka razy w tygodniu), pozostawiając ją na mokrych włosach przez kilka minut w celu dokładnego odżywienia i zmiękczenia.
Oto produkty, po które naszym zdaniem warto sięgnąć:
Jak pielęgnować spalone włosy po rozjaśnianiu?
Rozpocznij pielęgnację od delikatnego umycia włosów szamponem dla osłabionych włosów i nałożenia balsamu do włosów. Eksperci zalecają aplikację tego kosmetyku na świeżo umyte pasma i pozostawienie ich na pół godziny, a następnie spłukanie, aby włosy były lekko śliskie. W ten sposób balsam ochroni włosy przed szkodliwymi wpływami warunków atmosferycznych. Musisz też wiedzieć czego nie robić:
- Po pierwsze, nie można używać lokówki, suszarki do włosów czy lokówek termicznych. Poprzez wysoką temperaturę, którą w swoim działaniu wykorzystują te urządzenia - zniszczenia twoich włosów będą się pogłębiać.
- Po drugie ogranicz liczbę kolejnych, planowanych koloryzacji.
- Po trzecie, nie uciskaj włosów elastyczną opaską, nie skręcaj ich w warkocz, nie używaj zbyt wielu gumek i innych zapięć do włosów.
Jak odbudować spalone rozjaśniaczem włosy?
Spalone włosy należy ratować natychmiast. Musimy je odżywić, a przez następne kilka miesięcy szczególnie o nie dbać. Sam proces odbudowy nie jest trudny, ale wymaga od nas dyscypliny i przestrzegania następujących zaleceń:
- używaj tylko szamponów do mycia włosów, które są specjalnie zaprojektowane do naprawy uszkodzonych włosów;
- po umyciu nie zapomnij nałożyć ochronnego balsamu lub odżywki z tej samej serii co szampon;
- w celu przyspieszenia regeneracji zaleca się spłukać włosy wywarami ziołowymi (z rumianku, korzenia łopianu);
- umyte włosy należy przeczesać bardzo delikatnie, w przeciwnym razie mogą ulec dalszemu uszkodzeniu;
- staraj się nie używać metalowych grzebieni, ponieważ uszkadzają skórę głowy, a to ma negatywny wpływ na stan włosów (najlepszą opcją jest drewniana szczotka z naturalnym lub mieszanym włosiem);
- podczas odnawiania włosów należy unikać używania termicznych urządzeń do stylizacji;
- zaleca się również powstrzymanie się od używania produktów do stylizacji (lakierów, żeli, pianek), ponieważ tworzą one na włosach film, który zakłóca normalne oddychanie komórkowe;
- chroń swoje włosy przed wpływami zewnętrznymi - mrozem, wiatrem, aktywnym promieniowaniem ultrafioletowym, dymem tytoniowym;
- odżywiaj się prawidłowo: Twoja dieta powinna zawierać witaminy i minerały przydatne dla zdrowych włosów (możesz również przyjmować preparaty witaminowe specjalnie zaprojektowane w celu poprawy stanu włosów);
- regularnie masuj głowę - ta prosta procedura poprawia krążenie krwi i przyspiesza dostarczanie składników odżywczych do mieszków włosowych (możesz masować skórę głowy rękami lub szczotką wykonaną z naturalnych materiałów);
Przestrzegając tych prostych zasad, możesz naprawić zniszczone włosy z powodu rozjaśniania czy farbowania i przywrócić im witalność i blask.
Domowe sposoby na spalone włosy - olej kokosowy się sprawdzi?
Kiedy farba zniszczyła nam włosy, to pomogą nam też maski i oleje, które możemy wykonać samodzielnie w domu.
Głównym budulcem włosów są proteiny-czyli białka. W ich syntezę zaangażowanych jest 20 aminokwasów. Gdy na włosy nakłada się farby, to niszczą one aminokwasy, przez co włosy przestają być odżywiane. Aby przywrócić równowagę, możemy wykorzystać maski lub suplementy z aminokwasami, keratyny lub zhydrolizowanego białka.
Pierwsza maska, którą należy wziąć pod uwagę, nadaje się do leczenia włosów spalonych farbowaniem. Aby ją przygotować, będziesz potrzebować:
- olej łopianowy;
- olej winogronowy;
- witamina E.
Przed nałożeniem mieszanki włosy należy umyć: ta prosta technika umożliwia łatwiejsze wnikanie składników odżywczych w skórę głowy i loki. Oleje z winogron i łopianu, przyjmowane w stosunku 1: 3, są dokładnie mieszane. Następnie do mieszaniny wprowadza się 10-15 kropli witaminy E. Aby zapobiec odparowaniu maski, należy założyć plastikową nasadkę, a nawet owinąć głowę ręcznikiem. Czas ekspozycji wynosi 30 minut do 1 godziny.
Ta maska jest jedną z najczęściej używanych, zwłaszcza kiedy włosy zostały popalone w mniejszym stopniu. Składniki niezbędne do jej przygotowania to:
- majonez (2-4 łyżki stołowe);
- olej łopianowy (1 łyżeczka);
- żółtko (1 sztuka);
- sok z aloesu (1 łyżeczka).
Wszystkie składniki są dokładnie wymieszane, mieszanka nakładana jest ruchami masażu na skórę głowy i rozprowadzana na całej długości loków. Włosy powinny być ukryte pod plastikową torebką oraz owinięte w ręcznik. Czas ekspozycji wynosi 1-3 godziny.
Możemy też przygotować maskę z oleju łopianowego:
- Łączymy 2-3 łyżki oleju łopianowego z gliceryną (1,5 łyżki stołowej);
- dodaj jedno żółtko do mieszanki;
- wszystkie składniki wymieszaj.
Mieszaninę nakłada się na suche włosy spalone farbą. Zostawiamy ją na godzinę, po czym spłukujemy ciepłą wodą.
Co jeszcze? Oliwa z oliwek jest idealna do włosów suchych i rozdwajających się. Po umyciu szamponem można ją dodać do odżywki lub maski do włosów. Woda zmyje niepotrzebny tłuszcz, ale pozostawi niezbędną ilość oleju, która pozwala odżywić włosy i łatwiej je rozczesać. Miód ma zdolność zatrzymywania wilgoci. Należy nałożyć 100 ml miodu na czyste włosy, jego działanie można wzmocnić oliwą z oliwek lub olejem z awokado, a po 10 minutach spłukać mieszaninę z włosów.
Także olej kokosowy pomoże nam w odbudowie zniszczonych włosów. Olej tego typu zawiera wiele witamin, które mają korzystny wpływ na kondycje włosów. Dla naszych potrzeb musimy kupić olej kokosowy nierafinowany. Do ratowania zniszczonych włosów wystarczy dosłownie kilka łyżeczek oleju. W przypadku krótkich włosów wystarczą trzy łyżeczki, dla dłuższych włosów – pięć łyżeczek. Olej kokosowy tworzy na włosach naturalną maskę. Musimy jedynie nawilżyć delikatnie włosy i rozsmarować na nich olej. Głowę masujemy przez kilka minut, a następnie zawijamy włosy ręcznikiem i zostawiamy maskę na całą noc. Rano spłukujemy włosy. Zabieg w przypadku „spalonych” włosów należy powtarzać co trzy dni przez jeden miesiąc.
Warto jednak zaznaczyć, że olej kokosowy sprawdzi się tylko u niektórych osób, a to ze względu na zróżnicowaną porowatość włosów u każdej i każdego z nas. O wpływie oleju kokosowego na włosy pisała m.in. redaktorka działu Uroda magazynu GLAMOUR - TUTAJ.
Włosy spalone po farbowaniu - dlaczego do tego doszło i co robić, aby nie powtórzyć błędu?
Najczęściej do spalenia włosów dochodzi, kiedy chcemy przejść od ciemnych włosów do blond w ciągu jednego popołudnia. Jest to w praktyce niemożliwe, a efektem prób jest właśnie spalenie włosów. Kluczem do skutecznego wybielania jest robienie tego etapami. Pomiędzy poszczególnymi etapami powinnaś odżywiać włosy naturalnymi olejkami, aby złagodzić uszkodzenia i przygotować włosy na drugi etap. Wiele osób tego nie robi. Pośpieszają ten proces, a konsekwencje są katastrofalne dla ich włosów.