Płukanka z rumianku na włosy, gardło, ból zęba. Naturalna metoda na rozjaśnienie włosów i poprawę dobrostanu
Płukanka z rumianku uchodzi za jedną z najskuteczniejszych metod rozjaśniania włosów. Jest również sposobem na zmniejszenie bólu gardła i zęba. Jak ją przygotować i stosować? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
- Redakcja
W tym artykule:
- Rumianek jako roślina ceniona w kosmetyce i medycynie naturalnej
- Płukanka z rumianku na włosy
- Płukanka z rumianku na włosy – efekty
- Płukanka z rumianku na gardło i ból zęba
- Płukanka z rumianku na gardło i ból zęba – przepis i efekty stosowania
Płukanka z rumianku uchodzi za jeden z bardziej skutecznych naturalnych środków pielęgnacyjnych. Jest znana od wieków – jej niesamowite działanie ceniły nie tylko nasze babcie i prababcie – stosuje się ją podobno od średniowiecza! Jest bogata w składniki odżywcze, wykazuje właściwości przeciwzapalne, sprawdza się w przypadku łagodzenia podrażnień skóry, upiększa i subtelnie rozjaśnia włosy. W artykule opowiemy wam o niej nieco więcej, podzielimy się z wami dwoma przepisami na jej wykonanie, sposobem przygotowania oraz efektami, które przynosi jej regularne stosowanie.
Rumianek jako roślina ceniona w kosmetyce i medycynie naturalnej
Rumianek jest rośliną od dawien dawna wykorzystywaną zarówno w kosmetyce, jak i medycynie naturalnej. Kwiaty rumianku to cenne źródło leczniczych olejków eterycznych, flawonoidów oraz związków o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Wykorzystywany jest m.in. do łagodzenia podrażnień skórnych, przyspieszania procesu gojenia się ran i poparzeń, a także jako naturalny środek przeciwdziałający objawom trądziku. To również podstawowy składnik naparów i płukanek do leczenia stanów zapalnych jamy ustnej, łagodzenia problemów żołądkowych oraz wspomagania układu pokarmowego poprzez działanie rozkurczowe. Rumianek chętnie i często pijemy także po to, by poprawić jakość swojego snu. Zawarta w nim apigenina sprawia, że po jego spożyciu zmniejsza się uczucie niepokoju, spada napięcie mięśniowe, a my czujemy się odprężeni i wyciszeni.
Rumianek jest również wykorzystywany jako naturalny środek do rozjaśniania włosów. Wspominana apigenina jest flawonoidem aktywującym naturalny proces rozjaśniania włosów pod wpływem słońca (światła). Regularne stosowanie płukanki z rumianku pozwala więc na rozświetlenie włosów i osiągniecie delikatnego efektu rozjaśniania, co świetnie sprawdza się szczególnie u osób, których naturalnym kolorem jest jeden z odcieni blondu. Płukanka z rumianku na włosy od niedawna ponownie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego z przyjemnością krok po kroku przestawimy wam, jak zrobić i stosować ją w domowym zaciszu.
Płukanka z rumianku na włosy
Płukanka z rumianku na włosy jest prosta w przygotowaniu i nie wymaga zapatrywania się w specjalistyczne produkty. Do jej wykonania potrzebujecie wyłącznie wody, soku z cytryny, odrobiny miodu i suszonego rumianku (rumianu), najlepiej rzymskiego, który bez problemu kupicie stacjonarnie i online. Przy zakupie zwróćcie uwagę na takie marki, jak Nanga, czy Runo. Jego cena nie powinna przekraczać kilkunastu złotych.
Płukanka z rumianku na włosy – przepis
Składniki:
- 10-15 g (4-5 łyżek) rumianku rzymskiego
- 30-45 ml (2-3 łyżki) soku z cytryny
- ok. 5 ml (1-2 łyżeczki) miodu
- 500 ml (ok. 2 szklanki) wody
Sposób przygotowania i aplikacji:
- W garnku zagotuj 500 ml wody.
- Do wrzątku dodaj rumianek, zamieszaj, a następnie zdejmij naczynie z ognia, przykryj je pokrywką i pozostaw na 15-20 minut, aby rumianek mógł się zaparzyć.
- Po zaparzeniu, przecedź płyn przez sitko.
- Dodaj do wywaru sok z cytryny (ma naturalne właściwości rozjaśniające) oraz miód, który nada włosom blasku i nawilżenia, a następnie wszystko dokładnie wymieszaj.
- Umyj włosy w standardowy dla siebie sposób – tylko szamponem, bez odżywki.
- Po umyciu włosów delikatnie wylej na nie płukankę z rumianku. Dla ułatwienia aplikacji możesz przelać go do butelki.
- Wmasuj płyn z rumianku w skórę głowy i włosy, starając się równomiernie rozprowadzić go na całej długości włosów.
- Pozostaw płukankę na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz włosy ciepłą wodą. Upewnij się, że na włosach nie ma już żadnych pozostałości po niej.
Z powodu właściwości rozjaśniających soku z cytryny, unikaj długotrwałego narażania włosów na słońce bez odpowiedniej ochrony, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu. Pamiętaj również, że efekty są uzależnione do indywidualnych cech włosów. Dla bardziej widocznych rezultatów stosuj płukankę regularnie 1-2 razy w tygodniu.
Płukanka z rumianku na włosy – efekty
Rozjaśnienie włosów to niejedyny pozytywny skutek stosowania płukanki z rumianku na włosy. Domowa mikstura zapewnia także:
- Nadanie połysku: regularne stosowanie sprawia, że włosy zyskują zdrowy blask – stają się bardziej lśniące i wydają się być w lepszej kondycji.
- Złagodzenie podrażnień skóry głowy: ze względu na właściwości przeciwzapalne i łagodzące rumianku, przy regularnym stosowaniu płukanki możemy spodziewać się redukcji podrażnień skóry głowy oraz nadmiernego wysuszenia skóry głowy.
- Wzmocnienie włosów: dzięki zawartości licznych składników odżywczych, płukanka z rumianku sprawia, że włosy stają się mocniejsze i mniej podatne na uszkodzenia zewnętrzne.
- Ułatwienie rozczesywania: w związku z tym, że włosy staną się również bardziej gładkie, będą jednocześnie łatwiej się rozczesywać i stylizować.
- Regulacja procesu produkcji sebum: napar rumiankowy może pomóc również w regulacji procesu produkcji sebum, dzięki czemu pomaga walczyć z problemem nadmiernego przetłuszczania się włosów.
Płukanka z rumianku na gardło i ból zęba
Zaopatrzenie się w większą ilość rumianku może mieć wiele dodatkowych korzyści. Płukanka z rumianku wykonana w nieco inny sposób, dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, może pomóc w łagodzeniu bólu gardła i bólu zęba.
Płukanka z rumianku na gardło i ból zęba – przepis i efekty stosowania
Płukanka z rumianku na gardło
Składniki:
- 1 łyżka (ok. 2,5 g) suszonego rumianku
- 250 ml (1 szklanka) wody
Sposób przygotowania i stosowanie:
- Zagotuj w garnku wodę.
- Do wrzącej wody dodaj odmierzoną ilość suszonego rumianku.
- Zdejmij naczynie z ognia, przykryj i pozostaw na około 10-15 minut, aby rumianek mógł się zaparzyć.
- Po zaparzeniu przecedź płyn przez sitko.
- Poczekaj, aż płukanka nieco ostygnie.
- Płucz gardło letnim lub zimnym naparem z rumianku przez kilka minut. Możesz to robić nawet 2-3 razy dziennie w zależności od potrzeb.
Płukanka z rumianku może pomóc w łagodzeniu zapalenia błony śluzowej gardła czy owrzodzenia jamy ustnej. Może również zredukować dolegliwości bólowe i podrażnienie.
Płukanka z rumianku na ból zęba
Składniki:
- 1 łyżeczka (ok. 1-1,5 g) suszonego rumianku
- 150 ml wody
Sposób przygotowania i stosowanie:
- Zagotuj w garnku wodę.
- Do wrzącej wody dodaj odmierzoną ilość suszonego rumianku.
- Zdejmij naczynie z ognia, przykryj i pozostaw na maksymalnie na 10 minut, aby rumianek mógł się zaparzyć.
- Po zaparzeniu przecedź płyn przez sitko.
- Poczekaj aż płukanka nieco ostygnie.
- Przelej napar do kubka lub szklanki, a następnie ostrożnie płucz usta, koncentrując się na obszarze, w którym znajduje się bolący ząb. Staraj się nie połykać płynu.
- Powtarzaj płukankę nawet 2-3 razy dziennie w zależności od potrzeb.
Płukanie jamy ustnej naparem z rumianku może nie tylko przynieść ukojenie w przypadku bólu zęba, ale również pomóc w utrzymaniu higieny jamy ustnej, zmniejszyć stan zapalny dziąseł i przyspieszyć gojenie się ran.
Kindly reminder: płukanki z rumianku mogą przynieść ulgę i złagodzić objawy – nie zastąpią wizyty u lekarza lub stomatologa.