Reklama

Pierwsze zmarszczki – kiedy się pojawiają?

Choć początkowo nic na to nie wskazuje, starzejemy się mniej więcej po ukończeniu 25 roku życia. Nie znaczy to jednak, że od razu pojawią się pierwsze zmarszczki (no, chyba, że zmarszczki mimiczne, które nie wynikają ze starzenia się skóry). Nie, jeszcze długo będzie można ukryć wiek pod przykrywką zdrowej i promiennej cery, ale właściwe wtedy w skórze zaczynają zachodzić procesy, których w dużej mierze nie da się już cofnąć. Jest to więc dobry moment, by zacząć przygodę z przemyślaną i uporządkowaną pielęgnacją. W tym pielęgnacją przeciwzmarszczkową. Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki i jak opóźnić ten moment? Już wyjaśniamy.

Reklama

Zacznijmy jednak od pozytywów – jeśli walczycie z przetłuszczającą się albo mieszaną skórą, problem pierwszych zmarszczek dopadnie was później! Dlaczego? Taka skóra ma znacznie grubszą powierzchnię niż sucha, a w związku z nadaktywnością gruczołów łojowych odczuje i uwidoczni zachodzące w niej procesy z opóźnieniem.

Ale każdy typ skóry zasygnalizuje, że idą zmiany. Cera – dotychczas jędrna i o elastycznym naskórku, z biegiem czasu zaczyna tracić swoją sprężystość – to wina zmniejszającego się poziomu kolagenu i elastyny. Który przyczynia się także właśnie do powstawania pierwszych zmarszczek, czyli załamań w strukturze skóry (skóra jakby zaczyna się zapadać).

Pierwsze zmarszczki? Pod oczami!

Najdelikatniejsza jest skóra wokół oczu, to właśnie na niej najszybciej pojawiają się pierwsze zmarszczki, czyli tzw. kurze łapki, których spodziewać można się już ok. 30 roku życia. W okolicach 40. – pierwsze zmarszczki między brwiami, na czole, a następnie bruzdy w okolicy ust. Stopniowo pojawiają się także zmarszczki na szyi (mówi się, że to właśnie one zdradzają wiek kobiety).

Jak zapobiegać pierwszym zmarszczkom?

Proces powstawania pierwszych zmarszczek można jednak opóźnić. Przede wszystkim należy zrezygnować ze słońca. Tak, najlepiej całkowicie. Niejedna trzydziestolatka zostanie skarcona przez dermatologa za swoją wcześniejszą beztroskę. Zmiany na skórze będące pamiątką po wystawianiu się na słonce bez ograniczeń (i co gorsza – bez filtra) w tym wieku są widoczne jedynie dla wprawnego fachowego oka, ale już wtedy zapowiadają lawinę bardzo nieprzyjemnych zmian. Na powstawanie pierwszych zmarszczek wpływ ma także stres – wydzielający się podczas niego kortyzol (tzw. hormon stresu) powoduje uszkodzenie kolagenu. Jedną z przyczyn jest także palenie tytoniu i dym papierosowy.

Dobra wiadomość jest za to taka, że zgodnie z najnowszą tendencją w dermatologii starzenie się skóry traktuje się jako chorobę, którą można leczyć. Tutaj działa też zasada, że im szybciej się za to zabierzemy, tym efekty będą bardziej satysfakcjonujące. Podstawą jest odpowiednie nawilżanie skóry.

Starzenie się skóry – jak temu zapobiec? Co powoduje powstawanie zmarszczek? >>>

Krem na pierwsze zmarszczki – kiedy po niego sięgnąć i jakie powinien mieć składniki

W porę warto więc sięgnąć po pierwszy krem przeciwzmarszczkowy. Kiedy? Najlepiej ok. 30 roku życia. Wybór pierwszego przeciwzmarszczkowego kremu to wcale nie taka łatwa sprawa. Na samo hasło wyszukiwarka wypluwa prawie milion wyszukań. Jak się tym gąszczu nie pogubić? Jedynym właściwym tropem jest ten związany ze składem – w kremie na pierwsze zmarszczki szukajcie przede wszystkim dającego komórkom drugie życie koenzymu Q10, rozjaśniającego i zwalczającego wolne rodniki retinolu, kwasów AHA, czy ujędrniającej witaminy C, która bierze udział w syntezie kolagenu. Nowością i obiektem pożądania jest inicjujący podział komórkowy i wspierający walkę z przebarwieniami hormon wzrostu – kinetyna.

Nie bez znaczenia są także naturalne przeciwutleniacze, czyli te dostarczane wraz z dietą – szukajcie ich przede wszystkim w czerwonym winie, selerze, papryce, marchwi czy brukselce.

Pierwsze zmarszczki – zabiegi

Sporo gabinetów dermatologicznych proponuje także zabiegi nieinwazyjne pozwalające opóźnić widoczne oznaki upływu czasu. Zasada jest taka: najpierw skórę leczymy, a później działamy odmładzająco (jeśli macie trądzik, w pierwszej kolejności trzeba będzie uporać się z nim, a dopiero później zająć odmładzaniem). Koniecznie skonsultujcie się więc z dermatologiem, który metody leczenia dostosuje do potrzeb waszej skóry.

Reklama

Spośród zabiegów na pierwsze zmarszczki do wyboru będziecie miały m.in. hydrafacial (zwany zabiegiem bankietowym), czyli intensywne nawilżenie skóry, dające efekt liftingu, mezoterapię, która stymuluje produkcję kolagenu, kurację laserem albo zabiegi z użyciem lampy LED.

Reklama
Reklama
Reklama