Peeling gruboziarnisty, a trądzik – pomaga czy szkodzi?
Peeling gruboziarnisty wykazuje niezwykle korzystny wpływ na skórę, trzeba jednak wiedzieć, że nie każda osoba może cieszyć się jego właściwościami. Jakie efekty daje stosowanie peelingu gruboziarnistego? Czy mogą go używać osoby z cerą trądzikową?
- Redakcja
W tym artykule:
- Peeling gruboziarnisty do twarzy – właściwości
- Peeling gruboziarnisty a trądzik – pomaga czy szkodzi?
- Rodzaje peelingów gruboziarnistych, czyli jaki kupić?
- Domowy, cukrowy peeling gruboziarnisty – jak zrobić?
Peeling gruboziarnisty do twarzy – właściwości
Peeling gruboziarnisty to rodzaj peelingu mechanicznego, który jest przeznaczony do złuszczania martwego naskórka. Dzięki swoim właściwościom, taki kosmetyk pomaga odblokować pory, pobudza krążenie, stymuluje przepływ limfy i skutecznie oczyszcza twarz. Zastosowanie peelingu sprawia, że kosmetyki, jak krem czy serum, skuteczniej ulegają wchłonięciu, a przez to – lepiej odżywiają skórę.
Istotą peelingu gruboziarnistego są cząsteczki ścierne o nieregularnych kształtach i, jak wskazuje na to sama nazwa, o znacznym rozmiarze. To one odpowiadają za złuszczanie martwej warstwy naskórka. W rezultacie, regularnie wykonywany peeling stymuluje procesy regeneracyjne i pobudza tkanki do odbudowy. Wszystko to sprawia, że skóra odzyskuje zdrowy wygląd i naturalny koloryt, ale uwaga – częste stosowanie peelingu gruboziarnistego znacząco uwrażliwia cerę na działanie wszelkich czynników zewnętrznych, w tym – suchego powietrza i promieniowania UV.
Złuszczanie naskórka jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ludzka skóra przez cały czas produkuje nowe komórki, które odpowiadają za wiązanie wody i uszczelnienie płaszcza lipidowego. Z czasem, zaczynają obumierać i ulegają złuszczeniu. Proces ten trwa ok. 28 dni, jednak na skutek działania różnych czynników, może ulec wydłużeniu. w tym miejscu, należy wymienić: wiek (wraz z wiekiem, procesy metaboliczne wyraźnie zwalniają), stres i zanieczyszczenie środowiska. W rezultacie, skóra traci swój naturalny koloryt (staje się szara) i szorstka, a procesy starzenia – postępują szybciej. Peeling skutecznie przyspiesza proces regeneracji i dzięki temu sprawia, że skóra wygląda zdrowo i młodo.
Dlaczego powinnaś regularnie robić peeling? Dowiedz się, który rodzaj jest dla Ciebie najlepszy >>>
Peeling gruboziarnisty a trądzik – pomaga czy szkodzi?
Peeling gruboziarnisty idealnie nadaje się do cery tłustej – nie tylko skutecznie usuwa nadmiar sebum i odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, ale też reguluje wydzielanie łoju.
Nadprodukcja sebum nie sprzyja zdrowemu wyglądowi skóry. Cera tłusta błyszczy się i jest lepka w dotyku. Oprócz tego, wzmożona produkcja łoju doprowadza do zablokowania ujścia gruczołów, czego efektem są zaskórniki, a gdy dojdzie do rozwoju stanu zapalnego - krosty. Cera tłusta zwykle charakteryzuje się żółtawym lub ziemistym zabarwieniem i jest gruba. W tym kontekście, regularne wykonywanie zabiegu złuszczającego jest koniecznością, o ile zależy nam na zdrowym wyglądzie.
Zatkane pory stanowią idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Zastosowanie peelingu gruboziarnistego sprawia, że pory ulegają odblokowaniu. Kosmetyk ten pełni zatem istotną funkcję w profilaktyce trądziku. Należy jednak wiedzieć, że nie mogą go stosować osoby o cerze trądzikowej, czyli z już rozwiniętymi zmianami. Peeling gruboziarnisty wykazuje bowiem silne właściwości ścierne. Ścierając wypryski, doprowadzisz do rozprzestrzenienia bakterii po całej skórze. W rezultacie, stan zapalny pogłębi się i obejmie kolejne partie twarzy.
Dla osób z cerą trądzikową, dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest peeling drobnoziarnisty i enzymatyczny. Pierwszy z nich wykorzystuje drobne cząsteczki ścierne, które nie podrażniają skóry w takim stopniu, w jakim robi to peeling gruboziarnisty. Peeling enzymatyczny zawiera natomiast enzymy roślin, które działają na znajdującą się w naskórku kreatynę i w ten sposób – doprowadzają do rozpuszczenia połączeń między komórkami. Takie kosmetyki nie zawierają drobinek ścierających, dlatego są najbezpieczniejsze dla cery trądzikowej.
Występujące na twarzy wypryski nie są jedynym przeciwwskazaniem, wykluczającym stosowanie peelingu gruboziarnistego. Z takiego zabiegu nie powinny też korzystać osoby z cerą suchą i wrażliwą. W ich przypadku, grube cząsteczki ścierające doprowadzą do wystąpienia bolesnych podrażnień. Nie jest też zalecane stosowanie tego rodzaju peelingu częściej niż 2 razy w tygodniu.
Peeling kawowy na twarz dobry na trądzik i wągry? Jak często stosować peeling kawowy do twarzy? >>>
Rodzaje peelingów gruboziarnistych, czyli jaki kupić?
Peeling gruboziarnisty zawiera naturalne lub syntetyczne drobinki ścierne. W pierwszym przypadku, za złuszczanie martwego naskórka odpowiedzialne są zmielone łupiny orzechów lub pestki owoców (brzoskwiń lub moreli). Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wariant z cząsteczkami naturalnymi, czy syntetycznymi, możemy liczyć na podobny efekt, więc wybór konkretnego rodzaju peelingu to raczej kwestia indywidualnych preferencji.
Oprócz wariantu dedykowanego do stosowania na twarzy, peeling gruboziarnisty występuje też jako kosmetyk do pielęgnacji ciała. Jego zadaniem jest nie tylko złuszczanie martwego naskórka i poprawa mikrokrążenia, ale także likwidacja cellulitu, czyli pomarańczowej skórki. Z tego względu, skład takiego kosmetyku najczęściej uwzględnia kofeinę, która zapobiega odkładaniu się tłuszczu w adipocytach. Oprócz tego, peeling gruboziarnisty do ciała zawiera także L-karnitynę, witaminę A, C i E oraz olejki eteryczne. Taki kosmetyk jest dedykowany nie tylko tym z nas, które zmagają się z cellulitem. Jego właściwości złuszczające sprawiają, że jest idealny dla każdej kobiety, której zależy na gładkiej, dobrze oczyszczonej i odżywionej skórze.
Peeling kawitacyjny – jak oczyszczanie kawitacyjne działa na trądzik? >>>
Domowy, cukrowy peeling gruboziarnisty – jak zrobić?
Peeling gruboziarnisty kupimy w każdej drogerii, warto jednak wiedzieć, że każda z nas może przygotować taki kosmetyk w zaciszu własnych czterech ścian. Aby przygotować domowy peeling cukrowy, potrzebne będą następujące składniki:
biały cukier - pół szklanki,
truskawki - 10 sztuk,
oliwa z oliwek - 2 łyżki.
Przygotowanie jest niezwykle łatwe - wystarczy rozgnieść truskawki za pomocą widelca i dokładnie wymieszać z oliwą i z cukrem. Jeżeli nie masz pod ręką truskawek, możesz zastąpić je bananami (2 dojrzałe owoce), cytryną (łyżka soku z cytryny i 2 łyżki skórki z cytryny, zamiast oliwy z oliwek można użyć analogiczną ilość oleju kokosowego) lub miodem (w tym przypadku, ilość cukru zmniejszamy do 1/4 szklanki, a oliwy, którą uprzednio należy podgrzać, do 1 łyżki).
Tak przygotowany peeling skutecznie ściera martwy naskórek, pozostawiając twarz gładką.