Olejek z drzewa herbacianego: właściwości, zastosowanie, cena
Olejek herbaciany to naturalny specyfik o wielu właściwościach. Wykorzystywany jest zarówno jako kosmetyk, jak i preparat wspomagający gojenie się ran. Olejek z drzewa herbacianego, dzięki swojemu specyficznemu zapachowi znajduje też zastosowanie w aromaterapii. Jakie właściwości posiada ten ekstrakt? Jak stosować olejek herbaciany do włosów i paznokci?
- Redakcja
W tym artykule:
- Co to jest olejek z drzewa herbacianego?
- Olejek z drzewa herbacianego na trądzik
- Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie
- Olejek herbaciany do włosów
- Olejek z drzewa herbacianego – cena, gdzie kupić
Co to jest olejek z drzewa herbacianego?
Olejek herbaciany to naturalny preparat o wszechstronnym zastosowaniu. Jest to wyciąg z liści i gałęzi drzewa herbacianego, rosnącego głównie na terenie Australii. Był on wykorzystywany przez mieszkańców tego kontynentu do leczenia trudno gojących się ran oraz oparzeń już od setek lat.
Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz dezynfekujące. Dzięki temu sprawdza się w codziennej pielęgnacji cery problematycznej. Olejek herbaciany ma jasnożółtą barwę, płynną konsystencję i intensywny, nieco mdlący zapach. Mimo to często jest on wykorzystywany w aromaterapii np. pod postacią dodatku do kąpieli.
Olejek z drzewa herbacianego ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Wdychanie go (pod postacią kąpieli lub tzw. parówki) wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Taka kuracja działa również pozytywnie na jamę ustną, ponieważ zabija rozwijające się bakterie i drobnoustroje, przyczyniające się m.in do próchnicy. Olejek herbaciany nie powinien być jednak nadużywany, zwłaszcza przy stosowaniu wziewnym. W jamie ustnej żyje bowiem wiele przydatnych bakterii, które przy wdychaniu tego preparatu również są zabijane.
6 najlepszych podkładów do twarzy – te produkty pokochały miliony kobiet na całym świecie! >>>
Olejek z drzewa herbacianego na trądzik
Olejek herbaciany to naturalny ekstrakt, znajdujący szerokie zastosowanie w codziennej pielęgnacji. Sprawdza się on zwłaszcza jako substancja pomocnicza przy leczeniu schorzeń skórnych, takich jak np. trądzik młodzieńczy. Preparat ten można znaleźć w składach kremów, toników oraz żeli, przeznaczonych do cery problematycznej.
Olejek z drzewa herbacianego hamuje rozwój bakterii na skórze, dzięki czemu problem wyprysków stopniowo zanika. Łagodzi on również stany zapalne, wspomagając tym samym gojenie się ran, powstających wskutek trądziku. Regularnie stosowany olejek herbaciany jest w stanie znacząco przyspieszyć proces leczenia skóry i pomóc w zapobieganiu nawrotom trądziku.
Specyfik ten może być aplikowany samodzielnie lub w połączeniu z różnymi kosmetykami. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do stosowanych na co dzień maseczek i kremów. Olejek herbaciany możesz również wykorzystać do aromaterapii – robiąc tzw. parówkę dodaj kilka kropel do gorącej wody.
Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie
Olejek herbaciany ma bardzo silne działanie antyseptyczne. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako naturalny specyfik przy leczeniu schorzeń bakteryjnych lub grzybiczych. Może być wykorzystywany wyłącznie do użytku zewnętrznego, co jednak wcale nie umniejsza jego skuteczności.
Dzięki swoim właściwościom olejek z drzewa herbacianego może być wykorzystywany pomocniczo przy leczeniu grzybicy paznokci. Wystarczy nasączyć wacik tym specyfikiem, a następnie przyłożyć w zmienione chorobowo miejsce i pozostawić na jakiś czas. Najlepiej owinąć paznokcie wacikami, a następnie założyć skarpety lub rękawiczki. Taka kuracja, stosowana regularnie pomaga zwalczyć problem grzybicy paznokci i zapobiega jego nawrotom w przyszłości. Olejek herbaciany może być wykorzystywany również w połączeniu z wodą. Sposób ten polecany jest szczególnie osobom, borykającym się dodatkowo z problemem grzybicy stóp. Do miski należy nalać około 1.5 litra ciepłej wody, a następnie dodać 15-20 kropel olejku z drzewa herbacianego. W tak przygotowanym roztworze należy moczyć stopy przez około 30 minut, a następnie dokładnie osuszyć je ręcznikiem.
Olejek herbaciany do włosów
Olejek z drzewa herbacianego ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdza się nie tylko w codziennej pielęgnacji skóry i paznokci, ale również włosów. Kilka kropel olejku herbacianego, dodanego do ulubionego szamponu czy odżywki wspomaga oczyszczanie skóry głowy i wzmacnia kosmyki. Stosowanie tego specyfiku pomaga w walce z łupieżem i oczyszczaniu zatkanych porów z nadmiaru sebum. Dzięki temu poprawia się ogólna kondycja twojej skóry głowy, a co za tym idzie, również samych włosów. Olejek z drzewa herbacianego pomaga także w łagodzeniu stanów zapalnych oraz niweluje uczucie swędzenia. Specyfik ten znacząco poprawia stan skóry głowy, wspomagając tym samym zdrowy rozwój cebulek włosowych. Można więc przyjąć, że oczyszczanie włosów z użyciem olejku herbacianego wspomaga ich prawidłowy wzrost i wpływa na zwiększenie gęstości fryzury.
Olejek z drzewa herbacianego – cena, gdzie kupić
Olejek z drzewa herbacianego ma wiele dobroczynnych właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. To w pełni naturalny specyfik, który powinien znaleźć się w każdej domowej kosmetyczce. Olejek herbaciany ma szeroki wachlarz zastosowań – od bezpośredniej aplikacji na twarz, po samodzielnie przygotowany płyn antybakteryjny.
Gdzie można kupić ten preparat? Olejek z drzewa herbacianego dostępny jest w aptekach, większości drogerii, sklepach zielarskich oraz w internecie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jego skład. Najlepiej, by olejek herbaciany nie zawierał żadnych dodatków perfumujących czy utrwalaczy. Warto sprawdzić również, czy na opakowaniu widnieje informacja „wyprodukowano w Australii”. Jeśli tak, to jest to produkt w 100% oryginalny i warty zakupu.
Ile kosztuje olejek z drzewa herbacianego? Cena zależy od producenta, kraju pochodzenia, składu oraz objętości samej buteleczki. Za 10 ml tego preparatu zapłacisz około 12-15 zł. 30 ml to koszt w granicach 20-30 zł. Olejek herbaciany kupiony w sklepie z produktami naturalnymi, będzie kosztował więcej, ale wyższa cena przekłada się na lepszą jego jakość.
Specyfik ten sprzedawany jest w niewielkich, ciemnych buteleczkach. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest odpowiednio zapakowany oraz przechowywać go we właściwy sposób. Światło słoneczne i wysokie temperatury nie służą temu preparatowi. Niewłaściwie przechowywany olejek herbaciany szybko utraci dużą część swoich właściwości – pozostaną jedynie walory zapachowe.