Reklama

W tym artykule:

  1. Właściwości i zastosowanie olejku arganowego
  2. Olejek arganowy do włosów
  3. Olejek arganowy na twarz
  4. Olejek arganowy na rzęsy
  5. Olejek arganowy do ciała
  6. Olejek arganowy na paznokcie
  7. Olej arganowy: opinie
  8. Olejek arganowy: cena, gdzie kupić?
Reklama

Olej arganowy jest jednym z cenniejszych na świecie. Do wyprodukowania jednego litra trzeba zużyć 35 kilogramów owoców. Na rynku dostępne są jego dwa rodzaje: spożywczy i kosmetyczny. Ten przeznaczony do celów kulinarnych jest wytwarzany z prażonych nasion drzewa arganowego, a proces obróbki termicznej nadaje mu ciemnozłoty kolor i lekko orzechowy smak oraz zapach. Olejek arganowy kosmetyczny pozyskuje się z nieprażonych nasion, co objawia się jaśniejszą barwą płynu oraz delikatnie kwaśnym zapachem.

Właściwości i zastosowanie olejku arganowego

Olejek arganowy jest ceniony ze względu na liczne, korzystne dla zdrowia i urody właściwości. W jego składzie uwagę zwraca wysoka zawartość trójglicerydów, do których należą cenne kwasy tłuszczowe: linolowy i oleinowy. Znajdziemy tu także między innymi karoteny, tokoferole, sterole. Wysoka zawartość witaminy E także ma ogromne znaczenie.

Najlepsze kremy do twarzy, które przywrócą blask twojej skórze jesienią. Nawilżają, rozświetlają i dodają energii! >>>

Wszystko to sprawia, że olejek arganowy wykorzystywany jest w kosmetyce na szeroką skalę. Sięgają po ten składnik cenieni światowi producenci kremów, balsamów, szamponów. Efekty jego stosowania są spektakularne. Olejek arganowy korzystnie wpływa na poziom nawilżenia skóry oraz poprawę jej kolorytu. Zmniejsza widoczność blizn, rozstępów oraz przebarwień. Sprzyja leczeniu trądziku, łupieżu, egzemy. Ogranicza także wypadanie włosów i poprawia ich wygląd. Olejek arganowy jest lubiany przez alergików i osoby o skórze wrażliwej, gdyż łagodzi podrażnienia i zapobiega utracie nawodnienia.

Olejek arganowy do włosów

Olejek arganowy jest prawdziwym sprzymierzeńcem wielu kobiet walczących o zdrowe i lśniące włosy. W drogeriach bez problemu kupić można odżywkę lub szampon z olejkiem arganowym, ale – dzięki rosnącej popularności naturalnych kosmetyków – bardzo wiele kobiet wykorzystuje naturalny olej bez dodatków.

Regularnie stosowany wzmacnia cebulki i powstrzymuje wypadanie włosów, regeneruje rozdwojone końcówki i przywraca połysk oraz blask kosmyków. Dodatkowo nawilża skórę głowy. Warto zwrócić uwagę także na jego działanie przeciwutleniające i ochronne: dzięki olejkowi arganowemu włosy są bardziej odporne na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych, między innymi słońca czy mrozu.

Jak stosować olejek arganowy do włosów? Istnieje kilka sposobów. Oto niektóre z nich:

  • Do mycia – można dodać kilka kropel olejku do zwykle używanego szamponu lub umyć włosy samym olejkiem. Nie ma przeciwwskazań, by postępować tak przy każdym myciu. Włosy będą dzięki temu mocniejsze, błyszczące i bardziej miękkie.
  • Jako odżywkę – wystarczy rozetrzeć kilka kropel olejku w dłoniach, rozprowadzić je na włosach i przeczesać grzebieniem. Efekt jest podobny jak w przypadku szamponu
  • Jako maseczkę do włosów – należy nałożyć olejek arganowy na włosy i skórę głowy przed ich umyciem, a następnie delikatnie wmasować. Dla lepszej skuteczności warto jeszcze zawinąć włosy w ręcznik na 45-60 minut. Później można je umyć i dokładnie spłukać. Zabieg ten stosowany raz w tygodniu wpłynie na kondycję włosów.
  • Jako serum na końcówki po roztarciu kilku kropel w dłoniach należy wmasować je w suche i zniszczone końce, a później spłukać. Poprawi to ich stan.
  • Do stylizacji – po nałożeniu oleju na mokre włosy wystarczy tylko wysuszyć kolejne pasma, aby uzyskać zdrowy i bardzo naturalny wygląd. Można olejkiem arganowym zabezpieczać włosy przed użyciem lokówki i prostownicy. Taki sposób działania chroni włosy przed uszkodzeniami, hamuje ich puszenie bez obciążania i nadaje lekkość.
  • Przed koloryzacją – nałożenie kilku kropel olejku na włosy na dzień przed koloryzacją odżywi je i ochroni przed typowym dla włosów farbowanych przesuszeniem.
  • Przy problemach ze skórą głowy – wtarcie olejku arganowego w skórę głowy ułatwia walkę z łupieżem, świądem, nadmiernym przetłuszczaniem, a nawet łuszczycą.
  • Przed kąpielą w basenie – nałożenie olejku przed korzystaniem z basenu sprawi, że włosy zostaną zabezpieczone przed działaniem chloru.

Fryzury pod czapkę – najmodniejsze i proste stylizacje włosów, których nie zepsuje żadne nakrycie głowy! >>>

Olejek arganowy na twarz

Olejek arganowy można wykorzystywać również jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji twarzy. Szczególnie polecany jest w przypadku skóry suchej i odwodnionej, wrażliwej oraz podrażnionej. Ze względu na wysoką zawartość witaminy E rekomenduje się jego stosowanie paniom o cerze dojrzałej, ale doskonałe efekty osiągniemy także aplikując olejek arganowy na trądzik i przebarwienia.

Jak stosować olejek arganowy do twarzy?

  • Jako dodatek do kremu – olejek arganowy połączony ze zwykle stosowanym kremem na dzień lub na noc wzmacnia barierę ochronną skóry i chroni ją przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi: mrozem, promieniami słonecznymi czy silnym wiatrem.
  • Jako serum – nałożenie olejku arganowego pod krem na noc odżywia, przywraca odpowiedni poziom nawilżenia i blask. Stosowany regularnie olejek arganowy pod oczy wygładzi drobne zmarszczki i doda spojrzeniu blasku.
  • Jako maseczkę – w tej roli sprawdzi się albo czysty olej arganowy, albo maseczka z jego dodatkiem. Odżywcze działanie spotęgujemy, mieszając kilka kropel oleju z miodem lub jogurtem. Warto taki zabieg robić wieczorem, przed aplikacją regenerującego lub przeciwzmarszczkowego kremu.
  • Do oczyszczania – olejek arganowy stosowany jest w jednej z metod oczyszczania twarzy. Łącząc go z innymi olejami lub środkami do demakijażu, skutecznie usuniemy zabrudzenia, tłuszcz i resztki makijażu, zachowując jednocześnie odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia.

Olejek arganowy na rzęsy

Ze względu na dobroczynne właściwości i bogaty skład olejek arganowy świetnie nadaje się do pielęgnacji rzęs, także wówczas, gdy gęstość i kondycja włosków daleka jest od ideału.

Jak to zrobić? Za pomocą niewielkiego pędzelka nakłada się olejek na oczyszczone rzęsy, zachowując odstęp od skóry powiek. Regularnie powtarzana aplikacja sprawi, że włoski staną się dłuższe, gęstsze i lepiej odżywione. Pierwsze efekty będzie można dostrzec po kilku tygodniach.

Olejek arganowy do ciała

Olejek arganowy stosować można nie tylko twarz, ale również na całe ciało. Dzięki wysokiej zawartości witaminy E wpływającej na elastyczność skóry, poleca się olej arganowy na rozstępy. Przy okazji korzystnie wpływa on na wzrost nawilżenia, odżywia i regeneruje. Różnicę można poczuć już po pierwszej aplikacji.

Stosowanie olejku jako balsamu do ciała szczególnie rekomendowane jest osobom o skórze wysuszonej i zniszczonej. Dobre efekty osiąga się wspomagająco przy łuszczycy, egzemie i innych chorobach skórnych. Olej arganowy nadaje się również do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt. Może służyć do ukojenia po opalaniu, trzeba jednak pamiętać, że nie zawiera filtrów, nie ochroni więc w czasie ekspozycji słonecznej.

Olejek arganowy na paznokcie

Olejek arganowy jest również ratunkiem dla rozdwajających się i łamliwych paznokci. Kurację z jego wykorzystaniem warto wykonywać także profilaktycznie raz w tygodniu. Dzięki temu płytka będzie odżywiona i zyska zdrowy wygląd.

Jak to zrobić? Wystarczy połączyć olejek arganowy z zawartością przełamanej kapsułki duetu witamin A + E. Wymieszane składniki wmasowuje się w oczyszczone dłonie ze szczególnym uwzględnieniem paznokci i skórek, a następnie nakłada bawełniane rękawiczki. Kompres taki warto pozostawić na noc. Powtarzany raz w tygodniu zabieg podniesie nawilżenie paznokci i sprawi, że będą mocniejsze.

Olej arganowy: opinie

Jeśli chodzi o olej arganowy, w internecie nie brakuje pozytywnych opinii na jego temat. Oto niektóre z nich:

  • „Mam problemy z trądzikiem. Skórę niby mam tłustą, ale w środku jest ściągnięta... Zaczęłam stosować ten olej. Skora jest gładka, napięta i dogłębnie nawilżona. Po prostu rewelacja”. [Aneczka06, kafeteria.pl]
  • „Zauważyłam jego magiczne działanie na włosach. Miałam strasznie zniszczone włosy po ciąży. Po miesiącu stosowania zauważyłam wyraźną poprawę kondycji”. [Nana35, forum.abczdrowie.pl]
  • „Na twarz to głównie pod oczy i na suche partie twarzy po retinoidach. Fajnie nawilża, ale w dużych ilościach trochę zapycha (nie zawsze). Na włosach to już widzę, że się polubimy”. [adelaide001, vinted.pl]
Reklama

Olejek arganowy: cena, gdzie kupić?

Olejek arganowy kupić można w drogeriach oraz na stoiskach kosmetycznych w dobrze zaopatrzonych hipermarketach. Jego koszt to około 60 zł za 50 ml butelkę.

Reklama
Reklama
Reklama