Reklama

W tym artykule:

  1. Olej jojoba – właściwości
  2. Olej jojoba na twarz – zastosowanie w pielęgnacji i demakijażu
  3. Olej jojoba na trądzik – jak działa?
  4. Olej jojoba na włosy – zastosowanie
Reklama

Olej jojoba – właściwości

Olejowi jojoba bliżej konsystencją do wosku niż do olejku, jednak przyjęło się nazywanie go olejem. Pomimo swojej dość ciężkiej i gęstej konsystencji doskonale wchłania się w skórę, nie pozostawiając tłustego filmu.

Olejek jojoba w kosmetyce stosowany jest bardzo często i chętnie – z jednej strony ze względu na bogactwo właściwości, z drugiej – na uniwersalność. Może być bowiem wykorzystywany zarówno do cery suchej jak i łojotokowej.

Zobacz także: Czy olejki do pielęgnacji twarzy obciążają skórę? Czy zapychają? Agata Herbut (@agatamanosa) obala najpopularniejsze mity związane z olejowaniem

Dlaczego olejek jojoba do twarzy to doskonały wybór? Przede wszystkim ze względu na to, że:

  • zatrzymuje wilgoć w naskórku – optymalne nawilżenie skóry to podstawa do tego, by zachowała jędrność i młodzieńczy wygląd. Olejek jojoba zawiera skwalen – substancję, która znajduje się w ludzkiej skórze, a która odpowiada za jej nawilżenie. Ten olejek zatrzymuje wodę w skórze, tworząc niewidzialną (i niekomodogenną) tarczę ochronną;
  • ujędrnia i uelastycznia skórę – olejek jojoba zawiera mnóstwo witaminy E, która uważana jest za najlepszy antyoksydant, ale także za najlepszą substancję chroniącą przed kruszeniem się włókien elastyny i kolagenu;
  • reguluje wydzielanie sebum – dzięki temu, że olejek jojoba składem przypomina ludzkie sebum, reguluje jego wydzielanie. To znaczy: w przypadku skóry suchej pobudza ją do nawilżenia, a jednocześnie zabezpiecza ją przed utratą wilgoci, zaś skórę tłustą i łojotokową – wycisza, normując wydzielanie naturalnego łoju;
  • wspiera procesy ochronne i regeneracyjne skóry – tę właściwość zawdzięcza zawartości NNKT, czyli Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Wpływają one korzystnie na wzmocnienie warstwy lipidowej naskórka, a przy tym odżywiają, regenerują i koją skórę.

Olejek jojoba nadaje się doskonale do demakijażu, dokładnie oczyszczając skórę i pozostawiając ją nawilżoną, zmiękczoną i wzmocnioną. Można stosować go samodzielnie lub stworzyć własny płyn do demakijażu na jego bazie.

Warto dodać, że olej jojoba jest również naturalnym filtrem przeciwsłonecznym o mocy SPF4.

Na tym nie koniec dobroczynnych właściwości tego „płynnego złota”. Olejek jojoba stosowany na skórę ciała pomaga zapobiegać powstawaniu rozstępów, a nawet wygładza i rozjaśnia te świeże. Jest doskonałym naturalnym środkiem zmiękczającym suchą i twardą skórę na piętach, łokciach i kolanach.

Olej jojoba na twarz – zastosowanie w pielęgnacji i demakijażu

Olejek jojoba łatwo się rozprowadza i wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze – w przeciwieństwie do wielu innych olejków. Dlatego znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w pielęgnacji twarzy, ale również reszty ciała i włosów.

Jest na tyle delikatny, że bez obaw można nakładać go także na delikatną okolicę oczu i ust. Olej jojoba pod oczy możesz zastosować na noc, jako odżywczy kompres nawilżający, ujędrniający i rozjaśniający. Efekty zauważalne są już po pierwszym użyciu.

Jak używać olejku jojoba na twarz? Możesz wykorzystać go jako krem lub maskę. Przykładowo:

  • na oczyszczoną i przemytą tonikiem skórę twarzy nanieś ulubione serum, a zamiast kremu – wmasuj w nią olejek jojoba;
  • na wilgotną, również oczyszczoną skórę twarzy nanieś olejek jojoba i wykonaj delikatny masaż, nie zmywaj;
  • użyj go do demakijażu! Szybko i dokładnie rozpuści kosmetyki kolorowe, nawet te wodoodporne. Doskonale zbiera również wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu po demakijażu nie musisz już myć skóry i nakładać na nią kremu. Olej wystarczy zmyć ściereczką zmoczoną w ciepłej wodzie.

Olej jojoba sprawdzi się również jako kosmetyk pielęgnacyjny przy cerze trądzikowej. W jaki sposób może pomóc problematycznej skórze?

Cera trądzikowa - 7 rzeczy, których NIE WOLNO Wam robić, jeśli macie problem z trądzikiem

Olej jojoba na trądzik – jak działa?

Choć nakładanie oleju na skórę trądzikową może brzmieć w pierwszej chwili jak szalony pomysł, to jednak w przypadku oleju jojoba jest jak najbardziej trafny. Jak wspomniano już wcześniej – w przypadku suchej skóry olejek pobudza ją do nawilżenia. Gdy mamy do czynienia z cerą problematyczną i z aktywnymi, trądzikowymi zmianami, olejek jojoba będzie działać normalizująco na wydzielanie sebum.

Dodatkowo wzmacnia naskórek, dzięki czemu ogranicza przedostawanie się przez niego wirusów i bakterii. Olej jojoba wzmacnia również struktury cementu międzykomórkowego, wzmacniając i chroniąc skórę przed czynnikami zewnętrznymi.

Oprócz tego olej jojoba łagodzi stany zapalne i podrażnienia, przyspieszając gojenie się skóry. To istotne także w przypadku problemów z trądzikiem.

Olej jojoba na włosy – zastosowanie

Kolejne zastosowanie olejku jojoba to olejowanie włosów. Zabieg ten polega na nałożeniu na suche lub wilgotne włosy podkładu nawilżającego (najczęściej jest to żel aloesowy lub mgiełka z wody i miodu), a następnie wmasowaniu w pasemka wybranego oleju. Można nakładać również sam olej – to kwestia indywidualnych preferencji.

Zastosowany na podkład olej zadziała jak emolient, który „domknie” nawilżenie. Jednocześnie jednak dostarczy kosmykom i skórze głowy cennych substancji.

Olej jojoba polecany jest do olejowania włosów:

  • cienkich;
  • łamiących się;
  • z rozdwajającymi się końcówkami;
  • przesuszonych;
  • zniszczonych farbowaniem lub innymi zabiegami fryzjerskimi.

Trzeba wiedzieć, że olej jojoba jest odporny na działanie wysokiej temperatury – zatem doskonale nadaje się również jako serum ochronne w plenerze. Zabezpiecz nim końcówki przed wyjściem na plażę, by uniknąć przesuszenia od słońca, wiatru i morskiej wody.

Kilka kropel tego olejku możesz dodać również do ulubionej odżywki lub maski do włosów i w tak wzbogaconej formie nakładać je na całą długość włosów.

Reklama

Jeśli prostujesz włosy lub zakręcasz pasemka lokówką, przed rozpoczęciem stylizacji możesz niewielką jego ilość rozprowadzić na dłoniach i przeczesać nimi kosmyki – olejek ochroni je przed działaniem wysokiej temperatury. Więcej zabiegów na włosy znajdziesz tutaj: Zabiegi na włosy do wykonania w domu. Wybrałyśmy 10 pielęgnacyjnych zabiegów, które musicie przetestować! Wśród nich olejowanie, kremowanie i cementowanie włosów

Reklama
Reklama
Reklama