Ocet jabłkowy w pielęgnacji skóry twarzy. Na co działa najlepiej?
Ocet jabłkowy w pielęgnacji skóry twarzy może być odpowiedzią na wiele problemów. Sprawdź, czy sprawdzi się także w twoim przypadku!
- Iga Anna Pejas
W tym artykule:
- Ocet jabłkowy na twarz
- Ocet jabłkowy na cerę
- Ocet jabłkowy w pielęgnacji - kosmetyki
- Jaki w takim razie ocet jabłkowy wybrać?
- Jak stosować ocet jabłkowy na twarz?
- Tonik z octu jabłkowego - przepis
Już od dawna wiadomo, że najlepsze dla naszej skóry są preparaty naturalne z prostym i krótkim składem. Wiele produktów idealnych do wykonania domowych kosmetyków znajdziemy w swojej kuchni lub spiżarni, a odżywcze właściwości jajek, oliwy czy awokado znane nam są nie od dziś. Czy wiedziałaś lub wiedziałeś, że na nich nie koniec? Ocet jabłkowy w pielęgnacji skóry twarzy także może odegrać ważną rolę. Czytaj dalej!
Ocet jabłkowy na twarz
Nakładanie octu na twarz może wydać ci się dość inwazyjnym sposobem na pielęgnację cery, ale nic bardziej mylnego. Ta substancja (o bardzo charakterystycznym zapachu!), w delikatny sposób pomoże nam w walce z trądzikiem, przebarwieniami i pierwszymi oznakami starzenia. Jej dobroczynne właściwości były doceniane już w starożytnej Grecji, gdzie kobiety nakładały ją na całe ciało, aby wygładzić i ujędrnić skórę. Ocet jabłkowy był też wykorzystywany przez nasze mamy i babcie w formie okładów na podrażnienia lub regenerujących kąpieli z dodatkiem jego niewielkiej ilości. Skąd jednak biorą się te magiczne dla naszej skóry właściwości?
Zacznijmy od wytłumaczenia, jak powstaje ocet jabłkowy. Jest on produktem procesu chemicznego, który nazywamy wtórną fermentacją octową. W masie owocowej, z której powstaje substancja, najpierw zachodzi fermentacja alkoholowa. Następnie pod wpływem enzymów wytwarzanych przez bakterie octowe, alkohol utlenia się i powstaje kwas octowy. Innymi składnikami, które znajdziemy w gotowym occie jabłkowym, są kwasy organiczne, witaminy, minerały, aminokwasy i antyoksydanty. To dzięki obecności tych substancji, ocet jabłkowy znalazł szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce.
Żel aloesowy to hit koreańskiej pielęgnacji. Potrafi zdziałać cuda i kosztuje niewiele. Poznaj 6 zastosowań, które przetestowałam na własnej skórze i włosach!
Żel aloesowy to kosmetyk, który można wykorzystać na wiele sposobów. Tu znajdziesz 6 z nich, ale potrzeby z pewnością zrodzą kolejne pomysły na jego wykorzystanie.Ocet jabłkowy na cerę
Stosowanie octu jabłkowego ma bardzo dobroczynny wpływ na skórę, dzięki zawartości takich składników jak:
- kwasy organiczne (jabłkowy, mlekowy, cytrynowy),
- żywe kultury bakterii (w mętnym occie),
- witamina E,
- witamina C,
- witamina A,
- karotenoidy,
- magnez,
- potas,
- fosfor,
- wapń,
- krzem.
Kosmetyki na bazie octu z jabłek wyrównują pH skóry, dzięki czemu wzmacniają jej barierę ochronną. Kwasy organiczne działają jak peeling, pomagają w złuszczeniu martwej warstwy naskórka, przez co oczyszczają pory i odświeżają skórę. Dodatkowo substancja działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne. Obecność witamin i minerałów ma wpływ na odżywienie i nawilżenie cery. Ocet jabłkowy ma też działanie antyoksydacyjne (walczy z wolnymi rodnikami), dzięki czemu opóźnia proces przedwczesnego starzenia się skóry.
Ocet jabłkowy w pielęgnacji - kosmetyki
Ocet jabłkowy jest coraz częściej stosowany jako składnik kosmetyków DIY. Dzięki zawartości dużej ilości substancji aktywnych, jest wykorzystywany do tworzenia toników, maseczek i okładów na twarz. Tego typu preparaty przyniosą najwięcej korzyści osobom z cerą tłustą i trądzikową. Świetnie nada się też do walki z pierwszymi oznakami starzenia, takimi jak drobne zmarszczki. Może być też wykorzystywany do pielęgnacji włosów, skóry głowy, a także dodawany do kąpieli.
Pamiętaj, że nakładanie na twarz nierozcieńczonego octu, może wywoływać podrażnienia. Na ten składnik powinny uważać przede wszystkim posiadaczki skóry wrażliwej. Nie zapominaj też o wykonaniu próby alergicznej przed zastosowaniem jakiegokolwiek samodzielnie wytworzonego kosmetyku. Uczulenie na ocet jabłkowy nie zdarza się zbyt często, jednak nie jest niemożliwe.
Jaki w takim razie ocet jabłkowy wybrać?
Tak naprawdę możesz stworzyć ulubiony kosmetyk z każdego rodzaju octu jabłkowego, jednak jeśli chcesz zmaksymalizować jego skuteczność, powinnaś szukać produktów, które nie zostały poddane procesom filtracji i pasteryzacji. Będą one charakteryzować się bardziej mętną barwą, a także mogą posiadać osad zbierający się na dnie butelki. Dlaczego powinnyśmy wybierać mętny ocet jabłkowy? Ponieważ zawiera on większą ilość substancji dobroczynnych dla naszej skóry (takich jak witaminy i minerały), a także kultury bakterii, które zazwyczaj są tracone w procesie przetwarzania substancji.
Jak stosować ocet jabłkowy na twarz?
1. Ocet jabłkowy na trądzik
Ocet jabłkowy zawiera w swoim składzie kwasy organiczne, które delikatnie złuszczają naskórek, oczyszczają pory, mają działanie antybakteryjne. Dzięki temu kosmetyki stworzone na jego bazie są świetnym sposobem na pielęgnację cery trądzikowej. W jakiej formie stosować ocet jabłkowy na trądzik? Można rozcieńczyć go z wodą przegotowaną w proporcji 1:3 i używać jako toniku do twarzy lub dodać go do domowej maseczki. Dla osób z cerą problematyczną dobrze sprawdzi się maseczka na bazie zielonej glinki, połączona z dwiema łyżeczkami octu jabłkowego i ulubionym hydrolatem (na przykład aloesowym). Kosmetyk nakładaj na twarz na 10 minut, stosuj go dwa razy w tygodniu.
2. Ocet jabłkowy na przebarwienia
Dzięki zawartości kwasów organicznych, ocet jabłkowy jest też dobrym pomocnikiem w walce z przebarwieniami. Substancja delikatnie złuszcza skórę i pobudza komórki tkanki do pracy oraz regeneracji. Ocet na przebarwienia najlepiej stosować w formie chemicznego lub mechanicznego peelingu. W pierwszej opcji wystarczy przetrzeć twarz wacikiem namoczonym substancją rozcieńczoną z wodą w stosunku 1:1 i pozostawić ją na kilka minut (pamiętaj, że ocet jabłkowy może podrażniać skórę, jeśli w czasie stosowania kosmetyku poczujesz pieczenie lub ból, natychmiast przemyj twarz wodą). Peeling mechaniczny stworzysz poprzez połączenie octu jabłkowego z gruboziarnistym, brązowym cukrem. Kosmetyk powinnaś wmasować w skórę okrężnymi ruchami, a następnie zmyć ciepłą wodą.
3. Ocet jabłkowy na zmarszczki
Ocet jabłkowy zawiera w swoim składzie antyoksydanty, które przeciwdziałają starzeniu się skóry. Dodatkowo kwasy organiczne złuszczają naskórek i wygładzają drobne zmarszczki, a zawarte w substancji witaminy i minerały dbają o odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia skóry. Jeśli chcesz zmaksymalizować działanie przeciwzmarszczkowe octu, połącz go z innym nawilżającym i odżywiającym skórę produktem, na przykład jogurtem naturalnym, awokado czy miodem i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy w formie maski. Kosmetyk pozostaw na skórze przez 15 minut, następnie zmyj ciepłą wodą.
Tonik z octu jabłkowego - przepis
Regularne stosowanie toniku z octu jabłkowego przyniesie widoczne efekty dla twojej cery. Kosmetyk przywraca skórze prawidłowy poziom pH, oczyszcza pory, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Zdecydowałaś się na włączenie do swojej codziennej pielęgnacji toniku, ale nie wiesz, skąd wziąć ten cudowny kosmetyk? Nie martw się! Z łatwością wykonasz go samodzielnie w domu z produktów, które powinnaś znaleźć w swojej kuchni czy kosmetyczce!
Składniki:
- ocet jabłkowy
- woda przegotowana
- olejek z drzewa herbacianego
- czysta miska
- szklana butelka z atomizerem
Przygotowanie:
W sterylnym naczyniu wymieszaj dwie łyżki stołowe octu jabłkowego z 10 łyżkami stołowymi przegotowanej wody. Do mieszanki dodaj cztery krople olejku z drzewa herbacianego. Tak przygotowany tonik przelej do butelki, najlepiej z atomizerem. Używaj go dwa razy dziennie - rano i wieczorem.