Reklama

W tym artykule:

  1. Obgryzanie paznokci u dorosłych – przyczyny
  2. Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie?
  3. Obgryzanie paznokci – skutki i przenoszone choroby
  4. Obgryzanie paznokci u nóg, czy to możliwe?
Reklama

Obgryzanie paznokci to kompulsywny nawyk, którego nie jesteśmy w stanie kontrolować. To znaczy, że zaczynamy obgryzać paznokcie, kiedy nasz mózg nie rejestruje tego w sposób świadomy. Pozostaje to więc poza naszą świadomością, a przynajmniej dopóki nie zdamy sobie z tego sprawy i nie zaczniemy pracy nad tym, żeby obgryzanie paznokci przestało nas dotyczyć.

Obgryzanie paznokci u dorosłych – przyczyny

Przyczyny obgryzania paznokci są bardzo różne, jednak najczęściej winowajcą jest stres. Obgryzanie paznokci u dorosłych jest najczęściej ściśle powiązane ze stanem psychicznym. Pomaga opanować takie emocje jak złość, strach czy gniew. Nie radzimy sobie z nadmiarem emocji, więc w pewnym sensie jest to dla nas sposób rozładowania stresu.

Ciężko wskazać jedną konkretną przyczynę, ale u osób bardziej wrażliwych mogą to być:

  • problemy rodzinne,
  • niepowodzenia w pracy,
  • stresująca praca,
  • problemy ze zdrowiem,
  • kłótnie z bliskimi,
  • lęk o najbliższych,
  • zaburzenia psychiczne np. nerwica lękowa lub stany lękowe.

Dlaczego dzieci obgryzają paznokcie?

Dzieci obgryzają paznokcie z tego samego powodu co dorośli – przyczyną najczęściej jest stres. Co prawda, małe dzieci mogą obgryzać paznokcie z ciekawości lub z przekory, ale wtedy szybko z tego wyrastają. Jeśli obgryzanie paznokci nie mija, wtedy można podejrzewać, że dzieci nie radzą sobie z emocjami. Obgryzanie może być następstwem takich problemów jak pójście do żłobka, przedszkola, kłótnie rodziców, rozstanie rodziców albo problemy zdrowotne. Psychologowie dziecięcy uważają, że w przypadku obgryzania paznokci u dzieci warto najpierw poszukać źródła problemu, ponieważ u dzieci obgryzanie paznokci może być sposobem komunikowania nam, że przerosła je sytuacja, w której się znalazły.

Obgryzanie paznokci – skutki i przenoszone choroby

Obgryzanie paznokci u dzieci i u dorosłych może mieć poważne konsekwencje. Obgryzanie paznokci przyczynia się do łapania wszelkich infekcji wirusowych, grzybiczych, pasożytniczych (u dzieci np. owsików). Ponadto powoduje problemy z dziąsłami np. stany zapalne, afty, podrażnienia i krwawienia. Bardzo ważne są również wszelkie defekty estetyczne. Obgryzione paznokcie wyglądają źle. Sprawiają, że nasze dłonie są stale niezadbane. U wielu osób obgryzanie paznokci idzie w parze z obgryzaniem skórek, a wtedy dłonie cierpią na tym podwójnie.

8 sposobów na mocne paznokcie

Reklama

Obgryzanie paznokci u nóg, czy to możliwe?

Obgryzanie paznokci u nóg jest jak najbardziej możliwe i robi to więcej osób niż myślimy. Większość osób, które to robi nie zastanawia się jak przestać obgryzać paznokcie, ponieważ nie uważa tego za szkodliwy nawyk. Raczej coś, co lubią i co pomaga im rozładować napięcie, a czasem zabić nudę. Niestety, obgryzanie paznokci u nóg jest tak samo szkodliwe jak u rąk.

Reklama
Reklama
Reklama