Reklama

W tym artykule:

  1. Co to jest masło shea?
  2. Masło shea – właściwości
  3. Masło shea na twarz – zastosowanie
  4. Masło shea na włosy – zastosowanie
  5. Masło shea – rafinowane czy nierafinowane?
  6. Masło shea nierafinowane – gdzie kupić? Cena
Reklama

Co to jest masło shea?

Masło shea jest olejem roślinnym, który pozyskuje się z orzechów drzewa Vitellara Paradowa (masłosz parka), rosnącego w Afryce. Olej ten zwany jest także zamiennie masłem karite. Pozyskuje się go w procesie ręcznego wyciskania z orzechów. Skąd więc nazwa „masło”, skoro jest to olej? Wszystko dzięki konsystencji – karite przypomina bowiem właśnie kostkę jasnobeżowego masła. Rozgrzane w dłoniach rozpuszcza się do postaci tłustego, ciężkiego oleju. Zapach masła shea jest dość charakterystyczny i przypomina orzechy.

Naturalne kosmetyki do makijażu tej polskiej marki ma w swojej kosmetyczce Kasia Tusk >>>

Masło shea – właściwości

Masło shea nie ma sobie równych pod względem właściwości pielęgnacyjnych i regeneracyjnych. W tej niepozornie wyglądającej, beżowej mazi kryje się prawdziwe bogactwo składników odżywczych:

  • witamin (A, E, F);
  • nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • fitosteroli.
  • polifenoli.

Dzięki temu doskonale:

  • nawilża;
  • regeneruje;
  • koi;
  • zabezpiecza;
  • zmiękcza;
  • odżywia skórę.

Bogactwo witamin i kwasów tłuszczowych znacznie spowalnia procesy starzenia się skóry – przede wszystkim dzięki zawartości witaminy E, znanej jako najsilniejszy antyoksydant. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry suchej i popękanej, także podrażnionej działaniem detergentów i środków chemicznych. Odbudowuje naturalną barierę ochronną naskórka, wzmacniając funkcje obronne skóry. Naturalne masło shea jest bardzo często wykorzystywane także w gastronomii, jako wartościowy dodatek do smażenia i pieczenia, a także wzbogacający smak wielu dań. Masło shea w kosmetyce ma jednak o wiele więcej zastosowań. Sprawdza się doskonale jako codzienny kosmetyk pielęgnacyjny i wzmacniający naturalną barierę ochronną skóry. Zarówno w czystej postaci, jak i jako składnik kremów, może być stosowane jako skuteczna ochrona przed mrozem lub słońcem. Lekko natłuszcza, zmiękcza i odżywia skórę. Można stosować je do pielęgnacji całego ciała, a także włosów. Balsam z masłem shea czy krem do rąk z masłem shea to najlepszy sposób na regenerację i wygładzenie suchej i zmęczonej skóry.

Masło shea na twarz – zastosowanie

Masło shea możesz stosować w czystej postaci – niewielką ilość masełka rozgrzej w dłoniach, aż uzyska konsystencję oleju. Wmasuj w oczyszczoną i stonizowaną skórę twarzy, a dla lepszego efektu – wklep delikatnie. Masło shea do twarzy możesz zastosować także na kilka innych sposobów, jako:

  • maskę odżywczą – jeśli twoja skóra jest bardzo sucha, wiotka i delikatna, przynajmniej raz w tygodniu zafunduj jej odżywcze SPA. W oczyszczoną skórę twarzy wklep serum odżywcze, a następnie rozprowadź na niej grubszą warstwę masła shea. Pozostaw na co najmniej kilkanaście minut, a następnie nadmiar zbierz wacikiem, resztę wklep. Jeśli zabieg zastosujesz wieczorem, możesz pozostawić je na noc;
  • krem do twarzy – masło shea jest dość tłuste i ciężkie, jednak jeśli masz suchą lub podrażnioną skórę, bez przeszkód możesz używać go zamiast kremu;
  • dodatek do kremu – niewielką ilość masła możesz zmieszać z ulubionym kremem, by wzmocnić jego działanie.

Masło shea zaaplikowane pod oczy, szczególnie na noc, to najlepszy sposób na głęboką regenerację delikatnej skóry. Zadziała jak najlepsze serum odżywcze. Jeśli nie lubisz tłustego filmu pozostawianego na skórze przez kosmetyki, wybierz krem z masłem shea, zamiast jego czystej postaci. Chcesz przywrócić skórze jędrność, blask i odżywienie? Masaż twarzy masłem shea wspomoże krążenie i pobudzi ją do odnowy, przy okazji dostarczając jej cennych składników!

Masło shea na włosy – zastosowanie

Masło shea może być również używane jako odżywka, maska i serum do włosów. Przed myciem rozprowadź je na całej długości włosów i pozostaw na około pół godziny, następnie zmyj dokładnie i nałóż odżywkę. Masło shea możesz również wmasować w niewielkiej ilości w końcówki – jako serum regenerujące i zabezpieczające je przed rozdwajaniem.

Masło shea – rafinowane czy nierafinowane?

Masło shea w czystej postaci dostępne jest w dwóch formach: rafinowanej i nierafinowanej. Jaką lepiej wybrać?
W procesie rafinowania ten drogocenny olej traci niestety dużo wartości odżywczych, witamin i antyoksydantów. W takiej postaci jest często dodawane jako jeden ze składników kosmetyków, jednak lepiej wybrać je w postaci nierafinowanej (organicznej).

Ulubiony tusz do rzęs internautek kupicie teraz w drogeriach Rossman za mniej niż 5 zł >>>

Reklama

Masło shea nierafinowane – gdzie kupić? Cena

Gdzie kupić nierafinowane masło shea? Organiczne masło shea (nierafinowane) dostępne jest w większości drogerii, które mają w asortymencie kosmetyki naturalne. Bez problemu kupisz je także w drogeriach specjalizujących się typowo w sprzedaży kosmetyków organicznych. Organiczne masło shea kupisz także bez problemu w drogeriach internetowych. Masło shea nie jest produktem bardzo drogim – za opakowanie o pojemności 500 g zapłacisz około 30-40 zł.

Reklama
Reklama
Reklama