Reklama

W tym artykule:

  1. Domowa maseczka z kawy na twarz
  2. Maseczka z kawy pod oczy
  3. Maseczka z kawy na trądzik
  4. Maseczka z kawy na włosy
  5. Maseczka z kawy na zmarszczki
  6. Oczyszczająca maseczka z kawy na zaskórniki
  7. Ujędrniająca maseczka na cellulit, czyli kawa nie tylko na twarz
  8. Efekty stosowania maseczki z kawy
  9. Przeciwwskazania do stosowania maseczki z kawy
Reklama

Jakie są jej właściwości? Jakie efekty gwarantuje maseczka z kawy? Z jakimi problemami możesz poradzić sobie za pomocą takiej maseczki? Przedstawiamy ciekawe, sprawdzone przepisy na domową maseczkę z kawy oraz wiele innych, cennych informacji na ten temat.

Przechowywanie kawy - kilka porad. O czym pamiętać?

Każdy z nas ma w domu swoją ulubioną kawę, ale czy potrafimy przechowywać ją w taki sposób, żeby jak najdłużej zachowała swoje właściwości? Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać przy przechowywaniu kawy jest fakt, że jest ona substancją silnie higroskopijną. Co to oznacza? Że z łatwością pochłania wilgoć i wraz z nią różne zapachy. Dlatego jeśli chcemy, aby nasze ulubione ziarna zachowały swój aromat i smak na długo, warto zastosować się do poniższych porad.
Przechowywanie kawy - kilka porad. O czym pamiętać?
materiały prasowe

Trend na kosmetyki własnej produkcji

Naturalna pielęgnacja to szybko rozprzestrzeniający się trend. Coraz więcej ludzi, a zwłaszcza kobiet, urządza sobie takie prywatne, domowe spa i przygotowuje własnoręcznie kosmetyki z produktów, które daje matka ziemia. Wiedza w tym temacie jest coraz większa, a zainteresowanie nią - również wzrasta. To bardzo mądry kierunek, ponieważ najlepsze kosmetyki, które można nabyć w drogeriach, to właśnie te na bazie naturalnych surowców.

Getty Images

Domowa maseczka z kawy na twarz

Kosmetyki na bazie kawy lub z nią w składzie są znane już od dawna. Gdy tylko odkryto zdrowotne właściwości kawy zaczęto ją wprowadzać do wielu produktów pielęgnacyjnych - od peelingów, przez szampony, kremy, maseczki, odżywki, aż po mydła i inne.
Skoro jednak kawa jest praktycznie w każdym domu, dlaczego by nie zrobić z jej użyciem własnego, naturalnego produktu kosmetycznego? Niesie to ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim - wiemy dokładnie, co znajduję się w kosmetyku. Po drugie, mamy możliwości modyfikacji i ulepszeń mikstury wedle własnych potrzeb oraz upodobań. Nie mniej ważnym elementem jest również olbrzymia satysfakcja z używania kosmetyków wykonanych przez siebie.
Przygotowanie maseczki z kawy w domu jest bardzo proste i nie wymaga specjalnego sprzętu oraz tajemnej wiedzy. Pocieszające jest też to, że (w myśl idei #zerowaste) fusy z kawy, które kiedyś były od razu wyrzucane, dzisiaj mogą być użyte ponownie i to... z jakim efektem końcowym!

Przepisy na maseczki z kawy

Ciekawe jest to, że za każdym razem można w inny sposób przygotowywać kosmetyki z kawy, łącząc je z różnymi, naturalnymi składnikami, a dzięki temu - zmieniać konkretne właściwości przygotowanego przez nas produktu. Maseczki z kawy mają różne zastosowanie w zależności od miejsc, w których postanowisz je aplikować. Poniżej znajdziesz ciekawe i sprawdzone przepisy.

Maseczka z kawy pod oczy

Kawa jako element maseczki lub peelingu świetnie ściąga opuchliznę. Jest to idealne rozwiązanie po nieprzespanej nocy lub po ciężkim dniu w pracy. Dzięki maseczce kawowej (uprzednio schłodzonej w lodówce) pozbędziesz się efektu zmęczonej twarzy oraz worków i cieni pod oczami.

Maseczka z kawy na trądzik

Problem trądzikowej cery to coś, co dotyka naprawdę wiele osób, zwłaszcza nastolatków. Może on być powodem kompleksów. Czasami walka z trądzikiem trwa bardzo długo, a w jej trakcie stosuje się wiele kremów, preparatów i innych środków do tego przeznaczonych. Warto wówczas spróbować naturalnych metod. Sprawdzonym sposobem jest maseczka z kawy, która pozytywnie wpływa na taki rodzaj cery i jest pomocna w pozbyciu się trądziku. Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne kawy może być nieocenione w skutkach. Odpowiada za nie kwas chlorogenowy zawarty w kawie.
Przygotowanie maseczki z kawy na trądzik jest bardzo proste. Wystarczy zaparzyć 2-3 łyżeczki mielonej kawy i odlać płyn. Do fusów dodać 4 łyżeczki jogurtu naturalnego i wymieszać. Powstałą substancję nałożyć na twarz, delikatnie wcierając, a następnie spłukać letnią wodą po 10 minutach.

Maseczka z kawy na włosy

Ciekawą modyfikacją maseczki jest płukanka na włosy z kawy. Można poszukać szamponów zawierających kawę lub przygotować własny kosmetyk. Kawa wzmacnia strukturę włosów. Sprawia, że są bardziej błyszczące i wpływa pobudzająco na cebulki, przez co włosy szybciej rosną.

Napar z kawy na włosy przygotowuje się, zaparzając 2 łyżeczki kawy w szklance. Następnie należy odcedzić fusy i pozostawić sam płyn. Rozcieńczyć go jeszcze z dwoma szklankami wody mineralnej i poczekać aż wystygnie. Następnie spłukać nim umyte włosy wcierając płukankę w skórę głowy.

Maseczka z kawy na zmarszczki

Cera dojrzała także znajdzie ratunek w maseczce z kawy, ponieważ potrzebuje ona nawilżenia i wygładzenia. Kwas chlorogenowy zawarty w kawie zawiera przeciwutleniacze, które hamują procesy starzenia się skóry. Dodatkowo fusy złuszczają stary naskórek i otwierają pory, co pozwala na wnikanie przez nie składników odżywczych. W tym przypadku świetnie sprawdzi się maseczka z kawy z miodem i białkiem jajka.

Do jej przygotowania potrzebne nam będzie: białko z jednego jajka, 2 łyżeczki miodu i 2 łyżeczki fusów po kawie mielonej. Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać, nałożyć na twarz na czas od 10 do 15 minut, po czym spłukać ciepłą wodą.

Oczyszczająca maseczka z kawy na zaskórniki

Do jej przygotowania będą nam potrzebne: 2 łyżeczki fusów mielonej kawy, 4 łyżeczki soku z cytryny, łyżeczka oliwy z oliwek i żółtko jajka.
Żółtko należy dobrze wytrzepać i wymieszać z pozostałymi składnikami. Następnie nałożyć miksturę na twarz maksymalnie na 20 minut. Na koniec spłukać maseczkę letnią wodą. Po takim zabiegu skóra będzie oczyszczona, nawilżona oraz rozjaśniona.

Ujędrniająca maseczka na cellulit, czyli kawa nie tylko na twarz

Ten rodzaj maseczki jest przeznaczony na miejsca, w których najczęściej występuje cellulit, czyli:
• uda,
• pośladki,
• ramiona,
• brzuch.
Do jej przygotowania wystarczą: fusy kawy, olejek migdałowy i cynamon. Ilość tej maseczki peelingującej jest uzależniona od części ciała, na której chcemy wykonać zabieg (na jedno udo potrzebne będą ok. 2 czubate łyżki fusów po kawie mielonej, pół łyżeczki cynamonu i łyżeczka olejku migdałowego). Wszystkie składniki należy wymieszać i bardzo delikatnie wcierać przez 15 minut w wybrane miejsce. Podczas tego intensywnego i energicznego masażu powinno pojawić się uczucie ciepła. Po zakończeniu domowego zabiegu resztki mikstury spłucz letnią wodą.

Efekty stosowania maseczki z kawy

• Nie jest niczym zaskakującym, że kawa ma działanie pobudzające. Występuje ono nie tylko w przypadku spożywania naparu, ale również po nałożeniu kawy na twarz w formie maseczki. Zawarta w niej kofeina pobudzi komórki do pracy i przyspieszy, między innymi, procesy regeneracyjne.
• Kolejnym efektem regularnego stosowania maseczki z kawy jest dostarczenie do skóry antyoksydantów, które pomogą pozbyć się toksyn z organizmu.
• Poza tym kawa działa na cerę przeciwzapalnie i bakteriobójczo.
• Dodatkowo świetnie sprawdza się w walce z wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia się organizmu, dlatego niezwykle istotne jest, aby skutecznie je zwalczać.
• Domowa maseczka z kawy jest w stu procentach naturalnym kosmetykiem, dlatego nie ma obawy, że jakiś niepożądany związek chemiczny będzie miał wpływ na stan i zdrowie naszej skóry.
• Co więcej, kawa jest bogata w wapń i potas, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów.
• Stosowanie maseczki z kawy może mieć pozytywny wpływ na ogólny wygląd i kondycję skóry na twarzy oraz ciele.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania maseczki z kawy

Maseczki tego typu nie są polecane w przypadku cery wrażliwej i naczynkowej. Dodatkowo, jeśli borykasz się z jakimikolwiek innymi problemami skórnymi, zawsze w pierwszej kolejności skonsultuj stosowanie naturalnych, własnoręcznie robionych kosmetyków ze specjalistą, np. dermatologiem.

Reklama
Reklama
Reklama