Maseczka z banana na twarz: właściwości, działanie, zastosowanie. Jak ją zrobić w domu?
Kochamy naturalne maseczki na twarz domowej roboty – są niedrogie i łatwe w przygotowaniu i świetnie wpływają na skórę. Maseczka z banana jest jedną z najpopularniejszych, a to dlatego, że owoc zawiera wyjątkowo dużo witamin, minerałów i innych, cennych dla urody składników odżywczych. Jak zrobić maseczkę z banana i kto powinien ją wypróbować?
- Iga Anna Pejas
W tym artykule:
- Maseczka z banana sposobem na piękną skórę i włosy?
- Zrób prostą, domową maseczkę z banana – PRZEPISY
- Maseczka z banana i cytryny – sposób na rozjaśnienie cery
- Jak zrobić nawilżającą maseczkę z banana i miodu
- Maseczka z banana na włosy
- Maseczka z banana pod oczy
Maseczka z banana sposobem na piękną skórę i włosy?
Trudno nam wyobrazić sobie jadłospis bez bananów. Nic dziwnego, te egzotyczne owoce mają świetne właściwości odżywcze, pomagają w obniżeniu ciśnienia krwi, a także zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na energię. Jak się okazuje, banany zawierają również całe mnóstwo składników, które pozytywnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale i na urodę. Najważniejsze z nich, to między innymi:
- potas
- witaminy z grupy B
- witamina A
- cynk
- witamina C
- witamina E
- lektyna
- aminokwasy
Co ciekawe, banany działają świetnie nie tylko na skórę, ale i na włosy. Ich największą zaletą są właściwości antyoksydacyjne: to właśnie stres oksydacyjny w dużej części odpowiedzialny jest za osłabienie kondycji skóry. Składniki takie jak witamina E (zwana „witaminą młodości”) i witaminy z grupy B, działają jak wymiatacze wolnych rodników, które niszczą strukturę skóry. Maseczki i kosmetyki z banana są więc szczególnie polecane osobom o cerze dojrzałej, z pierwszymi oznakami starzenia. Co nie zmienia faktu, że z ich dobrodziejstwa skorzystać może praktycznie każdy.
- Banany bogate są też w potas i aminokwasy, które wzmacniają barierę ochronną skóry. W praktyce oznacza to, że jest ona w stanie lepiej bronić się przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak chłód (a także upał), czy suche powietrze. Zdrowy płaszcz hydrolipidowy naskórka zapobiega utracie wody i sprawia, że skóra wolniej się przesusza, co jest szczególnie ważne zimą.
- Osoby o cerze trądzikowej również powinny rozważyć wprowadzenie bananów do codziennej pielęgnacji. Zawarte w nich cynk i lektyna mają właściwości antybakteryjne i łagodzące, a witamina A pomaga zniwelować pozapalne przebarwienia i blizny.
- Nie sposób nie wspomnieć też o obecnej w bananach witaminie C, czyli gwieździe pielęgnacji skóry w każdym wieku. Jest niezbędna do syntezy kolagenu, rozświetla, wzmacnia naskórek, a także wpływa pozytywnie na regulację wydzielania sebum.
Tyle o właściwościach kremowego miąższu banana, jednak warto dodać, jak cenna dla skóry potrafi być skórka tego owocu, którą często po prostu wyrzucamy. Okłady ze skórki banana mogą pomóc ujędrnić i nawilżyć skórę, wybielić zęby, a także… usunąć kurzajki.
Domowe maseczki na twarz – 9 niezwykłych przepisów na autorskie domowe maseczki, których nie znajdziesz nigdzie indziej!
Jak zrobić maseczkę na twarz w domowych warunkach? To wcale nie takie trudne. Domowe maseczki, oczyszczające, nawilżające i rozświetlające cerę zrobicie w kilka minut ze składników, które już macie. Co powiecie na maseczkę domowej roboty z kawy, jogurtu lub płatków owsianych? Znamy przepisy.Zrób prostą, domową maseczkę z banana – PRZEPISY
Maseczka z banana na twarz jest wyjątkowo prosta w przygotowaniu, a to dzięki miękkiej konsystencji owocu. Jako baza do maseczek, niech posłuży banan rozgnieciony na gładką masę przy pomocy widelca, lub rozdrobniony w blenderze.
Maseczka z banana łagodząca
składniki:
- pół banana
- pół świeżego ogórka
Do rozgniecionego banana dodaj ogórek, starty na drobnych oczkach tarki (nie zapomnij odsączyć soku). Dokładnie wymieszaj i nałóż na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pozostaw na 20 minut i zmyj letnią wodą. Ta maseczka to świetny i tani sposób na wzmocnienie i ukojenie cery, zwłaszcza po intensywnych zabiegach kosmetycznych, takich jak peelingi.
Maseczka z banana na trądzik
składniki:
- pół banana
- łyżka jogurtu naturalnego
- szczypta kurkumy
Do rozgniecionego banana dodaj jogurt i kurkumę, dokładnie wymieszaj. Jogurt dodawaj stopniowo, aby papka nie była za rzadka. Nałóż na skórę twarzy i wszędzie tam, gdzie pojawiają się niedoskonałości. Pozostaw na 20 minut i zmyj letnią wodą. Banan, kurkuma i jogurt naturalny, bogaty w cynk i kwas mlekowy, wspomagają funkcje barierowe skóry i pomagają jej w walce z trądzikiem.
Maseczka z banana na zmarszczki
składniki:
- pół banana
- pół surowego ziemniaka
Do rozgniecionego banana dodaj ziemniaka startego na drobnych oczkach tarki (nie zapomnij odsączyć soku). Dokładnie wymieszaj i nałóż na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pozostaw na 15 minut i zmyj letnią wodą. Ziemniaki, wbrew pozorom, mają bardzo dobre właściwości nawilżające i ujędrniające!
Maseczka z banana i cytryny – sposób na rozjaśnienie cery
Maseczka z banana może też pomóc w rozjaśnieniu delikatnych przebarwień, a także w ogólnym rozświetleniu cery. Wystarczy, że zintensyfikujesz działanie obecnej w niej witaminy C, dodatkiem soku z cytryny. Świeżo wyciśnięty sok z cytryny ma właściwości złuszczające, ściągające i zawiera moc antyoksydantów. Warto jednak pamiętać o tym, że nierozcieńczony może podrażnić skórę. Jak zrobić maseczkę z banana i cytryny?
składniki:
- pół banana
- łyżka wyciśniętego soku z cytryny
Dzień przed przystąpieniem do robienia maseczki, zrób próbę uczuleniową – nałóż odrobinę rozcieńczonego wodą soku z cytryny na skórę za uchem i obserwuj jej reakcje. Jeśli nie zauważysz podrażnienia, droga wolna - zmieszaj wymienione wyżej składniki i nałóż na skórę twarzy na 10 minut. Zmyj letnią wodą i zabezpiecz cerę nawilżającym kremem. Ta mieszanka sprawdzi się też jako maseczka na wągry, jednak nie powinnaś robić częściej niż 2 razy w tygodniu.
Jak zrobić nawilżającą maseczkę z banana i miodu
Najbardziej popularną i zaskakująco skuteczną jest maseczka na twarz z banana i miodu. Miód jest świetnym humektantem (nawilża skórę), ma też właściwości antybakteryjne i wzmacniające. Maseczka z banana i miodu to ratunek dla bardzo suchej skóry zimą i możesz wykonywać ją nawet codziennie.
składniki:
- pół banana
- łyżka płynnego, naturalnego miodu
- opcjonalnie: kilka kropel oliwy lub innego oleju
Dokładnie wymieszaj składniki i nałóż na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Odczekaj 20 minut i zmyj wszystko letnią wodą. Twoja skóra będzie miękka i gładka jak nigdy!
Maseczka z banana na włosy
Maseczka z banana świetnie sprawdza się również w pielęgnacji włosów. W zależności od dodatkowych komponentów, może poprawić wygląd włosów suchych, puszących się i matowych, a także tych, które łatwo się łamią. Jak zrobić maseczki z banana do włosów? Podpowiadamy!
Maseczka z banana na włosy nawilżająca
składniki:
- banan (na krótkie włosy wystarczy pół owocu)
- 1,5 łyżki płynnego miodu
Składniki wymieszać, a całość nałożyć na lekko wilgotne włosy (wystarczy spryskać czystą wodą). Zawinąć włosy w folię i odczekać godzinę. Po upływie tego czasu zmyć wszystko letnią wodą z delikatnym szamponem i nałożyć odżywkę. Maskę można wmasować też w skórę głowy – miód ma działanie odświeżające i antybakteryjne, które sprawdzi się na przykład przy problemie z łupieżem lub suchym skalpem.
Maseczka z banana na włosy wzmacniająca
składniki:
- banan (cały, lub w przypadku krótkich włosów – pół owocu)
- żółtko jaja
Składniki wymieszać i nałożyć na suche włosy. Zabezpieczyć folią i odczekać około godzinę. Po upływie tego czasu zmyć letnią wodą z delikatnym szamponem. Zabezpieczyć włosy odżywką lub olejkiem.
Maseczka z banana pod oczy
Banan doskonale rozświetla spojrzenie i niweluje opuchliznę pod oczami. Najłatwiejszą i najwygodniejszą maseczką z tego owocu jest po prostu okład z jego skórki. Wystarczy wykroić z niej dwa, spore płatki i nałożyć w wybranym obszarze. Z tak przygotowanym, naturalnym okładem relaksujemy się przez 20 minut. Gotowe!