Reklama

W tym artykule:

  1. Suche plamy na skórze
  2. Łuszcząca się skóra twarzy i ciała – przyczyny
  3. Jakie są sposoby na łuszczącą się skórę twarzy
  4. Łuszczenie skóry – jak sobie z tym poradzić?
Reklama

Suche plamy na skórze

Sucha i łuszcząca się skóra twarzy to częste zjawisko. Zwłaszcza zimą, kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają jej wysuszaniu. Suche plamy na skórze wyraźnie się odznaczają, mogą różnić się barwą, a także wywoływać dyskomfort, w postaci swędzenia. Łuszcząca się skóra twarzy może potrafi uprzykrzyć nam życie – suche skórki rujnują makijaż i bardzo ciężko jest się ich pozbyć.

Łuszcząca się skóra twarzy i ciała – przyczyny

Łuszcząca się skóra twarzy, jak i ciała, ma wiele przyczyn. Część z nich to po prostu błędy w pielęgnacji, które doprowadziły do osłabienia bariery hydrolipidowej skóry. Najczęściej są to zbyt intensywne peelingi chemiczne, mechaniczne, opalanie (np. w solarium), zbyt silne detergenty w kosmetykach oczyszczających, zbyt wysokie stężenia substancji aktywnych w przeprowadzanych kuracjach (na przykład retinolem), czy reakcje alergiczne.

Łuszcząca się skóra twarzy i ciała może mieć również podłoże chorobowe – podobne objawy dają grzybice skóry, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy łupież pstry. Podsumowując, do najczęstszych przyczyn łuszczącej się skóry, należą:

  • wysuszenie, spowodowane niedoborem humektantów w pielęgnacji
  • peelingi chemiczne i mechaniczne
  • podrażnienie spowodowane stosowaniem silnych składników aktywnych
  • reakcje alergiczne
  • grzybica skóry
  • łuszczyca
  • atopowe zapalenie skóry
  • łupież pstry
  • niedobory pokarmowe
  • odwodnienie
  • zaburzenia hormonalne

Zarówno grzybica skóry, jak i łupież pstry, to częste przyczyny łuszczenia się skóry na ciele, zwłaszcza na plecach, rękach, klatce piersiowej i brzuchu. Są to choroby, którymi bardzo łatwo się zarazić, korzystając na przykład z basenu, siłowni, zdarzają się również przypadki zakażenia poprzez pożyczanie ubrań (lub samo ich przymierzanie) od osoby chorej. Charakterystyczne objawy tych przypadłości to suche, chropowate plamki, które przyjmują barwę od jasnoróżowej do brązowej i często występują w skupiskach. Leczenie chorób grzybiczych skóry powinno odbywać się pod kontrolą lekarza dermatologii, który zaleci odpowiednie maści, a w niektórych przypadkach leczenie doustne. Pomocne mogą okazać się również żele pod prysznic i balsamy, które można kupić w aptece bez recepty.

Najlepsze kosmetyki do oczyszczania twarzy, które warto wprowadzić do codziennej rutyny. Od zaraz!

Oczyszczanie skóry to podstawa codziennej pielęgnacji. Najlepiej, by było dwuetapowe. Czym umyć buzię po zrobieniu demakijażu? Polecamy najlepsze naszym zdaniem kosmetyki do mycia twarzy.
Najlepsze kosmetyki do oczyszczania twarzy, które warto wprowadzić do codziennej rutyny. Od zaraz!
fot. Adobe Stock

Na szczególną uwagę zasługują też przyczyny „z wnętrza” organizmu. Łuszcząca się skóra twarzy i ciała może bowiem być wynikiem zaburzeń w gospodarce hormonalnej, a także ubogiej diety. Suchość i łuszczenie się skóry, która nie ustępuje po wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji, powinna skłonić nas do wizyty w gabinecie lekarskim, w celu wykonania odpowiednich badań.

Jakie są sposoby na łuszczącą się skórę twarzy

Łuszczącą się skórę twarzy można ukoić na wiele sposobów, w zależności od przyczyny objawu. Jeśli mamy do czynienia z łuszczeniem się spowodowanym nieprawidłową pielęgnacją, sprawa jest prosta. Oto, co może pomóc w tym przypadku:

  1. Odstawienie silnych składników aktywnych, które mogą powodować podrażnienie i łuszczenie: jeśli stosujesz serum z retinolem, sprawdź, czy jego stężenie nie jest dla ciebie zbyt wysokie. Odczekaj kilka dni, zanim ponownie użyjesz kosmetyku i powoli zwiększaj dawkowanie.
  2. Dokładne przyjrzenie się kosmetykom do oczyszczania skóry. Jeśli w składzie mają alkohol, barwniki albo sztuczne kompozycje zapachowe, lepiej zamienić je na inny, łagodny środek (np. olejek albo balsam do demakijażu i oczyszczania skóry).
  3. Zmniejszenie częstotliwości wykonywania peelingów, lub całkowita zmiana ich rodzaju: jeśli do tej pory wykonywałaś na przykład intensywny scrub dwa razy w tygodniu, warto zamienić go na delikatny peeling enzymatyczny.
  4. Wprowadzenie do codziennej pielęgnacji składników nawadniających i nawilżających: serum z kwasem hialuronowym i kremy z ceramidami to najlepszy duet na suchą i łuszczącą się skórę twarzy jesienią i zimą. Kwas hialuronowy dogłębnie ją nawilży, a ceramidy uszczelnią płaszcz hydrolipidowy naskórka, który ograniczy ucieczkę wilgoci przez parowanie.

Co z łuszczącą się skórą na ciele? Tu również można pomóc sobie w prosty sposób:

  1. Ogranicz gorące kąpiele i prysznice. Wysokie temperatury sprzyjają wysuszaniu naskórka.
  2. Podczas kąpieli stosuj żele i płyny z zawartością olejków, które w delikatny sposób usuną zanieczyszczenia ze skóry, bez „zdzierania” z niej płaszcza hydrolipidowego.
  3. Pamiętasz powiedzenie: „częste mycie skraca życie”? Być może zabrzmi to dziwnie, ale… czy nie myjesz się za często? Prysznic, zwłaszcza ten z użyciem środków myjących, brany trzy razy dziennie, nie przysłuży się skórze.
  4. Stosuj kremy i balsamy z dużą ilością emolientów – jeśli twoja skóra jest bardzo sucha, możesz nawet sięgać po dermokosmetyki przeznaczone dla osób zmagających się z łuszczycą.
  5. Podkręć sposób nawilżania skóry: zamiast nakładać krem na dokładnie wytartą ręcznikiem skórę, po kąpieli zostaw ją lekko mokrą. W ten sposób zamkniesz więcej wilgoci w naskórku.
  6. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Bielizna, podkoszulki i wszystko co bezpośrednio okrywa ciało, powinno być wykonane z oddychających materiałów, które umożliwiają odprowadzanie ciepła. Sucha i spocona skóra spowoduje swędzenie i może zaostrzyć stan chorobowy w przypadku zakażenia grzybiczego.

Łuszczenie skóry – jak sobie z tym poradzić?

Wszystkie powyższe sposoby na łuszczenie się skóry twarzy i ciała wymagają systematyczności i czasu, co więc w sytuacji, kiedy potrzebujemy zlikwidować suche skórki i plamy „na już”? Niestety, nie ma idealnego sposobu, jednak polecamy wykonanie delikatnego peelingu i nałożenie porządnej warstwy intensywnie nawilżającego kremu. Najlepiej o lekkiej, łatwo wchłaniającej się formule. Po odczekaniu kilkunastu minut, możemy zetrzeć nadmiar kosmetyku ze skóry za pomocą delikatnego ręczniczka albo bawełnianych płatków. Łuszcząca się skóra powinna odejść w zapomnienie.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama