Kwasy AHA na twarz – działanie i efekty. W jaki sposób stosować kwasy AHA i kto powinien ich używać?
Kwasy w kosmetyce potrafią zrewolucjonizować codzienną pielęgnację. Kwasy AHA to najpopularniejsza grupa owocowych kwasów, które mają szereg właściwości – od regulowania procesów skóry, takich jak nadmierne wydzielanie sebum po wyciszanie zmian trądzikowych. Tłumaczymy, jak stosować kwasy AHA i jakich efektów możesz się spodziewać.
- Redakcja
Kwasy mogą zrewolucjonizować pielęgnację – wykorzystuje się je zarówno w profesjonalnych zabiegach (wtedy są to wyższe stężenia, a kwasy przynoszą szybsze i lepsze efekty), ale są również skuteczne w domowej pielęgnacji. Należy jedynie wiedzieć, w jaki sposób je stosować i dobrać konkretny kwas do potrzeb skóry. Kwasy dzielą się na kilka grup: AHA, BHA, LHA oraz PHA i mają różne właściwości. Najpopularniejszym działaniem kwasów jest eksfoliacja, czyli złuszczanie naskórka (inaczej peeling chemiczny). Ten zabieg, który możesz wykonać kwasami samodzielnie (znając stężenie substancji, poziom pH oraz mając wiedzę na temat innego działania), polega na usuwaniu zrogowaciałej warstwy naskórka. Czym różni się to od znanego wszystkim peelingu mechanicznego? Kwasy wchodzą w reakcje z powierzchniowymi warstwami skóry, skutecznie ją złuszczając, a dodatkowo działają wielokierunkowo. W poniższym artykule skupimy się na zgłębieniu właściwości owocowych kwasów AHA, które są najpopularniejszą grupą, wykorzystywaną w kosmetyce. Na rynku kosmetycznym istnieje wiele produktów, które zawierają niskie stężenia kwasów AHA – musisz jednak wiedzieć, w jaki sposób je stosować, jakie są przeciwwskazania, z czym możesz je łączyć, a kiedy powinnaś tych kwasów unikać. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, jeżeli planujesz rozpocząć swoją przygodę z kwasami AHA.
Kwasy AHA – co to jest?
Kwasy AHA w kosmetyce są bardzo skuteczne – grupa składników aktywnych efektywnie działa na skórę, poprawiając jej kondycję i działając na zmiany trądzikowe, rozszerzone pory, zaskórniki, przebarwienia, a także blizny i niedoskonałości oraz wypryski. Kwasy AHA należą do grupy kwasów owocowych ze względu na sposób ich pozyskiwania – znajdują się również w trzcinie cukrowej i mleku. Występują również pod nazwą alfa-hydroksykwasy. Bardzo łatwo rozpuszczają się w wodzie, dlatego nie przenikają w głąb skóry. Kluczowe w przypadku stosowania i skuteczności kwasów AHA jest odpowiedni poziom pH – produkty muszą mieć pH w granicach od 3 do 4,5. Co więcej, przy wyższym pH, alfa-hydroksykwasy działają głównie nawilżająco. Kwasy AHA są najskuteczniejsze w działaniu, ale jednocześnie ryzyko, że podrażnią skórę, jest najwyższe. Należy zatem obserwować swoją skórę i reagować na ewentualne alergie.
Kwasy AHA na twarz – działanie
Kwasy AHA na twarz działają wielotorowo – ich podstawowa właściwość to złuszczanie naskórka, czyli usuwanie martwych komórek. Dzięki temu pory są oczyszczone, zmniejsza się ilość wyprysków, a także zmian trądzikowych, nie dochodzi do powstawania zaskórników i innych niedoskonałości. Kwasy owocowe AHA charakteryzują się również silnym działaniem nawilżającym. Dodatkowo, kwasy z tej grupy wygładzają skórę, wyrównując jej fakturę, a także rozjaśniają przebarwienia i niwelują blizny. Co więcej, są bardzo skuteczne w walce z trądzikiem, działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Kwasy z grupy AHA mają również działanie przeciwzmarszczkowe – skutecznie walczą z oznakami starzenia się skóry, spłycają i wygładzają zmarszczki, a także pobudzają produkcję kolagenu, uelastyczniając skórę.
Kwasy owocowe AHA są przeznaczone dla cery trądzikowej lub dojrzałej – ze względu na silnie działanie odradza się stosowania tych składników aktywnych osobom, które mają wrażliwą lub naczynkową skórę. Kwasy AHA mogą podrażniać skórę i nie powinno się stosować ich latem – dodatkowo podczas używania kwasów AHA na twarz, należy nakładać na skórę krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, aby uniknąć przebarwień.
Kwasy AHA na twarz – rodzaje
Do najpopularniejszych kwasów owocowych AHA, które są wykorzystywane w kosmetyce, należą:
* kwas migdałowy – ma właściwości przede wszystkim złuszczające – delikatnie usuwa martwy naskórek, jednocześnie nawilżając skórę. Wykazuje również działanie antybakteryjne oraz normalizujące wydzielanie sebum. Działa również korzystnie na pory – zwęża je i oczyszcza, zapobiegając powstawaniu wągrów i zaskórników. Jest polecany dla cery trądzikowej oraz dojrzałej.
* kwas mlekowy – działa złuszczająco oraz nawilżająco, a jego właściwości zależą od stężenia. Stężenie do 10% przede wszystkim nawilża skórę, natomiast stężenie od 30% do 50% złuszcza, usuwając martwy naskórek, oczyszczając pory i pozostawiając skórę oczyszczoną i gładką.
* kwas glikolowy – to jeden z najpopularniejszych kwasów w kosmetyce, który ma właściwości głęboko odżywcze, złuszczające, przeciwzmarszczkowe oraz nawilżające i wygładzające skórę. Ma prostą strukturę, dzięki czemu szybko i łatwo wnika w głąb cery, a efekty są widoczne bardzo szybko. Co ciekawe, najrzadziej powoduje alergie, dlatego może być odpowiedni dla cer bardziej wrażliwych. W kosmetyce występuje w trzech stężeniach: 5-10% właściwości nawilżające, złuszczające i regenerujące, 20-35% właściwości złuszczające i oczyszczające oraz 50-70% właściwości głęboko złuszczające, wzmacniające skórę i spłycające zmarszczki. Jest polecany szczególnie osobom z cerą trądzikową oraz suchą.
* kwas azelainowy – skóra dobrze toleruje ten rodzaj kwasu. W stężeniu minimum 1,25% wykazuje działanie przeciwbakteryjne (czyli hamujące bakterie odpowiedzialne za trądzik), z kolei stężenie min. 16% kwasu azelainowego ma działanie złuszczające. Ten składnik aktywny skutecznie niweluje – wycisza zmiany trądzikowe – również, jeśli chodzi o trądzik różowaty. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i niweluje niedoskonałości. Co więcej, bakteriobójcze działanie jest długotrwałe, ponieważ bakterie obecne w naszej skórze nie są w stanie uodpornić się na działanie tego składnika aktywnego. Co więcej, kwas azelainowy świetnie radzi sobie z przebarwieniami, rozjaśniając je. Należy do substancji wybielających, a więc wyrównuje koloryt skóry.