Kwas migdałowy – idealny na trądzik i zmarszczki. Poznaj efekty, jak stosować go w domu i co daje peeling migdałowy!
Kwas migdałowy to jeden z najbardziej lubianych i najczęściej stosowanych kwasów z grupy AHA. Kwas migdałowy jest delikatny, ale skuteczny w działaniu. Dzięki niemu pozbędziesz się zmarszczek i trądziku, rozjaśnisz i ujednolicisz cerę, a także nawilżysz ją. Poznaj więcej właściwości kwasu migdałowego!
- Redakcja
W tym artykule:
- Co to jest kwas migdałowy?
- Kwas migdałowy – jakie daje efekty?
- Peeling migdałowy – zabieg
- Kwas migdałowy na trądzik
- Kwas migdałowy w domu – jak stosować?
- Kwas migdałowy w ciąży – czy można go stosować?
- Kwas migdałowy – cena
Co to jest kwas migdałowy?
Kwas migdałowy znany jest jako skuteczny i jedyny w swoim rodzaju peeling. Należy do grupy kwasów AHA (alfahydroksykwasy). Jest dobrze tolerowany przez skórę, nawet suchą i wrażliwą. Złuszczanie naskórka przy jego użyciu jest zabiegiem skutecznym i chętnie wybieranym. Kwas migdałowy delikatnie usuwa martwy naskórek (na zasadzie rozpuszczania go), a przy tym ma działanie nawilżające. Dzięki temu lubią go posiadacze także przesuszonej i cienkiej skóry. Jeszcze jedną zaletą kwasu migdałowego jest to, że to produkt pochodzenia naturalnego.
Kwas migdałowy – jakie daje efekty?
Kwas migdałowy na twarz to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów, przy problemach takich jak:
- trądzik;
- zmarszczki;
- blizny.
Oprócz tego, że złuszcza martwy naskórek, kwas migdałowy wykazuje również działanie antybakteryjne i normalizujące wydzielanie sebum. Dzięki temu nawilża suchą skórę, ale hamuje przetłuszczanie się cery trądzikowej czy tłustej.
Podkład do cery trądzikowej, który nie pogorszy jej stanu, a pomoże w leczeniu >>>
Dzięki tym właściwościom skóra staje się:
- gładka;
- odświeżona;
- wyrównana kolorystycznie;
- odżywiona;
- wzmocniona.
Kwas migdałowy działa również korzystnie na pory skóry, zwężając je, a także rozpuszczając zalegające w nich zanieczyszczenia. Tym samym zapobiega powstawaniu wągrów i zaskórników, które są polem do rozwoju ropnych zmian trądzikowych.
Peeling migdałowy – zabieg
Istnieje wiele rodzajów peelingów – zarówno mechanicznych jak i chemicznych. Wśród metod złuszczania w gabinecie, kwas migdałowy cieszy się chyba największym zainteresowaniem.
Jest:
- bezpieczny – nie działa agresywnie, penetruje powoli i subtelnie;
- wielofunkcyjny – można nałożyć go na twarz przesuszoną, ale mającą zmiany trądzikowe;
- regenerujący – pobudza skórę do odnowy.
Zabieg z peelingiem migdałowym polega na nałożeniu na oczyszczoną skórę twarzy niewielkiej ilości tego produktu. Najlepiej nakładać go partiami:
- czoło
- nos
- policzek
- drugi policzek
- broda.
Na każdej części twarzy wystarczy pozostawić go na 30 sekund do 3 minut (w zależności od rodzaju, stanu i potrzeb skóry). Następnie nakłada się na niego neutralizator i całość zmywa wilgotnym ręczniczkiem. Skóra po zabiegu z kwasem migdałowym nie jest zaczerwieniona, ściągnięta i nie szczypie. Co istotne – kwas migdałowy można stosować o każdej porze roku i nie ma potrzeby unikania ekspozycji na promieniowanie UV (pod warunkiem używania filtrów przeciwsłonecznych).
Kwas migdałowy na trądzik
Posiadacze skóry mieszanej lub tłustej, borykający się ze zmianami trądzikowymi, mają duży problem z dobraniem odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów. Jedną z często stosowanych w takim przypadku metod jest zabieg kwasem migdałowym. Nie podrażnia skóry, a tym samym nie zaostrza stanów zapalnych w obrębie krost. Działa antybakteryjnie i oczyszcza oraz zwęża pory. Skóra po zabiegu jest dokładnie oczyszczona, zmiękczona, pobudzona do odnowy, a przy tym nawilżona. Przy pielęgnacji skóry trądzikowej, produkty z tym kwasem zasługują na szczególną uwagę. Warto zaopatrzyć się w:
- krem z kwasem migdałowym – dzięki niemu skóra będzie nawilżona, minimalne jest również ryzyko „zapchania się” porów;
- tonik z kwasem migdałowym – to produkt odpowiedni nie tylko do przywracania prawidłowego pH skóry, ale także do odświeżania (i odblokowywania porów) w ciągu dnia;
- peeling z kwasem migdałowym – w formie preparatu złuszczającego z dodatkiem produktu.
Kwas migdałowy w domu – jak stosować?
Kwas migdałowy jest produktem na tyle bezpiecznym, że możesz używać go nawet samodzielnie w domu. Pamiętaj jednak o tym, by zapoznać się dokładnie ze wszystkimi wytycznymi i stosować się do zaleceń producenta. W przeciwnym wypadku narazisz się na efekty uboczne i zamiast mieć piękną skórę, będziesz mieć problemy. Jak stosować kwas migdałowy w domu? Zawsze wedle zaleceń na ulotce. Nie mieszaj go z innymi kwasami, na czas stosowania produktu odstaw również inne preparaty złuszczające. Nie przekraczaj czasu zabiegu ani nie zwiększaj jego częstotliwości. Nie nakładaj go również, gdy:
- w przeszłości wystąpiło uczulenie na kwas migdałowy;
- skóra jest opalona;
- na twarzy masz skaleczenia lub podrażnienia;
- trądzik jest w bardzo zaostrzonej, zapalnej postaci.
Kwas migdałowy w ciąży – czy można go stosować?
Kwas migdałowy działa w obrębie naskórka, dlatego substancje z niego nie przenikają w głąb skóry i nie gromadzą się w organizmie. Jednak ciąża i czas karmienia piersią jest zwykle przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów kosmetycznych, dlatego lepiej powstrzymać się od stosowania kwasu migdałowego w tym czasie.
Kwas migdałowy – cena
Cena kwasu migdałowego uzależniona jest od wielu czynników: producenta, pojemności, stężenia i innych dodatków (na przykład witaminy C). Waha się od kilku do nawet kilkuset złotych. Zabieg z kwasem migdałowym w gabinecie kosmetycznym to koszt od 100 złotych.
Ole Henriksen – słynna marka pielęgnacyjna debiutuje w Polsce! Kosmetyki znajdziecie w Sephorze >>>