Reklama

W tym artykule:

  1. Co należy wiedzieć o krostkach na ramionach?
  2. Skąd się biorą krostki na ramionach?
  3. Jak pozbyć się krostek na ramionach?
  4. Leczenie krostek na ramionach
Reklama

Co należy wiedzieć o krostkach na ramionach?

Krostki na ramionach to problem, który dotyczy bardzo dużej ilości osób. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy w naszych organizmach trwa intensywna burza hormonalna. Trądzik młodzieńczy często „opuszcza” obszar twarzy, a wypryski mogą pojawiać się na skórze ramion, pleców i dekoltu. Krostki powstają poprzez nadmierną ilość produkowanego sebum, które zatyka pory w skórze i ujścia mieszków włosowych. Ich leczenie najczęściej wiąże się z regularnym złuszczaniem skóry i stosowaniem nawilżających dermokosmetyków.

Czerwone krosty na rękach mogą jednak pojawiać się też w wieku dorosłym. Ich występowanie nie stanowi zazwyczaj zagrożenia dla zdrowia, jednak może być odbierane jako nieestetyczne i odbierające dużo pewności siebie. Skąd w takim razie biorą się czerwone krostki u dorosłych? Czy tego rodzaju wypryski potrzebują specjalistycznego leczenia?

Getty Images

Skąd się biorą krostki na ramionach?

Pojawianie się krost i krostek na jakimkolwiek obszarze ciała świadczy zazwyczaj o pewnych nieprawidłowościach występujących w naszym organizmie. Najczęściej jest to nieprawidłowe funkcjonowanie tkanki skórnej, a dokładniej mówiąc: gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużą ilość sebum. Może być to spowodowane uwarunkowaniem genetycznym, typem cery, nieodpowiednią pielęgnacją skóry, albo nieprawidłowościami hormonalnymi. Krostki pojawiające się z tego powodu na ramionach to trądzik, który występuje poza obszarem twarzy. W tym przypadku zmiany skórne pojawiają się też na innych częściach ciała, takich jak plecy czy dekolt.

Innym powodem pojawiania się nieestetycznych, czerwonych krostek może być rogowacenie przymieszkowe, czyli przypadłość potocznie nazywana gęsią skórką. Problem najczęściej dotyka osób o bardzo suchej cerze lub cierpiących na atopowe zapalenia skóry. Może wynikać też z niedoboru witaminy A. Polega na nadmiernym gromadzeniu się keratyny w ujściu mieszków włosowych, co doprowadza do ich zatykania i powstawania czerwonych grudek, które mogą przypominać wypryski. Rogowacenie przymieszkowe najlepiej jest skonsultować z dermatologiem, który wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Czerwone wypryski na skórze ramion mogą powstawać też w skutek reakcji alergicznej lub uszkodzenia mechanicznego. Charakterystyczna, drobna kaszka na skórze często powstaje z powodu uczulenia na gluten. Czasem zdarza się, że tego typu wykwity są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego i zaburzeniem flory jelitowej.

Krostki na dekolcie? Wiemy skąd się bierze trądzik na klatce piersiowej i jak się go pozbyć

Krostki na klatce piersiowej pojawiają się u 15% osób, które walczą z trądzikiem. A mimo to niewiele mówi się o tym, jak sobie z nimi poradzić. Po jakie kosmetyki sięgnąć skoro większość produktów przeznaczonych jest do twarzy? I jak dbać o skórę na dekolcie, by zapobiec pojawianiu się wyprysków. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Podsumowując, głównymi przyczynami powstawania krostek na ramionach są:

  • nieprawidłowa praca gruczołów łojowych,
  • zmiany hormonalne,
  • trądzik młodzieńczy,
  • błędy w pielęgnacji,
  • alergia,
  • problemy jelitowe,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych.
Getty Images

Jak pozbyć się krostek na ramionach?

Przy walce z krostkami pojawiającymi się na ramionach, trzeba przede wszystkim zadbać o regularne złuszczanie i odpowiednie nawilżanie skóry. W przypadku peelingu możesz sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki, albo wypróbować któregoś z naturalnych sposobów - opisanych poniżej. Jeśli chodzi o nawilżanie, najlepiej zaopatrz się w dermokosmetyk ze sprawdzonym składem. Wśród składników poszukaj mocznika, który bardzo pozytywnie wpływa na stan skóry, nawilża ją i łagodzi procesy zapalne. Świetnie sprawdzą się też kremy zawierające kwas hialuronowy i witaminę C.

Każdą niepokojącą zmianę na naszej skórze powinniśmy skonsultować z lekarzem dermatologiem, jeśli jednak chcesz samodzielnie wspomóc leczenie krostek powstających na ramionach, możesz spróbować jednego z naszych domowych i naturalnych sposobów.

1. Aloes

Galaretka aloesowa ma właściwości kojące, antybakteryjne, nawilżające i przeciwzapalne. Kosmetyk możesz kupić w gotowej formie albo stworzyć samemu z liścia doniczkowego aloesu. Uwaga: roślina powinna mieć więcej niż dwa lata! Jak więc wykorzystać do tego aloes? Oto nasze wskazówki:

- za pomocą nożyka odetnij liść aloesu, najlepiej u samej nasady rośliny,

- liść włóż do wysokiej szklanki odciętym kawałkiem w dół, poczekaj, aż spłynie z niego lekko żółta wydzielina,

- przekrój liść na pół i za pomocą łyżki wyjmij ze środka miąższ,

- miąższ wymieszaj do uzyskania gładkiej konsystencji i przełóż do zamykanego pojemniczka,

- galaretkę aloesową nakładaj punktowo na krostki, ok. dwa razy dziennie.

2. Peeling owsiany

Płatki owsiane mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a do tego - dzięki dużej zawartości witamin z grupy B i witaminy E - przeciwdziałają starzeniu się skóry. Oto sprawdzony sposób:

- dwie czubate łyżki płatków owsianych górskich zalej niewielką ilością przegotowanej wody,

- wymieszaj kosmetyk do uzyskania papki,

- kosmetyk nakładaj na skórę ramion i masuj okrężnymi ruchami,

- całość zmyj za pomocą ciepłej wody.

3. Glinka

Przy walce z krostkami na ramionach najlepiej jest wybrać zieloną lub różowa glinkę, która skutecznie oczyści pory, wygładzi i zmiękczy naskórek. Maseczkę glinkową powinno nakładać się na wymagający kuracji obszar nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Pamiętaj, żeby nigdy nie dopuszczać do całkowitego zastygnięcia glinki na skórze: podczas zabiegu warto co chwilę zwilżać maseczkę za pomocą hydrolatu lub wody termalnej w atomizerze.

- 4 łyżki stołowe zielonej lub różowej glinki przełóż do plastikowego naczynia i zwilż za pomocą przegotowanej wody lub wybranego hydrolatu (polecamy aloesowy),

- całość wymieszaj plastikową łyżką do uzyskania gładkiej pasty bez grudek,

- do glinki możesz dodać inne składniki aktywne, takie jak kwas hialuronowy czy ampułka z witaminą C,

- maseczkę nałóż na skórę ramion i pozostaw na 20 minut, następnie zmyj za pomocą ciepłej wody.

4. Peeling solny

Peeling z soli jest świetnym sposobem na pozbycie się nadmiaru łoju z danego obszaru skóry. Przed użyciem kosmetyku weź gorący prysznic lub zrób parówkę na skórę ramion, żeby jak najbardziej otworzyć pory. Pamiętaj, że sól może podrażniać, dlatego zrezygnuj z zabiegu, jeśli masz bardzo wrażliwą skórę.

- ½ szklanki gruboziarnistej soli (na przykład morskiej) wsyp do miski z gorącą wodą i wymieszaj do momentu całkowitego rozpuszczenia się soli,

- zanurz ramiona w misce i pozostaw je na 10 minut, następnie umyj je ciepłą wodą i nałóż preparat nawilżający.

5. Tonik z octu jabłkowego

Tonik z octu winnego jabłkowego to hit naturalnej pielęgnacji skóry. Ten, niezwykle prosty do zrobienia, kosmetyk, ma właściwości złuszczające i antybakteryjne, a do tego przyspiesza gojenie tkanek i zawiera dużą ilość antyoksydantów. Regularne stosowanie toniku powinno zmniejszyć widoczność krostek i wygładzić skórę. Jego przygotowanie jest wyjątkowo proste:

- ocet jabłkowy zmieszaj z wodą w stosunku 1:1,

- kosmetyk nałóż na wacik i przecieraj nim skórę ramion.

6. Peeling z sody oczyszczonej i cytryny

Soda oczyszczona świetnie sprawdza się jako delikatny peeling mechaniczny, pomagający złuszczaniu naskórka. Sok z cytryny ma działanie antybakteryjne, złuszczające, a także rozjaśniające skórę i poprawiające jej koloryt. Poniżej instrukcja, jak przygotować taki peeling:

- jedną łyżeczkę sody wymieszaj z kilkoma kroplami soku z cytryny, do uzyskania gładkiej pasty,

- kosmetyk nałóż na skórę ramion i wmasuj go okrężnymi ruchami,

- całość zmyj ciepłą wodą.

7. Maseczka z kwaśnej śmietany

Zawarty w śmietanie kwas mlekowy ma właściwości złuszczające, antybakteryjne i nawilżające. Regularne stosowanie maseczek ze śmietany pomoże zredukować występowanie krostek, a także wygładzi odżywi skórę na ramionach. W taki sposób możesz wykorzystać ten składnik:

- nałóż grubą warstwę kwaśnej śmietany na obszar z występującymi krostkami,

- maskę pozostaw na 15 minut, następnie zmyj ją za pomocą ciepłej wody.

Pamiętaj, że tego typu metody przyniosą oczekiwany efekt, jeśli będą stosowane regularnie, przez dłuższy okres.

Getty Images

Leczenie krostek na ramionach

Krostki na ramionach mogą powstawać w wyniku niedoborów w organizmie, dlatego w przypadku występowania tego typu zmian, należy zadbać o swoją dietę. Warto wzbogacić ją o nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają hamować stany zapalne skóry. Znajdziemy je w produktach takich jak: olej lniany, olej rzepakowy, orzechy włoskie, halibut, dorsz, łosoś czy makrela. Dietę warto też urozmaicić o różne warzywa, orzechy, a także jaja, otręby i kiełki. Produkty te dostarczają nam - ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry - minerały, takie jak cynk i selen.

W przypadku występowania nieestetycznych krostek na ramionach, dobrze jest też wprowadzić suplementację witamin A i C. Witamina A ma wpływ na odbudowę naskórka i funkcje regulacyjne tkanki skórnej, a witamina C uszczelnia naczynka krwionośne usprawniając przepływ krwi, dzięki czemu tkanki zostają lepiej dotlenione.

Jeśli domowe sposoby na krostki nie działają, najlepiej będzie, jeśli udasz się do specjalisty, który dokładnie zbada przyczynę powstawania zmian skórnych i wdroży odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach niezbędne będzie wprowadzenie antybiotykoterapii lub poddanie się serii silnych zabiegów złuszczających, na przykład z użyciem kwasu salicylowego lub lasera.

Skąd biorą się drobne krostki na skórze przypominające gęsią skórkę? Wiemy jak sobie z nimi poradzić!

Na ramionach, nogach, policzkach lub plecach wyskakują ci liczne drobne krostki? Takie, które wyglądają jak gęsia skórka, ale zostają na skórze na dłużej? To rogowacenie okołomieszkowe. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Skąd biorą się drobne krostki na skórze przypominające gęsią skórkę? Wiemy jak sobie z tym poradzić!
fot. Adobe Stock
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama