Kolczyk w pępku: można go zrobić w domu? Pielęgnacja, gojenie i wszystko, co powinnaś wiedzieć
Masz ochotę na piercing, który nie będzie widoczny na co dzień czy w pracy? Pomyśl o zrobieniu kolczyka w pępku. Ta ozdoba, która zrobiła furorę w latach 2000., znów cieszy się popularnością, a jej wykonanie jest prostsze niż ci się wydaje!
- Iga Anna Pejas
W tym artykule:
- Czy można zrobić kolczyk w pępku samodzielnie?
- Jak wygląda przekłuwanie pępka?
- Kolczyk w pępku, a gojenie
- Pielęgnacja piercingu pępka
- Delikatny kolczyk w pępku – inspiracje
Czy można zrobić kolczyk w pępku samodzielnie?
Przekłuwanie pępka nie jest bardzo skomplikowane, ale lepiej nie róbcie tego w domu. Tak jak w przypadku kolczyka w sutkach czy kolczyka w wardze, skóra na brzuchu jest bardzo delikatna, podatna na podrażnienia i infekcje, dlatego najlepiej, żeby zabiegiem zajął się profesjonalista. Nie chodzi tylko o umiejętność wkłucia igły w odpowiednim miejscu. Studia piercingu posiadają profesjonalny, sterylny sprzęt, którego użycie redukuje prawdopodobieństwo ewentualnych powikłań. Koszt przekłucia pępka to około 100 zł, cena zależy jednak przede wszystkim od miasta wykonania zabiegu, a także renomy danego salonu piercingu.
Przed zrobieniem kolczyka w pępku musisz upewnić się też, że nie posiadasz żadnych przeciwwskazań medycznych do takiego zabiegu. Z piercingu w tej części ciała powinny przede wszystkim zrezygnować osoby borykające się z:
- wrodzoną słabą krzepliwością krwi
- otyłością
- chorobami wirusowymi przenoszonymi drogą krwi
- zakażeniami skóry
Jak wygląda przekłuwanie pępka?
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, zabieg powinien być przeprowadzony w profesjonalnym studio piercingu. Przed rozpoczęciem przekłuwania piercer powinien przeprowadzić z tobą dokładny wywiad i upewnić się, że nie posiadasz żadnych przeciwwskazań. Następnie poprosi, abyś położyła się na kozetce, dokładnie zdezynfekuje wybraną część ciała i zaznaczy markerem miejsce wkłucia. Najczęściej jest to obszar skóry zaraz nad pępkiem, jednak nie ma jednej reguły: kolczyk możesz umieścić też poniżej lub z boku pępka. Piercer przebije skórę sterylną igłą, a następnie umieści sterylny kolczyk (najczęściej wykonany ze stali chirurgicznej lub tytanu) w miejscu wkłucia. Cały zabieg trwa zazwyczaj dosłownie kilka minut, a po jego zakończeniu dobry piercer powinien udzielić ci wskazówek na temat gojenia i zachowania higieny przekłutego miejsca.
Kolczyk w pępku, a gojenie
Gojenie kolczyka w pępku to niestety długotrwały proces, który zajmuje średnio od 3 do 6 miesięcy. Długo, prawda? Rzeczywiście, piercing wykonany w popularniejszych częściach ciała, takich jak uszy czy nos, goi się tylko kilka dni, ale przekłuwanie pępka wcale nie wymaga najwięcej czasu na regenerację. Dla porównania kolczyk w penisie może wymagać nawet roku gojenia, a u niektórych osób tkanka tak naprawdę nigdy się całkowicie nie regeneruje i wymagane jest usunięcie ozdoby.
Świeży kolczyk w pępku może być przyczyną obrzęków, niewielkiego krwawienia i zaczerwienienia. Rana może wydzielać też biały, lekko żółty lub przezroczysty płyn – osocze. Objawy powinny ustąpić po mniej więcej dwóch tygodniach od wykonania zabiegu. Po jakimś czasie rana będzie wyglądać, jakby kompletnie się zagoiła. Musisz jednak pamiętać, że jest to stan, który widzimy na zewnątrz: proces regeneracji tkanek znajdujących się pod skórą jest o wiele bardziej długotrwały. Kompletne zagojenie wszystkich przekutych warstw może potrwać nawet kilka miesięcy.
Pielęgnacja piercingu pępka
Pamiętaj, że z medycznego punktu widzenia piercing jest kwalifikowany jako okaleczanie ciała, bardzo ważne jest więc, aby dokładnie i starannie dbać o higienę przekłutego miejsca po zabiegu. Jeśli chcesz przyspieszyć proces gojenia, a także zapobiec ewentualnym infekcjom skóry, stosuj się do kilku prostych zasad:
- Miejsce przekłucia przemywaj 2-3 razy dziennie roztworem soli fizjologicznej, lub specjalnym preparatem do dezynfekcji skóry (np. Octenisept). Zrezygnuj z przemywania rany wodą utlenioną lub preparatami na bazie alkoholu – mogą podrażnić skórę.
- Jeśli nie masz dostępu do tego typu produktów, miejsce przekłucia możesz myć wodą i szarym mydłem w kostce, lub innym bezzapachowym i hipoalergicznym preparatem.
- Nie pływaj i nie mocz się w wodzie. W okresie gojenia rany zrezygnuj z kąpieli w wannie, w morzu, a także z wizyt na basenie i w saunie.
- Po oczyszczeniu rany lub prysznicu, miejsce wkłucia osuszaj zawsze za pomocą jednorazowego papierowego ręcznika lub chusteczki. Zrezygnuj z wycierania kolczyka ręcznikiem z materiału: zawsze zostają na nim drobnoustroje, które mogą spowodować infekcję, a na dodatek łatwo jest nim zaczepić o kolczyk i spowodować podrażnienie rany czy obrzęk.
- Nie kładź się na brzuchu ani nie śpij na nim, w czasie gdy rana się goi, aby dodatkowo jej nie podrażniać.
- Uzupełnij dietę o dodatkową porcję witaminy C, witaminy B, żelaza i cynku, co wpłynie pozytywnie na proces gojenia a także pomoże zapobiegać ewentualnym infekcjom.
- Zrezygnuj z noszenia ubrań, które mogą zaczepiać i podrażniać kolczyk. Naruszanie świeżej, niezagojonej rany może prowadzić do infekcji i obrzęków, a na dodatek jest bardzo bolesne.
- Jeśli zauważysz duży obrzęk, zaczerwienienie, dziwną wydzielinę z rany lub ból, które nie ustępują po kilku dniach, zasięgnij porady lekarskiej.
Delikatny kolczyk w pępku – inspiracje
Zdecydowałaś się na przekłucie pępka, ale nie masz pomysłu na konkretną ozdobę? Nie martw się. Podpowiadamy, jakie są najciekawsze inspiracje na subtelny kolczyk w pępku:
- Klasyczny piercing pępka, czyli kuleczka lub brylancik. Taki kolczyk pasuje do wszystkiego i sprawdzi się na każdą okazję.
- Dziewczęcy kolczyk w pępku w kształcie kwiatka z brylancikami. To jeden z najpopularniejszych wyborów dla piercingu tej części ciała, a dodatkowo masz tu duże pole do popisu w kwestii wyboru koloru.
- Wiszący kolczyk w pępku w kształcie kotwicy w marynarskiej estetyce. Taka ozdoba to świetny pomysł na sezon letni. Świetnie zaprezentuje się na plaży, rejsie czy wakacyjnej imprezie przy ognisku. Alternatywa? Wiszące serduszko!
- Kolczyk w pępku w kształcie motylka.
- Mały, wiszący liść konopii, czyli kolczyk w pępku dla odważnych. Bije rekordy popularności na Pintereście i będzie na pewno przyciągać uwagę!
Więcej inspiracji na kolczyk w pępku znajdziesz w naszej galerii.
1 z 7
Kolczyk w pępku – inspiracje.
2 z 7
Kolczyk w pępku – inspiracje.
3 z 7
Kolczyk w pępku – inspiracje.
4 z 7
Kolczyk w pępku – inspiracje.
5 z 7
Kolczyk w pępku – inspiracje.
6 z 7
Kolczyk w pępku – inspiracje.
7 z 7
Kolczyk w pępku – inspiracje.