Kolczyk w języku: można zrobić samemu? Jak wygląda robienie go oraz czy jest to bolesne?
Kolczyk w języku to ozdoba, która swoją popularność zdobyła pod koniec lat 90. Choć budzi skrajne opinie, entuzjastów jednak nie brakuje. Tym bardziej, że zrobienie kolczyka w języku jest szybkie i niezbyt bolesne. Jak to wygląda w praktyce? Podpowiadamy.
- Iga Anna Pejas
W tym artykule:
- Czy kolczyk w języku można zrobić samemu?
- Jak wygląda przebijanie języka kolczykiem?
- Czy kolczyk w języku boli?
- Ile goi się kolczyk w języku?
- Pielęgnacja kolczyka w języku
- Jak nazywa się kolczyk w języku?
- Ile kosztuje kolczyk w języku?
- Czy kolczyk w języku coś oznacza?
Czy kolczyk w języku można zrobić samemu?
Historie o samodzielnym przekłuwaniu różnych części ciała, w tym właśnie języka, słyszał chyba każdy z nas. Najczęściej, w opowieściach domorosłych piercerów wszystko wygląda jak bułka z masłem, ale rzeczywistość jest inna. Kolczyka w języku absolutnie nie można zrobić samemu – to bardzo niebezpieczne i może skończyć się nie tylko chwilową infekcją, ale i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlaczego? Po pierwsze, rzadko jesteśmy w stanie odtworzyć w pełni higieniczne warunki, jakie panują w profesjonalnym studiu. Zakażenie rany może zaowocować opuchlizną, trudnością w zagojeniu się przekłucia, a w ekstremalnych przypadkach zakażeniem groźnymi wirusami, jak np. WZW typu B. Po drugie, wykwalifikowany piercer wie, gdzie dokładnie wykonać przekłucie, aby nie naruszyć dużych naczyń krwionośnych i nie doprowadzić do krwotoku. Wie również, w którym miejscu przekłuć język, by kolczyk nie powodował dyskomfortu czy utrudniał poruszania językiem. Po trzecie, w razie nieprzewidzianej reakcji, na przykład omdlenia z powodu bólu, piercer będzie w stanie zapewnić nam odpowiednią opiekę.
Jak wygląda przebijanie języka kolczykiem?
Samo przebijanie języka wbrew pozorom zajmuje jedynie kilkanaście sekund. Zanim piercer przejdzie do zabiegu, zrobi niezbędny wywiad i poinformuje nas o ewentualnych zagrożeniach, związanych z posiadaniem kolczyka w języku. Da także wskazówki, jak go pielęgnować. Następnie zdezynfekuje miejsce przekłucia i chwyci język specjalnymi szczypcami z otworem. Po chwili następuje przekłucie, jednak nie jest ono wykonywane z użyciem kolczyka! Piercer przebija język za pomocą igły przypominającej wenflon i dopiero później przeciąga kolczyk.
Kolczyk, który zakłada się od razu po przekłuciu języka, różni się od docelowej ozdoby. Przede wszystkim jest dłuższy, gdyż w pierwszych dniach po zabiegu pojawia się opuchlizna. Długa sztanga kolczyka zapobiega wówczas ranieniu języka przez metalowe kuleczki, którymi jest zakończony.
Czy kolczyk w języku boli?
„Czy kolczyk w języku boli” to jedno z najczęściej zadawanych w sieci pytań w tematyce piercingu. Odczuwanie bólu jest sprawą indywidualną, jednak wiele osób, które zdecydowały się na tego typu ozdobę przekonuje, że jej wykonanie jest mniej bolesne niż w przypadku innych części twarzy, np. kolczyka w wardze. Samo przekłuwanie języka trwa sekundy, co z pewnością nie wiąże się z ogromnym bólem, jednak musimy do tego doliczyć czas gojenia się rany. Rekonwalescencja po przekłuciu języka nie należy do przyjemnych – język puchnie, co nie tylko sprawia ból, ale i uniemożliwia przyjmowanie pokarmów stałych. Należy więc przygotować się na płynną dietę, przynajmniej przez kilka dni po wizycie u piercera.
Kolczyk w pępku: można go zrobić w domu? Pielęgnacja, gojenie i wszystko, co powinnaś wiedzieć
Masz ochotę na piercing, który nie będzie widoczny na co dzień czy w pracy? Pomyśl o zrobieniu kolczyka w pępku. Ta ozdoba, która zrobiła furorę w latach 2000., znów cieszy się popularnością, a jej wykonanie jest prostsze niż ci się wydaje!Ile goi się kolczyk w języku?
Kolczyk w języku goi się stosunkowo szybko, bo około 2-3 tygodnie. W pierwszym tygodniu pojawi się opuchlizna, którą można załagodzić ssąc kostki lodu, przyjmując chłodne, płynne pokarmy, czy chłodny napar z rumianku. Warto również spać na podwójnej poduszce tak, aby głowa była nieco wyżej niż ciało. Należy też zrezygnować z gorących i ostrych potraw, a także alkoholu. Ważna jest także higiena – kolczyka nie wolno dotykać brudnymi rękoma, na czas gojenia warto wstrzymać się też z… całowaniem. Chodzi o to, by unikać wprowadzania do jamy ustnej bakterii i innych drobnoustrojów, które mogłyby wywołać infekcję.
Pielęgnacja kolczyka w języku
Wygojony kolczyk w języku nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jednak bezwzględnie należy dbać o higienę jamy ustnej. Mycie zębów, języka, jak i samej ozdoby po każdym posiłku jest konieczne, aby uniknąć powstawania osadów, a także chorób dziąseł, które mogą zostać uwrażliwione przez obecność biżuterii (podobnie, jak szkliwo zębów). Przydatne mogą okazać się też antyseptyczne płyny do płukania jamy ustnej, rozcieńczone w odpowiednim stopniu do codziennej pielęgnacji.
Jak nazywa się kolczyk w języku?
Najpopularniejsze przekłucie języka, czyli kolczyk na środku, to standard tongue. Wyróżniamy jeszcze kilka innych wariacji, jak na przykład:
- venom – dwa przekłucia na obu stronach języka
- tongue rim – przekłucie umieszczone przy krawędzi języka
- tongue web – kolczyk w wędzidełku (pod językiem)
- snake eye – dwa przekłucia po bokach, blisko czubka języka (wysunięty język wygląda jak głowa węża)
- horizontal tongue – przekłucie, które przechodzi poziomo przez język
Ile kosztuje kolczyk w języku?
Cena przekłucia języka nie jest bardzo wysoka, zależy od prestiżu salonu oraz lokalizacji – w większych miastach będzie ona z pewnością wyższa. Średnio, za przekłucie języka wraz z kolczykiem zapłacimy od 70 do 150 złotych. Ile kosztuje kolczyk w języku u kosmetyczki? Prawdopodobnie mniej, jednak na tego typu zabiegach nie warto oszczędzać – jedyne, bezpieczne przekłucie to takie, które wykonuje wykwalifikowany piercer. Jak znaleźć taką osobę? Najlepiej kierować się opiniami, które znajdziemy w sieci – każdy profesjonalny salon piercingu, z pewnością posiada stronę internetową, na której znajdziemy też cenne informacje, dotyczące pielęgnacji przekłucia, jak i przykładowe zdjęcia klientów.
Czy kolczyk w języku coś oznacza?
Posiadanie kolczyka w języku oznacza… że taka ozdoba zwyczajnie nam się podoba. Niektórzy przekłuwają tę część ciała ze względów estetycznych, z ciekawości, albo z powodu przynależności do subkultury. Wiele osób, które decydują się na kolczyk w języku, chce tym sposobem podkreślić swoją wyjątkowość i zdecydowany charakter. Mówi się także, że kolczyk w języku może urozmaicić życie seksualne.
Kolczyk w łechtaczce to sposób na orgazm? Artykuł nie tylko dla posiadaczek przekłuć intymnych
Kolczyk w łechtaczce w jednych wzbudza przerażenie, w drugich ciekawość i ekscytację. Ozdoby miejsc intymnych u kobiet pełnią nie tylko funkcje estetyczne - niektóre przekłucia mogą zwiększać doznania seksualne i urozmaicać życie erotyczne. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taką ozdobę - w dużej mierze zależy to od budowy anatomicznej. Jak to sprawdzić, jakie są rodzaje kolczyków w genitaliach, czy ból podczas przekłucia da się znieść? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.