Kefir na oparzenia - czy ten produkt kuchenny działa? Jak pomaga uśmierzyć ból powstały na skutek opalania?
Kefir na oparzenia słoneczne jest wykorzystywany od pokoleń. Czy faktycznie produkt, który mamy w lodówce dobrze sprawdza się w tej roli?
- Iga Anna Pejas
W tym artykule:
- Właściwości kefiru
- Czy kefir jest dobry na oparzenia?
- Jak stosować kefir, gdy dojdzie do oparzenia?
- Inne domowe sposoby na oparzenia
Oparzenia słoneczne to zmora każdego wakacyjnego wyjazdu. Wiadomo, że najlepiej jest im po prostu zapobiegać, stosując odpowiednią ochronę UV przed wyjściem na wycieczkę lub na plażę. Co jednak zrobić, jeśli doszło do nadmiernego opalenia, a zaczerwienienie i nieprzyjemne pieczenie skóry dają nam się we znaki? Jeśli nie mamy pod ręką chłodzących żeli i preparatów z apteki, do złagodzenia podrażnień możemy wykorzystać produkty, które znajdziemy w każdym sklepie spożywczym albo we własnej lodówce. Jednym ze znanych sposobów na oparzenia, chętnie stosowanym przez nasze mamy i babcie, jest nakładanie na skórę chłodnego kefiru. Czy kefir na oparzenia słoneczne to faktycznie dobry pomysł?
Właściwości kefiru
Kefir to napój, który powstaje ze sfermentowanego mleka (najczęściej krowiego), poprzez dodanie do niego kultur drożdży i bakterii kwasu mlekowego. Mikroorganizmy te rozmnażają się i w ciągu 24 godzin rozpoczynają proces fermentacji cukrów zawartych w mleku. Kefir znany jest ze swoich właściwości prozdrowotnych: poprawia odporność i chroni przed infekcjami bakteryjnymi, jest bardzo dobrym probiotykiem, pomaga zapobiegać osteoporozie. Ten mleczny napój jest też skarbnicą niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, witamin i minerałów. Kefir jest bardzo dobrym źródłem kwasu foliowego, witamin z gruby B, witaminy K i biotyny. Znajdziemy w nim spore ilości wapnia i magnezu, a także aminokwasy, które wspierają nasz układ mięśniowy, układ nerwowy i kości. Nic dziwnego więc, że picie kefiru jest określane jako niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Wiele osób nie wie jednak, że jest on też świetnym, domowym sposobem na łagodzenie oparzeń słonecznych.
Jak aplikować kosmetyki z filtrem na makijaż? Poznaj 3 zasady, które pozwolą chronić skórę i nie zepsują make-upu!
Jeżeli zastanawiasz się, jak aplikować kosmetyki z filtrem na makijaż, to istnieje kilka prostych rozwiązań. Sprawdź, jak zapewnić sobie pełną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV i UVB!Czy kefir jest dobry na oparzenia?
Używanie kefiru na oparzenia słoneczne to sposób znany od lat i chętnie wykorzystywany w medycynie ludowej. Przede wszystkim przynosi on natychmiastową ulgę: nałożenie zimnego kefiru na podrażniony obszar skutecznie koi i chłodzi skórę, co pomaga pozbyć się dyskomfortu, bólu i pieczenia. Ale to nie koniec dobroczynnych właściwości tej substancji w walce z poparzeniami słonecznymi. Kefir, tak jak inne produkty z grupy nabiału, zawiera dużą ilość żywych kultur bakterii, które pomagają nam odzyskać prawidłowy, kwaśny odczyn pH skóry, naruszony przez niekorzystne działanie promieni słonecznych. Jest to bardzo ważne przy leczeniu oparzeń, ponieważ prawidłowy odczyn pH zapewnia nam ochronę przed mikroorganizmami, odpowiedni poziom nawilżenia, a także pomaga w przyspieszeniu gojenia się ran. Ponadto w kefirze znajdują się witaminy A, D, E oraz białka mleka, które pomagają w regeneracji podrażnionego naskórka.
Jeśli nie masz w domu kefiru, do schłodzenia podrażnionego miejsca możesz użyć też innego rodzaju nabiału, na przykład jogurtu, maślanki czy zsiadłego mleka. Będą miały one podobne działanie, pamiętaj jednak, że muszą być naturalne, ponieważ cukier zawarty w produktach smakowych będzie niekorzystnie wpływał na proces gojenia się naskórka.
Jak stosować kefir, gdy dojdzie do oparzenia?
Stosowanie kefiru na oparzenia słoneczne jest niezwykle proste. Wystarczy nałożyć grubą warstwę produktu na cały obszar podrażnionej skóry. Najlepiej, aby kefir został wcześniej mocno schłodzony, co pomoże ukoić nieprzyjemne uczucie gorąca związane z nadmiernym opaleniem skóry. Chłodzenie podrażnionego miejsca można wspomóc też nakładając kefir za pomocą lodowatej łyżki.
Produkt powinien być trzymany na poparzonej skórze do momentu, aż zaczną powstawać grudki. Wtedy należy delikatnie go usunąć (najlepiej za pomocą ręcznika nasączonego w chłodnej wodzie) i nałożyć kolejną warstwę produktu. Czynność możemy powtarzać, aż zaczniemy czuć pozytywne efekty.
Kurację kefirem możemy wspomóc, dodając do niego inne produkty przydatne przy oparzeniach, takie jak miód, aloes, ogórek czy surowe białka jajek.
Inne domowe sposoby na oparzenia
Nie masz w domu kefiru i szukasz innych, sprawdzonych sposobów na oparzenia słoneczne? Nie martw się - trochę ich jest, a najskuteczniejsze to między innymi:
- Miód: dzięki swoim przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym właściwościom, skutecznie przyspiesza gojenie oparzeń. Do podrażnionej słońcem skóry wystarczy przyłożyć okład, zrobiony ze sterylnej gazy posmarowanej cienką warstwą naturalnego miodu.
- Aloes: ma działanie łagodzące, nawilżające i przeciwzapalne. Tak jak produkty mleczne pomaga utrzymywać kwaśne pH skóry, dzięki czemu jest ona mniej podatna na podrażnienia. Aloes zawiera też enzymy przyspieszające regenerację naskórka. Żel lub galaretkę z miąższu rośliny można nakładać bezpośrednio na poparzoną skórę.
- Ogórek: jest bogaty w witaminę C i antyoksydanty, dzięki czemu odżywia, nawilża i koi skórę. Kilka plasterków schłodzonego ogórka wystarczy położyć na oparzone miejsce i pozostawić je na kilkanaście minut.
- Białko jajek: surowe białka zawierają substancje przeciwzapalne, bakteriobójcze i antywirusowe. Dzięki temu przyspieszają proces gojenia się ran. Podrażnioną słońcem skórę wystarczy posmarować surowym białkiem, najlepiej wcześniej schłodzonym w lodówce. Uwaga! Bardzo ważne, aby do białka nie dostała się nawet mała ilość żółtka, ponieważ zmniejszy to jego działanie.
- Olejek lawendowy: zawiera substancje, które będą zapobiegać łuszczeniu się skóry, przyspieszą gojenie naskórka i złagodzą ból. Kilka kropli olejku rozprowadź na ręczniku, a następnie połóż go na podrażnionej skórze na kilkanaście minut.
- Zielona herbata: okłady ze schłodzonego naparu przyspieszą gojenie się naskórka i ochłodzą rozgrzaną skórę.
- Ziemniaki: surowe ziemniaki zapobiegają powstawaniu pęcherzy i wspomagają regenerację naskórka. Można nakładać plasterki warzywa bezpośrednio na podrażnioną skórę, albo zblendować je na gładką papkę i stosować w formie okładów na gazie.
- Ręcznik namoczony w zimnej wodzie: jest to jeden z najprostszych sposobów radzenia sobie z oparzeniami słonecznymi. Lodowaty ręcznik położony na skórze będzie ją skutecznie koił i ochładzał.
Pamiętaj, że domowe sposoby mogą pomóc w lekkich i średniego stopnia oparzeniach. Jeśli skóra zaczęła się łuszczyć i pojawiły się na niej pęcherze i bąble, a także w przypadku odczuwania mocnego bólu i podwyższonej temperatury ciała, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. W niektórych przypadkach niezbędne będzie użycie specjalistycznych preparatów lub leków.