Jak opalać się bezpiecznie? Kalkulator Opalania obliczy, ile czasu możesz spędzić na słońcu i podpowie, jakiego SPF użyć
Jak opalać się bezpiecznie podczas wakacji, żeby nie ucierpiała na tym nasza skóra? Z pomocą przychodzi Kalkulator Opalania. To game changer.
- Aleksandra Jóźwiak, Joanna Twaróg - Senior Multimedia Editor, Piotr Kowalski
W tym artykule:
- Co to jest Kalkulator Opalania? Podpowie ci, jak opalać się bezpiecznie
- Jak działa Kalkulator Opalania?
- Jak opalać się bezpiecznie?
- Jak stosować krem z SPF, aby naprawdę chronił skórę?
Opalanie to ważny temat, którego nigdy nie należy bagatelizować. Wiele osób uwielbia spędzać wolny czas podczas wakacji w ten sposób. W końcu skóra muśnięta słońcem wygląda atrakcyjnie. Niestety na tym zalety opalania się kończą. Przyspiesza procesy starzenia, jak również może prowadzić do poważnych chorób. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, zanim wyjdziesz na słońce. Jeśli marzysz o opaleniźnie, ale jednocześnie chcesz, aby twoja skóra była dobrze zabezpieczona, możesz skorzystać z samoopalaczy, które potrafią dać naturalny efekt albo skupić się na czasie, jaki spędzasz na słońcu oraz kosmetykach z filtrem SPF. Pomóc może ci w tym Kalkulator Opalania. Podpowie, jak opalać się bezpiecznie.
Co to jest Kalkulator Opalania? Podpowie ci, jak opalać się bezpiecznie
Kalkulator Opalania jest internetowym narzędziem, opracowanym przez lekarkę Małgorzatę Koperską we współpracy z krakowskim start-upem. Na podstawie kilku informacji pomaga określić, jak możemy opalać się bezpiecznie – czyli ile czasu możemy spędzić na słońcu i jakiej ochrony przeciwsłonecznej użyć, żeby zminimalizować ryzyko poparzeń słonecznych. Może skorzystać z niego każdy, całkowicie za darmo. Okazuje się dużym ułatwieniem dla każdego, kto chce cieszyć się słońcem w bezpieczny sposób zarówno w mieście, jak i na wakacyjnym wyjeździe.
Jak działa Kalkulator Opalania?
Kalkulator Opalania opiera swoje obliczenia na kilku kluczowych czynnikach, które mają największy wpływ na skórę podczas opalania. Oto konkretne dane, które bierze pod uwagę i o które cię poprosi:
- intensywność słońca (na podstawie pory roku lub aktualnej pogody),
- szacunkową wysokość n.p.m., na której się znajdujesz,
- fototyp skóry, czyli jej karnację oraz to, jak się opala,
- krem z filtrem SPF, którego planujesz użyć (np. SPF 30 lub SPF 50),
Na podstawie tych danych, wzorów matematycznych oraz danych epidemiologicznych, dotyczących reakcji skóry na promieniowanie UV, Kalkulator Opalania wyliczy ci maksymalny czas, jaki możesz spędzić na słońcu w danych warunkach. Ale narzędzie działa też w drugą stronę. To znaczy oblicza wysokość filtra, jakiego powinniśmy używać w danych warunkach. Wystarczy pozostawić pole SPF kremu z filtrem puste, ale wprowadzić oczekiwany czas do ostatniego pola kalkulatora. Jeśli obliczony wynik znajduje się pomiędzy standardowymi filtrami dostępnymi w sklepie, zawsze wybierajmy krem o wyższej wartości SPF.
Skorzystajcie poniżej z Kalkulatora Opalania!
Kalkulator Opalania
Uczulenie na słońce? Raczej nie istnieje, bo słońce nie jest białkiem!
Plaża, wakacje, wszystko pięknie. Nagle bach - swędząca wysypka. Typowe uczulenie od słońca - mówią „znawcy” i radzą jak je leczyć, co stosować. Aaaa, czy to naprawdę uczulenie na słońce? I co ja mam wtedy robić?Jak opalać się bezpiecznie?
O tym, że promieniowanie UV szkodzi skórze, wiadomo powszechnie. Jednak nie oznacza to, że opalanie jest kategorycznie zabronione lub niewskazane. Można opalać się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Aby tak było, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad:
- Unikaj słońca w godzinach szczytu. Promieniowanie UV jest najsilniejsze w godzinach 10:00- 16:00. Staraj się ograniczać, skróć przebywanie na słońcu w tym czasie lub pamiętaj o przerwach w cieniu.
- Stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Dobrą ochronę zapewnia krem z filtrem SPF 30 lub wyższym, najlepiej SPF 50+.
- Stopniowo przyzwyczajaj skórę do słońca. Zacznij od krótkich okresów przebywania na słońcu i stopniowo wydłużaj czas ekspozycji. Dzięki temu skóra będzie miała czas na produkcję melaniny, która naturalnie chroni przed słońcem.
- Pij dużo wody. Odpowiednie i regularne nawadnianie organizmu jest niezbędne. Słońce i wysoka temperatura mogą prowadzić do odwodnienia, co negatywnie wpłynie na kondycję skóry.
- Wspomóż się Kalkulatorem Opalania, który pomoże ci wyliczyć czas, jaki możesz spędzić na słońcu.
Według ekspertów słońce „kradnie” urodę. 8 sposobów jak mu na to nie pozwolić
Zaczyna się dla wielu najpiękniejszy, bo letni czas. Niestety i on zastawia pułapkę na naszą skórę i włosy. W czym tkwi ? W tym, jak słońce niszczy urodę! Nie od razu, bo efekty przyjdą po wakacjach. Poznaj 8 najlepszych sposobów na to, aby ich uniknąć.Jak stosować krem z SPF, aby naprawdę chronił skórę?
Według badań naukowych najlepiej nałożyć krem na skórę dwukrotnie: po raz pierwszy 15-30 minut przed wyjściem, i po raz drugi 15-30 minut po wyjściu na słońce. Później wystarczy nakładać dodatkowe warstwy kremu tylko po pływaniu, spoceniu się albo innych aktywnościach mogących zetrzeć lub zmyć filtr.