Jakie hydrolaty do cery trądzikowej? Po jakie warto sięgnąć i dlaczego?
Hydrolaty, inaczej nazywane wodami kwiatowymi, to produkty coraz częściej wybierane przez osoby zaangażowane w świadomą pielęgnację cery. Te naturalne kosmetyki odświeżają, nawilżają i tonizują skórę, pomagają w przywróceniu jej poprawnego odczynu pH. Jaki hydrolat najlepiej wybrać dla cery trądzikowej? W jaki sposób używać tego rodzaju kosmetyków? Podpowiadamy.
- Iga Anna Pejas
W tym artykule:
- Jakie hydrolaty do cery trądzikowej?
- Hydrolat rumiankowy do suchej cery trądzikowej
- Hydrolat z czystka do tłustej cery trądzikowej
- Najlepsze uniwersalne hydrolaty do cery trądzikowej
Jakie hydrolaty do cery trądzikowej?
Cera trądzikowa nie należy do najłatwiejszych w pielęgnacji. Ten rodzaj skóry wymaga dużej regularności i zaangażowania, szczególnie w kwestii dobrania odpowiednich kosmetyków. Pielęgnację cery problematycznej dobrze jest wzbogacić o naturalne produkty, takie jak roślinne hydrolaty. Dobrze dobrana woda kwiatowa jest w stanie pomóc w walce z trądzikiem, oczyścić i zwęzić pory, złagodzić podrażnienia, nawilżyć, wygładzić i odświeżyć skórę. Preparat może być nakładany bezpośrednio na twarz, szyję i dekolt, a także dodawany do innych kosmetyków.
Hydrolaty do cery trądzikowej powinny mieć działanie:
- antybakteryjne,
- przeciwzapalne,
- oczyszczające,
- łagodzące,
- kojące,
- zwężające pory,
- regulujące pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum.
Hydrolat rumiankowy do suchej cery trądzikowej
Rumianek to jedna z najczęściej wykorzystywanych w ziołolecznictwie roślin. Pochodzi z obszarów basenu Morza Śródziemnego, jednak obecnie jest już rozpowszechniona praktycznie na całym świecie. Roślina wydziela charakterystyczny mocny aromat, a jej kwiaty są skarbnicą dobroczynnych substancji, takich jak olejki eteryczne, flawonoidy, witamina C, czy sole mineralne. Rumianek ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu zyskał szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Jego dobroczynne właściwości sprawiły, że coraz częściej wykorzystywany jest też przy tworzeniu kosmetyków.
Hydrolat rumiankowy działa przeciwzapalnie, łagodząco i nawilżająco, dlatego jest polecany do skóry ze skłonnością do przesuszania. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym świetnie sprawdzi się w przypadku pielęgnacji cery trądzikowej. Woda z rumianku łagodzi podrażnienia, relaksuje i wykazuje dobre działanie dla naszego układu nerwowego. Oczyszcza i tonizuje, może być używany przy cerze wrażliwej, a także nakładany na delikatną skórę wokół oczu.
Jak używać hydrolatu rumiankowego? Może być nakładany bezpośrednio na skórę, poprzez przemywanie jej nasączonym wacikiem, lub opryskiwanie preparatem. Woda rumiankowa może być też używana w formie okładów, szczególnie na mocno podrażnione miejsca. Hydrolat świetnie sprawdzi się jako dodatek do domowych kremów i maseczek.
Maseczka glinkowa do cery suchej i trądzikowej z wodą rumiankową:
Składniki:
- glinka biała
- hydrolat rumiankowy
- kwas hialuronowy
- ampułka witaminy E
Dwie miarki białej glinki wymieszaj z dwiema miarkami hydrolatu rumiankowego (pamiętaj, żeby nie używać w tym celu metalowych mieszadeł: dezaktywują one działanie glinki!). Do maseczki dodaj ampułkę witaminy E i kilka kropli kwasu hialuronowego. Grubą warstwę maski nałóż na skórę twarzy, szyi i dekoltu, pozostaw ją na 20 minut, a następnie zmyj za pomocą ciepłej wody. Pamiętaj, aby nie doprowadzić do wyschnięcia glinki na twarzy: w przypadku uczucia ściągnięcia skóry, spryskaj ją hydrolatem.
Hydrolat z czystka do tłustej cery trądzikowej
Czystek to niewielka, krzewiasta roślina rosnąca na południu Europy. Często sadzona jest w ogródkach jako krzew ozdobny, jednak ze względu na swoje dobroczynne działanie znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce i ziołolecznictwie. Liście czystka zawierają dużą ilość naturalnych przeciwutleniaczy – polifenoli, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Roślina ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie: picie naparu z czystka podnosi ogólną odporność organizmu, hamuje rozwój stanów zapalnych, działa antyalergicznie, pomaga w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Hydrolat z czystka jest polecany do cery trądzikowej, ze względu na swoje działanie ściągające, przeciwzapalne i antybakteryjne. Odświeża, reguluje wydzielanie sebum i pomaga oczyścić pory, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w przypadku skóry tłustej. Dodatkowo woda z czystka przyspiesza gojenie podrażnień, a używana regularnie pomaga rozjaśniać przebarwienia i blizny potrądzikowe. Ma silne działanie antyoksydacyjne.
W jaki sposób stosować hydrolat z czystka? Wodę można nanosić bezpośrednio na skórę, spryskując twarz (jeśli butelka wyposażona jest w atomizer) lub przecierając nasączonym wacikiem. Hydrolat można dodawać też do innych kosmetyków, aby wzbogacił ich działanie. Woda z czystka świetnie sprawdzi się do domowych maseczek z glinki, a przepis na jedną z nich znajdziesz poniżej!
Maseczka glinkowa do cery tłustej z hydrolatem z czystka:
Składniki:
- glinka zielona
- hydrolat z czystka
- kwas hialuronowy
- ampułka witaminy C
Dwie miarki zielonej glinki wymieszaj z taką samą ilością hydrolatu z czystka (przypominamy, by nie używać w tym celu metalowych mieszadeł). Do maseczki dodaj ampułkę witaminy C (powinnaś bez problemu dostać ją w aptece) i kilka kropli kwasu hialuronowego. Nałóż grubą warstwę maski na twarz i pozostaw na niej na 15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. Jeśli w trakcie działania glinki poczujesz na skórze lekkie ściąganie, spryskaj ją sporą ilością hydrolatu. Pamiętaj, aby nie doprowadzić do wyschnięcia glinki na twarzy!
Najlepsze uniwersalne hydrolaty do cery trądzikowej
Hydrolaty świetnie się sprawdzają w pielęgnacji cery. Tego rodzaju preparatów można używać w formie toniku, a także dodawać do domowych kremów i maseczek. Najlepsze, uniwersalne hydrolaty, które sprawdzą się też przy cerze trądzikowej, to między innymi:
- Woda różana: polecana do cery trądzikowej ze skłonnością do przesuszania. Ma silne działanie nawilżające, tonizujące i antyoksydacyjne. Reguluje wydzielanie sebum.
- Hydrolat miętowy: oczyszcza, odświeża i tonizuje skórę. Ma przyjemne działanie chłodzące, łagodzi podrażnienia. Niweluje tłustość skóry i ogranicza jej błyszczenie, przez co jest polecany przede wszystkim dla cery tłustej.
- Hydrolat neroli (z kwiatów pomarańczy): działa antybakteryjnie i lekko ściągająco, przywraca prawidłowe pH skóry, łagodzi podrażnienia.
- Woda z zielonej herbaty: polecana do cery tłustej i zanieczyszczonej, ze względu na swoje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Hydrolat z zielonej herbaty odświeża, łagodzi i lekko ściąga skórę.
- Hydrolat lawendowy: polecany przy cerze problematycznej i trądzikowej, ma działanie odświeżające i oczyszczające, a zapach lawendy dodatkowo relaksuje i uspokaja.
- Hydrolat oczarowy: posiada bardzo silne działanie antyoksydacyjne, łagodzi stany zapalne.
- Woda ogórkowa: działa odświeżająco i antybakteryjnie, oczyszcza pory i zmiękcza skórę.
- Woda rozmarynowa: oczyszcza, wygładza, tonizuje i rozjaśnia cerę. Może być też używana do skóry głowy: ma działanie przeciwłupieżowe i stymuluje wzrost włosów.
- Hydrolat eukaliptusowy: ma działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne, oczyszcza i odświeża cerę, a także przyjemnie chłodzi skórę.