Jak zrobić sól do kąpieli? Sprawdź przepisy na domową sól do kąpieli
Zastanawiałaś lub zastanawiałeś się kiedyś, jak zrobić sól do kąpieli? Wykonanie tego produktu w swoim domu jak łatwe i przyjemne. Wystarczy, że połączysz kilka ulubionych składników i będziesz cieszyć się dobroczynnymi właściwościami kąpieli z ich dodatkiem. Może to być także piękny, własnoręcznie zrobiony prezent dla kogoś bliskiego twemu sercu.
- Redakcja
W tym artykule:
- Naturalna sól do kąpieli – dlaczego warto ją stosować?
- Z jakiej soli zrobić sól do kąpieli i jak wybrać najlepsza do swojej domowej mieszanki DIY?
- Jak zrobić sól do kąpieli krok po kroku? Przepis jest banalnie prosty
- Czy sól kamienna nadaje się do kąpieli?
- Ile dodaje się soli do kąpieli?
- Czy sól do kąpieli robi pianę?
Naturalna sól do kąpieli – dlaczego warto ją stosować?
Stosowanie soli do kąpieli to jeden z najprostszych i najprzyjemniejszych sposobów na poprawę samopoczucia, ukojenie nerwów oraz rozprawienie się z rozmaitymi schorzeniami (np. skóry lub mięśni). Kąpiele solne (w zależności od rodzaju użytego produktu) mają właściwości: oczyszczające, nawilżające i zmiękczające skórę, odżywiające, relaksacyjne. Z tego powodu sól do kąpieli to z niezastąpiony składnik domowego SPA. Jak samodzielnie stworzyć mieszankę, która odpowie na twoje potrzeby?
Kąpiel solankowa – na co pomaga i czy faktycznie warto? Przybliżamy działanie mineralnych kąpieli zdrowotnych
Kąpiel solankowa - zapewne niejednokrotnie słyszeliście o jej właściwościach leczniczych. Przygotowywaliście już je samodzielnie w domu, dosypując soli do wanny? Czy robiliście to jednak w pełni świadomie? Kąpiele solankowe mają mnóstwo zalet, ale... nie są dla każdego.Z jakiej soli zrobić sól do kąpieli i jak wybrać najlepsza do swojej domowej mieszanki DIY?
Jeśli wydawało ci się, że to dodatki w soli do kąpieli stanowią kluczową wartości finalnego produktu, to byłaś bądź byłeś w błędzie. Oczywiście bardzo istotne są np. olejki eteryczne wykorzystywane w kosmetykach lub susz z ulubionych kwiatów czy ziół (które dodatkowo wzbogacają m.in. doznania zapachowe podczas stosowania mikstury), natomiast to nie one stanowią clue. Kluczem jest ona: sól, minerał, bez którego trudno wyobrazić sobie życie.
Zanim przygotujesz wymarzoną mieszankę, zapoznaj się z rodzajami soli, z których możesz skorzystać. Jest ich kilka. Do najpopularniejszych, dostępnych na wielu stronach internetowych, zaliczamy:
- Sól z Morza Martwego: bogata w potas, magnez, siarczany. Najczęściej wykorzystywana jest przy różnego rodzaju problemach z nadmiernym przesuszeniem skóry i w przypadku atopowego zapalenia. Stosowana podczas kąpieli działa łagodząco na dolegliwości takie jak bóle reumatyczne czy zapalenie stawów.
- Sól himalajska: najczęściej poznajemy ją po charakterystycznym różowym kolorze. Wydobywana z regionu Pendżab w Pakistanie. Zawiera więcej minerałów niż sól morska, dlatego też uważana jest za zdrowszą (i najzdrowszą do spożywania). W mieszankach do kąpieli polecana jest osobom z bólami mięśni bądź stawów (np. regularnie trenujących). Dodatkowo łagodzi podrażnienia na skórze wywołane np. trądzikiem (oczywiście nie zadziała jak magiczne remedium w przypadku ciężkich stanów chorobowym, natomiast jak najbardziej może stanowić substancję wspomagającą terapię, najlepiej po konsultacji z lekarzem prowadzącym).
- Szara sól z Guerande: (nazywana także szmaragdową) pochodzi z francuskiej Bretanii. Charakteryzuje się niewielką zawartością sodu, a jej kolor to wynik zawartości drogocennych minerałów: żelaza, potasu, wapnia, miedzi, cynku.
- Sól z Morza Śródziemnego: nie zaburza naturalnego pH skóry. Dzięki swoim charakterystycznym, grubym kryształom może być też świetną podstawą do różnego rodzaju naturalnych peelingów. Zawiera m.in. brom, fosfor, magnez. Nadaje się do stosowania nawet w przypadku skóry wrażliwej.
- Sól Epsom: jest związkiem mineralnym siarczanu magnezu (dlatego bywa nazywana solą magnezową). Nie zawiera chlorku sodu. Kąpiele z jej wykorzystaniem zalecane są osobom przemęczonym, żyjącym w stresie, potrzebującym relaksu i odprężenia. W czasie kąpieli magnez zawarty w soli Epsom przenika przez skórę, regeneruje organizm i rozluźnia całe ciało.
Zbawienne korzyści płynące ze stosowania soli Epsom. Radzimy wam, jak wykorzystać ją w pielęgnacji
Nazwa soli pochodzi od nazwy angielskiego miasta, gdzie po raz pierwszy ją otrzymano. Można ją stosować w codziennej pielęgnacji czy kosmetologii. Sól Epsom poprawia kondycję naszej skóry, włosów i mięśni. Chcecie się dowiedzieć więcej o angielskiej gorzkiej soli?Jak zrobić sól do kąpieli krok po kroku? Przepis jest banalnie prosty
Różana sól do kąpieli dla przepracowanych – przepis
Aby przygotować sól jako dodatek do relaksującej kąpieli, potrzebujesz:
- 1 szklankę soli Epsom,
- 10 kropli olejku drzewa różanego,
- 2 łyżki suszonych płatków róż.
Wymieszaj wszystkie składniki w naczyniu i dodaj do kąpieli. Powyższa proporcja to propozycja dodatku do pełnej wanny wody. Najlepiej jeśli płatki róż, olejek i sól będziesz przechowywać w oddzielnych pojemniczkach i łączyć dopiero przed dodaniem ich do kąpieli. Jeśli chcesz zrobić sobie zapas produktu lub podarować go komuś w prezencie, wówczas dostosuj proporcje tak, by pasowały pojemnością do naczynia, w którym będziesz przechowywać mieszankę.
Lawendowa sól do kąpieli dla osób, które dużo trenują – przepis
Potrzebujesz:
- 1 szklankę soli himalajskiej,
- 10 kropli olejku lawendowego,
- 2 łyżki suszonej lawendy.
Wymieszaj wszystkie składniki w naczyniu i dodaj do kąpieli. Powyższa proporcja to propozycja dodatku do pełnej wanny wody. Bardzo fajną instrukcję tego, jak zrobić samodzielnie lawendową sól do kąpieli na prezent, przygotowała Kasia Ogórek na kanale „Twoje DIY”. Możesz obejrzeć je niżej.
Kąpiel borowinowa w domowym SPA. Czarne złoto nie tylko leczy i pielęgnuje, ale może też zapewnić relaks we własnej łazience
Kąpiel borowinowa to zabieg, który można sobie zafundować we własnej łazience. Wystarczy wanna i odpowiedni kosmetyk, żeby nie tylko wesprzeć skórę, ale do tego jeszcze zapewnić sobie chwile błogiego relaksu. W zależności od dodatków całość może wyciszać lub dodawać energii.Czy sól kamienna nadaje się do kąpieli?
Odpowiedź brzmi – jak najbardziej. W produkcie, który chcemy wykorzystać do kąpieli, powinny znajdować się naturalne mikro- i makroelementy. W soli kamiennej, np. kłodawskiej, są one obecne, więc śmiało możesz astosować ją do swoich mieszanek.
Ile dodaje się soli do kąpieli?
Jeśli planujesz kąpiel całego ciała, a swoją wannę wypełnisz w 2/3 wodą, spokojnie jednorazowo możesz dodać dużą garść soli do kąpieli. Zanim zaczniesz kąpiel, poczekaj aż sól rozpuści się w wodzie. Jeśli masz ochotę na peeling, wówczas oczywiście możesz od razu rozpocząć swój domowy rytuał SPA.
Czy sól do kąpieli robi pianę?
Jeśli zdecydujesz się wykonać mieszankę na własną rękę, to raczej nie licz na pianę w wannie. Na rynku kosmetycznym jest jednak coraz większy wybór przeróżnych soli do kąpieli, więc jeśli bardzo zależy ci na „filmowym efekcie”, bez trudu znajdziesz produkt z dodatkami, które odpowiadają za ten efekt. Oczywiście możesz też po prostu dolać do kąpieli kilka kropel płynu lub żelu, który zapewni białą kołderkę na wodzie.