Reklama

W tym artykule:

  1. Nieudane farbowanie – co robić, czyli jak wypłukać farbę z włosów?
  2. Jak zmyć farbę z włosów? Najlepsze domowe sposoby
  3. Odżywianie włosów po nieudanej koloryzacji
Reklama

Rozpaczasz po nieudanym farbowaniu? Chcesz ściąć włosy, bo tracisz nadzieję, że efekt jeszcze ci się spodoba? Spokojnie, twoje ukochane pasma naprawdę da się uratować. Istnieją bowiem skuteczne sposoby, które umożliwiają szybki powrót do naturalnego koloru. Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat, znajdziesz w artykule.

Nieudane farbowanie – co robić, czyli jak wypłukać farbę z włosów?

„Nieudane farbowanie – co robić?” – wpisałaś tę frazę w wyszukiwarkę? Jesteś w odpowiednim miejscu. Już ci wszystko wyjaśniamy.

Zapuszczanie włosów

Eksperci nie mają wątpliwości, że najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się farby z włosów, jest uzbrojenie się w cierpliwość i zapuszczenie ich: Najbezpieczniejszym dla włosów sposobem powrotu do naturalnego koloru jest ich zapuszczenie. Proces ten zależy od tempa wzrostu kosmyków, dlatego bywa czasochłonny, a chodzenie z coraz większym odrostem powoduje dyskomfort mówi nam fryzjer, Piotr Sierpiński.

Koloryzacja ombre/sombre

Drugą, równie dobrą opcją jest koloryzacja typu ombre / sombre, która rozjaśni końce i umożliwi łagodne przejście pomiędzy odrostem a farbowanymi włosami, a fryzura będzie wyglądać estetycznie i świeżo. Dzięki temu można także wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi farbowaniami – wyjaśnia Piotr Sierpiński.

Dekoloryzacja w salonie

Sposobem, który da nam pewność co do usunięcia koloru jest dekoloryzacja. Polega ona na ściągnięciu sztucznego, ciemnego barwnika z włosów, czyli jest to zabieg odwrotny do farbowania. Dekoloryzację wykonujemy wyłącznie w sytuacji zmiany z ciemnego odcienia na jaśniejszy. Sam zabieg polega na rozchyleniu łusek włosa przy pomocy rozjaśniacza i usunięciu z nich pigmentu, dlatego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem zniszczenia pasm. Jeśli zdecydujesz się na ściągnięcie koloru koniecznie udaj się do zaufanego stylisty fryzur – domowe próby dekoloryzacji mogą skończyć się poparzeniami skóry lub utratą włosów. Wizyta w salonie zminimalizuje ryzyko zniszczenia pasm – fryzjer oceni ich kondycję, dobierze odpowiednią moc rozjaśniacza oraz zastosuje profesjonalne produkty ochronne do ponownej koloryzacji. Warto zaznaczyć, że nie każdego koloru pozbywa się tak samo – zależy to od rodzaju farby, która została wcześniej użyta oraz jej odcienia. Najbardziej problematyczne są kolory bardzo ciemne lub intensywne, jak czerń czy czerwień, która po zdjęciu koloru pozostawia na włosach łososiową poświatę – tłumaczy Piotr Sierpiński.

Często po wykonaniu dekoloryzacji koniecznie jest użycie farby lub tonera dla wyrównania koloru, gdyż może on wyjść nierównomierny. Dobraniem koloru tonera powinien zająć się profesjonalny fryzjer, by nie było niespodzianki oraz konieczności powtarzania zabiegu przez kolejne nieudane farbowanie. Profesjonalnie wykonana dekoloryzacja za pomocą ściągacza koloru nie powinna drastycznie zniszczyć włosów. Czasem zdarza się, że konieczne jest przełożenie zabiegu do czasu zregenerowania się włosów. Zbyt częsta ingerencja w kolor, nawet preparatami delikatnymi, może osłabiać włos, dlatego ważne jest rozłożenie wszystkiego w czasie.

Jak zmyć farbę z włosów? Najlepsze domowe sposoby

Płukanie włosów w bardzo ciepłej wodzie

Jednym z domowych sposobów jest płukanie włosów w bardzo ciepłej wodzie. Temperatura otworzy łuski włosa, dzięki czemu kolor zacznie puszczać. Po takim moczeniu bardzo dokładnie umyj włosy szamponem. Spłucz go wodą delikatnie cieplejszą niż zwykle – detergent w szamponie złapał trochę koloru, a ciepła woda spotęguje jego działanie. Następnie nałóż odżywkę, pozostaw na włosach na około 10 minut, a następnie spłucz chłodną wodą dla domknięcia łusek i nadania blasku.

Usuwanie farby szamponem przeciwłupieżowym

Powrót do naturalnego koloru może umożliwić ci również apteczny szampon przeciwłupieżowy. Zawiera mocne substancje myjące, dzięki czemu z łatwością usunie szamponetki, pianki koloryzujące czy kolorowe płukanki. Przy trwałej farbie nie da zbyt spektakularnego efektu, może pomóc przy wypłukiwaniu koloru, ale solo z pewnością nie usunie ciemnego, trwałego farbowania.

Płukanie włosów w sodzie oczyszczonej

Soda oczyszczona jest jednym z najpopularniejszych sposobów usuwania koloru. Skuteczność metody zależy od wielu czynników, jednak z uwagi na niską szkodliwość, warto po nią sięgnąć niezależnie od przypadku. Jeśli kolor, który chcemy usunąć, nie jest intensywny, wystarczy jedno-dwa mycia mieszanką szamponu z sodą. Składnik doskonale radzi sobie nawet z ciemnymi, farbowanymi włosami. Bardzo skutecznie oczyszcza nie tylko z niechcianego koloru, ale też silikonów, kurzu, pozostałości kosmetyków stylizacyjnych, z którymi nie zawsze dają radę codzienne szampony. Takie dogłębne oczyszczenie możesz traktować jako nowy start dla włosów i motywację do dobrej, świadomej pielęgnacji.

Jak usunąć farbę z włosów za pomocą sody oczyszczonej?

Składniki:

  • 1 łyżka sody oczyszczonej
  • 1 porcja szamponu (w proporcjach 1:1)
  • woda z kranu

Sposób aplikacji bez wody:

  1. Wymieszaj łyżkę sody z porcją szamponu.
  2. Powstałą miksturą umyj włosy tak, jak zwykle.
  3. Pozostaw na kilka minut i dokładnie spłucz.
  4. Umyj włosy ponownie, tym razem tylko szamponem, a następnie nałóż maskę/odżywkę.

Sposób aplikacji z wodą (zdecydowanie mocniej zadziała):

  1. Wymieszaj wodę z sodą do uzyskania konsystencji gęstej pasty.
  2. Zwilż włosy letnią wodą.
  3. Pastę rozprowadź równomiernie na wilgotnych włosach.
  4. Pozostaw na kilka minut i dokładnie spłucz.
  5. Umyj włosy jeszcze raz zwykłym szamponem, a następnie nałóż na nie odżywkę.
  6. By wyrównać pH, możesz dodatkowo wykonać płukankę z octu na włosy.

Pamiętaj: soda to nie rozjaśniacz. Pomoże usunąć niechciany kolor, ale nie uzyskamy dzięki niej efektu jaśniejszego niż twój naturalny odcień. Co ważne, nie stosuj sody zbyt często. Myj włosy sodą z dodatkiem szamponu maksymalnie raz w tygodniu, jednak dużo bezpieczniejsze będzie mycie co 2 tygodnie. Soda oczyszczona mocno rozchyla łuski włosa, co może wiązać się z przesuszeniem i zniszczeniami przy zbyt częstym stosowaniu. By uniknąć tego efektu, zadbaj by szampon, do którego dodajesz sodę był delikatny – nie zawiera silnych detergentów. Opcja z szamponem przeciwłupieżowym czy samą sodą jest zdecydowanie dla odważnych, potrzebujących natychmiastowego wypłukania koloru.

Usuwanie farby za pomocą miodu

By nie narażać włosów na żadne zniszczenia, możesz skorzystać z metod w 100 procentach naturalnych. Pomoc może ci np. miód. Ma on bardzo delikatne właściwości rozjaśniające, dzięki czemu może pomóc subtelnie wymyć trochę farby. Co ważne, jest również humektantem, który zapewni nawilżenie i miękkość.

Składniki:

  • 1 łyżka miodu naturalnego
  • 1 szklanka wody (ok. 250 ml)
  • ok. 2 ml dowolnego oleju

Sposób wykonania i aplikacji:

  1. W szklance ciepłej wody rozpuść łyżkę naturalnego miodu.
  2. Mieszankę możesz zastosować przed myciem – polej nią suche włosy, odciśnij nadmiar wody i nałóż około 2 ml ulubionego oleju (może być nawet rzepakowy).
  3. Pozostaw ją na 20-30 minut.
  4. Spłucz mieszankę i umyj włosy tak, jak zwykle.

Odżywianie włosów po nieudanej koloryzacji

Nieudana koloryzacja włosów może prowadzić do ich osłabienia, przesuszenia, a nawet zniszczenia. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią pielęgnację.

  • Stosuj regularnie maski nawilżające, które zawierają np. olej arganowy, kokosowy lub ten z awokado.
  • Używaj termoochronny oraz odżywek bez spłukiwania, które chronią włosy przed dodatkowym uszkodzeniem podczas ich stylizacji.
  • Wybieraj szampony bez SLS, które są delikatniejsze dla włosów.
  • Postaw na naturalne metody poprawiające kondycję włosów, np. olejowanie.
  • Rozważ profesjonalne zabiegi w salonie, które mogą pomóc w odbudowie struktury włosa.
Reklama

I pamiętaj – dbanie o włosy po nieudanej koloryzacji wymaga cierpliwości i systematyczności. Stosując się do powyższych wskazówek, z czasem zauważysz poprawę kondycji swoich włosów.

Ta maska do włosów blond najlepiej ochładza kolor. Dosłownie usuwa żółte refleksy po pierwszym użyciu

Ta fioletowa maska do włosów blond najlepiej pomaga utrzymać chłodny odcień. Internautki ręczą za efekty po pierwszym użyciu. „Żółte refleksy zamieniły się w platynę” – pisze jedna z nich, a podobnych opinii jest więcej.
maska do włosów blond
Fot. Getty Images / Edward Berthelot / Contributor

Płukanka z pokrzywy na zdrową skórę głowy i mocne włosy. Naturalny sposób, by pozbyć się łupieżu i poprawić kondycję włosów

Płukanka z pokrzywy kojarzy wam się z babciną miksturą o wątpliwej skuteczności? Nic bardziej mylnego. To genialna mieszanka, która poprawia kondycję włosów i skóry głowy, a my przekonamy was, że może zdziałać cuda.
płukanka z pokrzywy
instagram.com/mariamtopp
Reklama
Reklama
Reklama