Reklama

W tym artykule:

  1. Krostki po goleniu – przyczyny powstawania
  2. Jak złagodzić podrażnienia po goleniu miejsc intymnych i nie tylko? Kosmetyki i domowe sposoby
  3. Krostki po goleniu – jak golić miejsca intymne i nie tylko, żeby uniknąć podrażnień?
Reklama

Krostki po goleniu to problem, który dotyka niezależnie od płci i typu skóry. Podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenie to obok nich dokuczliwe skutki uboczne depilacji, które wprawiają w dyskomfort. Aby złagodzić te nieprzyjemne objawy, należy przestrzegać poniższych zasad.

Krostki po goleniu – przyczyny powstawania

Krostki po goleniu, określane również jako „trądzik mechaniczny”, powstają w wyniku wielu czynników. Jednym z głównych winowajców są wrastające włoski, które zawijają się i wrastają w skórę, wywołując stan zapalny. Często ich przyczyną jest także nieodpowiednie użytkowanie i przechowywanie maszynki oraz technika golenia. Zbyt mocne dociskanie do skory podczas golenia, tępe ostrza i przechowywanie maszynki w wilgotnym miejscu (np. na wannie) zwiększają ryzyko powstawania krostek i podrażnień po goleniu.

Z kolei krostki po goleniu pod pachami powstają najczęściej wskutek nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry – dlatego warto pamiętać, by do depilacji zawsze używać pianki lub żelu do golenia, dobranego do rodzaju skóry.

Krosty po goleniu miejsc intymnych nasilają się przez noszenie zbyt obcisłych ubrań – w tym zwłaszcza bielizny z tkanin syntetycznych – zaraz po depilacji. Wysypka po goleniu miejsc intymnych pojawia się wówczas, bo skóra wciąż jest podrażniona i podatna na uszkodzenia.

Jak złagodzić podrażnienia po goleniu miejsc intymnych i nie tylko? Kosmetyki i domowe sposoby

W łagodzeniu krostek i podrażnień po goleniu miejsc intymnych, nóg i pach, nieocenione mogą okazać się konkretne kosmetyki. Warto sięgnąć po żele i balsamy po goleniu na bazie aloesu, pantenolu lub z zawartością alantoiny, które słyną z właściwości silnie nawilżających, kojących, przeciwzapalnych i wygładzających. Istnieją też specjalne sera na podrażnienia po goleniu, które działają na skórę jak kojący kompres. Niwelują uczucie podrażnienia, swędzenia, pieczenia i przyspieszają regenerację skóry po goleniu.

Istnieją też specjalne sera na podrażnienia po goleniu, które działają na skórę jak kojący kompres. Niwelują uczucie podrażnienia, swędzenia, pieczenia i przyspieszają regenerację skóry po goleniu. Sposobem na krostki po goleniu jest też serum na wrastające włoski, które są ich główną przyczyną. To kosmetyki, które możesz stosować na całym ciele – pod pachami, na nogach, w okolicach bikini.

A co zrobić, jeśli nie masz odpowiednich kosmetyków? Możesz złagodzić podrażnienia domowymi sposobami. Oto kilka wskazówek, które przyniosą ulgę i złagodzą podrażnienia po goleniu.

  • Stosuj zimne okłady i kompresy, np. z ręczników. Pomogą zmniejszyć obrzęki, zaczerwienienia i uczucie pieczenia.
  • Unikaj ciasnych ubrań. Noszenie luźnych ubrań z odpowiednich tkanin (np. bawełny) zmniejszy tarcie i pozwoli skórze oddychać.
  • Unikaj gorących kąpieli i pryszniców. Zbyt wysoka temperatura wody może dodatkowo podrażnić skórę. Zamiast niej użyj letniej lub chłodnej.
  • Jogurt naturalny. Jeśli akurat go masz, to warto go wykorzystać. Ma właściwości łagodzące i chłodzące, które pomagają zmniejszyć podrażnienia i przynoszą ukojenie.
  • Nałóż na skórę miód. Słynie z właściwości nawilżających, ale też antybakteryjnych i przeciwzapalnych. 10-15 minut takiego domowego zabiegu wesprze gojenie się i regenerację skóry.

Krostki po goleniu – jak golić miejsca intymne i nie tylko, żeby uniknąć podrażnień?

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim użytkowaniu i przechowywaniu maszynki do golenia. Tępa maszynka nie tylko źle goli, ale też podrażnia, co grozi infekcją. Warto pamiętać też o regularnej wymianie ostrzy lub całych maszynek (nawet po każdej depilacji). Jeśli nie masz takiej możliwości, to pamiętaj o wyparzaniu ich gorącą wodą. Istotny jest też sposób ich przechowywania. Najlepiej, żeby nie było to miejsce wilgotne, ponieważ to najlepsze warunki dla rozwoju bakterii. Niewskazane jest zatem trzymanie maszynki w kabinie prysznicowej czy przy wannie.

Jaką technikę golenia obrać? Zawsze z włosem, nigdy pod włos. Choć golenie pod włos daje gładszy efekt, zwiększa ryzyko wrastających włosków i podrażnień. Wykonuj krótkie i delikatne ruchy maszynką, a przy tym unikaj zbyt mocnego naciskania na skórę. Przed goleniem weź ciepły prysznic lub zastosuj kompres, aby zmiękczyć włoski.

Reklama

Oczyszczaj skórę przed goleniem. Koniecznie trzeba usunąć z niej zanieczyszczenia i bakterie, które mogą spowodować infekcję i powstanie wysypki po goleniu.

Reklama
Reklama
Reklama