Glinka biała, czyli niedoceniana glinka kaolin. Właściwości, zastosowanie, cena
Glinka biała jest najdelikatniejsza spośród wszystkich glinek, dzięki czemu doskonale nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry, także tej bardzo wrażliwej. Na właściwościach kojących jednak nie koniec – glinka biała ma o wiele więcej zastosowań, także w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. Nadaje się również do pielęgnacji włosów. Poznaj bliżej jej właściwości i zastosowanie.
- Redakcja
W tym artykule:
- Glinka biała – co to jest i do czego można ją wykorzystać?
- Glinka biała – właściwości i efekty
- Glinka biała – zastosowanie na twarz i włosy
- Glinka biała – cena
Glinka biała – co to jest i do czego można ją wykorzystać?
Glinka biała, zwana jest również glinką kaolin. Nazwa ta podchodzi od góry, z której po raz pierwszy wydobyto ten minerał (Kao-ling). Biała glinka jest bowiem właśnie minerałem, który jest pozyskiwany z głębokich warstw Ziemi.
Powszechnie używana jest w kosmetyce, ale znajduje także bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, jako jeden z ulubionych materiałów do tworzenia porcelany. Może być stosowana także wewnętrznie – pomaga w stanach osłabienia organizmu i podczas przeziębienia.
Glinka biała jest bardzo bogata w minerały, przede wszystkim glin i krzem. Obfituje także w zawartość:
- magnezu;
- wapnia;
- sodu;
- tytanu;
- potasu;
- żelaza.
Dzięki temu to jeden z najbardziej cenionych minerałów o bardzo szerokim zastosowaniu. Jak możesz wykorzystać jej właściwości do pielęgnacji skóry i włosów? Delikatnie, ale dogłębnie oczyszcza skórę, działa również antybakteryjnie – dzięki temu jest bardzo lubiana przez osoby z cerą trądzikową. Oczyszcza również skórę głowy i odbija włosy od nasady.
Glinka biała – właściwości i efekty
Dzięki temu, że ma bardzo lekką, wręcz aksamitną konsystencję, nie obciąża skóry. Bogactwo minerałów jest także bezcenne dla każdej skóry problematycznej:
- suchej;
- podrażnionej;
- osłabionej;
- trądzikowej;
- łojotokowej;
- z rozszerzonymi i popękanymi naczynkami.
Maseczka z białej glinki dostarczy skórze solidną dawkę niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu szybko odzyskuje ona zdrowy wygląd, a proces wydzielania sebum zostaje unormowany.
Zobacz także: Glinka różowa to hit kosmetyczny na każdą kieszeń. Pokochają ją cery naczynkowe i dojrzałe. Właściwości, opinie, cena
Biała glinka na twarz przynosi więc same korzyści, przy minimalnym ryzyku działań niepożądanych. Tej glince przypisuje się działanie podobne do antybiotyku – to najlepszy sposób na ukojenie stanów zapalnych, zasklepienie mikroranek i wzmocnienie bariery ochronnej skóry.
Glinka biała – zastosowanie na twarz i włosy
Glinka biała może być stosowana do każdego rodzaju cery – jako produkt kojący, wzmacniający, wyciszający i odżywczy. Co ciekawe, kaolin bardzo często jest składnikiem kolorowych kosmetyków sypkich (pudry, róże, cienie do powiek), szczególnie w liniach hipoalergicznych.
Glinka biała do twarzy może być używana jako:
- maseczka – wystarczy rozrobić ją z przegotowaną, letnią wodą do konsystencji pasty i nanieść ją na oczyszczoną oraz osuszoną skórę twarzy;
- dodatek do kremów – wiele naturalnych marek i linii kosmetyków, szczególnie tych dedykowanych skórze suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień, jako jeden z głównych składników wykorzystuje właśnie kaolin;
- peeling – można kupić go jako gotowy produkt albo zrobić go samodzielnie. Glinkę zmieszaj z drobinkami ścierającymi (na przykład korundem lub płatkami owsianymi), dodaj odrobinę wody i gotowe.
Można wykorzystać ją również jako środek leczniczy. Kąpiel w białej glince to doskonały sposób na naturalne oczyszczenie organizmu i dostarczenie skórze minerałów. Do wanny z ciepłą wodą wystarczy dodać około 200g glinki i zanurzyć się w niej na kilkanaście minut.
Biała glinka na włosy i skórę głowy to doskonały naturalny kosmetyk do oczyszczania i rewitalizowania skóry głowy. Wystarczy rozmieszać ją z wodą do konsystencji pasty i wmasować w skórę głowy. Po kilkunastu minutach spłucz ją i umyj włosy łagodnym szamponem. Regularne stosowanie takiej maski ograniczy wypadanie włosów i odbije je od nasady, dodając im objętości. Zmniejszy również nadmierne wydzielanie sebum, dzięki czemu włosy dłużej zachowają świeżość.
Glinka biała – cena
Glinka biała jest łatwo dostępna a do tego tania. 100 g produktu kosztuje kilkanaście złotych. Biorąc pod uwagę możliwość wykorzystania jej na wiele sposobów – cena staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.
Zobacz także: Glinka zielona ma właściwości oczyszczające i ujędrniające. Oto sprawdzone triki na jej zastosowanie!