Ginekolog 24h. Gabinety ginekologiczne całodobowe – gdzie w Polsce?
Sprawdzamy, gdzie w naszym kraju można skorzystać z całodobowej pomocy ginekologicznej, która może być niezbędna, kiedy potrzebujemy recepty na antykoncepcję awaryjną lub mamy do czynienia z ostrą infekcją dróg moczowo-płciowych.
Dostęp do poradni ginekologicznych w Polsce – choć bez skierowania – jest znacznie utrudniony. Trzeba czekać często przynajmniej kilka dni na wizytę, nie mówiąc już o trudnościach, jakie mają kobiety mieszkające w mniejszych ośrodkach miejskich i na wsiach, które do najbliższych placówek muszą sporo dojechać. W dodatku zaostrzenie przez polski rząd przepisów dotyczących antykoncepcji awaryjnej – możliwość zakupu jej jedynie za okazaniem recepty, podczas gdy w większości państw UE dostępna jest bez recepty – jeszcze bardziej sytuację polskich kobiet pogarsza.
Pewnym rozwiązaniem tej sytuacji są gabinety ginekologiczne 24h działające w kilku dużych miastach, gdzie pracują osoby, które nie powołają się na klauzulę sumienia, kiedy poprosimy o antykoncepcję awaryjną czy hormonalną. Możemy przyjść po pomoc w nocy, w pilnych przypadkach bez kolejki, co często bywa nieodzowne. To oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale lepiej, że takie miejsca się pojawiają, niż gdyby ich nie było.
Generalnie gabinety są finansowane z funduszy miejskich i oferują pomoc osobom niezależnie od tego, czy posiadają one ubezpieczenie, jaką mają orientację czy poglądy.
Ginekolog 24h: Poznań – punkt profilaktyki intymnej
Pierwszym miastem z punktem profilaktyki intymnej dostępnym przez całą dobę jest Poznań. Z inicjatywy prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka, którą ogłosił w Dzień Kobiet w 2018 roku, punkt zaczął funkcjonować pod koniec września 2018 roku. I od razu zaczął się cieszyć dużą popularnością. Od stycznia tego roku działa w Centrum Medycznym „Drews” przy ul. Wojskowej w Poznaniu. W pełni wyposażonych w nowoczesny sprzęt gabinetach można skorzystać z pomocy w dni robocze od 8 do 22. W sytuacjach awaryjnych lekarze przyjmują od ręki, w innych – należy się zarejestrować pod numerem telefonu 570 586 079 lub poprzez formularz na stronie http://centrumdrews.pl/punkt-profilaktyki-intymnej-24h/. W nocy lekarki i lekarze dyżurują pod telefonem i dojeżdżają, jeśli trzeba, do ośrodka na wizytę.
W gabinecie przeprowadzane są konsultacje i badania, można też dostać informacje na temat infekcji przenoszonych drogą płciową czy innych nurtujących tematów dotyczących zdrowia intymnego.
Warto wiedzieć, że miejsca takie jak punkt profilaktyki intymnej to darmowy i stosunkowo szybki dostęp do pomocy, jeśli jednak chcemy leczyć się długoterminowo czy prowadzić ciążę itp., to należy się zgłosić do standardowej poradni ginekologicznej. Poza tym gabinet oferuje też pomoc urologa, z której mogą skorzystać mężczyźni.
Ginekolog Warszawa – gabinety bez klauzuli sumienia i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
W Warszawie – zgodnie z obietnicami prezydenta Rafała Trzaskowskiego i śladem Poznania – od sierpnia 2019 roku działają dwa miejsca nazywane gabinetami bez klauzuli sumienia. Co szczególnie istotne punkty te zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – ruchową, wzroku, neurologiczną czy psychiczną. Można tam bezpłatnie otrzymać fachową pomoc – badania, recepty, skierowania.
Podobnie jak w Poznaniu wolne są one światopoglądowo, co oznacza, że nikt tam nie odmówi nam recepty na tabletkę dzień po czy antykoncepcję hormonalną.
Gabinety mieszczą się w szpitalu na Solcu oraz w Szpitalu Praskim. Wizytę w tym pierwszym z nich można umówić, pisząc na adres przyjazny@cmsolec.pl lub dzwoniąc pod numer 883 700 972 (od poniedziałku do piątku między godziną 8 a 15). Wizytę w Szpitalu Praskim można umówić mailowo (przyjazny@szpitalpraski.pl) lub telefonicznie 22 555 12 34, dzwoniąc w tych samych godzinach co w przypadku szpitala na Solcu.
Łódź – gabinet ginekologiczny czynny 24h
Gabinet ginekologiczny dostępny przez 24h ma być również otwarty w Łodzi. Jego pomysł powstał z inicjatywy Spunk – Fundacji Nowoczesnej Edukacji i grupy Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, a Urząd Miasta Łodzi obiecał finansowanie. Będziemy Was informować, kiedy tylko ruszy!
PAULINA KLEPACZ: Po pierwsze feministka i wyznawczyni siostrzeństwa. Po drugie absolwentka filologii polskiej i dziennikarka, która uwielbia pisać o seksie – nie ma dla niej tematów tabu. Jest redaktorką naczelną feministyczno-erotycznego magazynu G'rls ROOM oraz współautorką książek: „#girlstalk. Dziewczyny, rozmowy, życie” oraz „CIPKOnotesu”.
Zobacz także: Tabletka dzień po – jak działa i kiedy ją stosować?