Farbowanie włosów bibułą: instrukcja krok po kroku. Jak to zrobić i ile się utrzyma?
Farbowanie włosów bibułą jest proste i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, zalety i wady farbowania włosów bibułą, a także odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące domowej koloryzacji.
- Xymena Borowiecka
W tym artykule:
- Farbowanie włosów bibułą – co to za metoda?
- Jaka bibuła do farbowania włosów i gdzie kupić najlepszą?
- Farbowanie włosów bibułą: instrukcja krok po kroku
- Farbowanie włosów bibułą - efekty
- Farbowanie włosów bibułą - po ilu myciach schodzi, jak podtrzymać efekt i czy jest odpowiednie dla dzieci?
- Wady i zalety farbowania włosów bibułą. Czy farbowanie włosów bibułą niszczy włosy?
Do it yourself? Tak czy nie? Czy farbowanie włosów bibułą ma sens? Jak to zrobić, jeśli tylko bibułę mamy pod ręką?
Farbowanie włosów bibułą – co to za metoda?
Farbowanie włosów bibułą to popularna metoda koloryzacji, po którą chętnie sięgano w latach 90. i 00. ze względu na jej niski koszt i niezwykłą łatwość wykonania takiej koloryzacji. Podczas domowego zabiegu fryzjerskiego z bibuły pozyskiwany jest barwnik, który następnie aplikuje się na całe włosy lub pojedyncze pasma w celu zafarbowania ich na wybrany kolor.
Jaka bibuła do farbowania włosów i gdzie kupić najlepszą?
Bibuła jest tania i łatwo dostępna. Koszt jednej rolki nie przekracza dwóch złotych, a nabyć ją można zarówno w dużych dyskontach, sklepach papierniczych, jak i w niezliczonej ilości sklepów internetowych. Fakt, czy jest gładka, czy marszczona nie ma większego znaczenia. Podobnie zresztą, jak kwestia przeznaczenia. Poszukiwanie tej z napisem: „bibuła do farbowania włosów” nie jest konieczne – tak samo dobrze sprawdzi się ta, której zazwyczaj używa się podczas zajęć plastycznych. Istotną rolę odgrywają dopiero barwy – im ciemniejsza bibuła, tym mocniejszy efekt farbowania. Odwrotnie w przypadku włosów: im ciemniejsze włosy, tym trudniej będzie uzyskać wybrany kolor. Które kolory z pewnością „wyjdą”? Oczywiście te najmocniej napigmentowane, silnie „puszczające kolor”, czyli czerwień, bordo, granat, fiolet, magenta, czy fuksja.
Farbowanie włosów bibułą: instrukcja krok po kroku
Przed zabraniem się za farbowanie włosów bibułą, konieczne jest skompletowanie potrzebnych akcesoriów. I choć większość z nich z pewnością każdy ma w swoim domu, to warto zrobić, a następnie zweryfikować checklistę, aby niczego w pośpiechu nie szukać.
Farbowanie włosów bibułą - potrzebne akcesoria:
- 1-2 rolki bibuły
- Nożyczki
- Ok. 500 ml ciepłej wody (mniej więcej 2 szklanki)
- Nitrylowe lub lateksowe rękawiczki
- Duża miska
- Ręcznik bawełniany lub ręczniki papierowe
- Koszulka, która może się pobrudzić
- Grzebień lub szczotka do włosów
Opcjonalnie - jednorazowy czepek foliowy.
Farbowanie włosów bibułą - jak to zrobić?
- Przygotuj się do koloryzacji. Załóż „koszulkę do farbowania”, rękawiczki, odmierz odpowiednią ilość ciepłej wody i zorganizuj miejsce, w którym będziesz farbować włosy. Najbezpieczniej będzie to zrobić w łazience.
- Bibułę potnij w szerokie pasy, a włosy podziel na sekcje.
- Zmocz pasek bibuły, a następnie owiń nim wydzielone pasmo włosów.
- Po zawinięciu wszyskich pasemek bibułą odczekaj kilka minut, aby barwnik wniknął strukturę włosów. Zafarbowane pasma możesz spiąć i opcjonalnie założyć na głowę jednorazowy czepek.
- Po zdjęciu bibuły wysusz włosy suszarką i ciesz się uzyskanym efektem.
Alternatywną opcją dla osób, które chciałyby zafarbować więcej włosów w krótszym czasie jest włożenie do wody całej rolki bibuły, odczekanie kilku minut do jej maksymalnego zabarwienia, a następnie moczenie w niej włosów przez ok. 5-10 minut. Po tym, na włosy należy założyć jednorazowy czepek foliowy, odczekać jeszcze kilka minut, a po jego zdjęciu dokładnie je wysuszyć.
Cała procedura farbowania włosów bibułą trwa kilkanaście minut, jednak po zakończeniu warto odczekać chwilę z założeniem czystych ubrań, aby nie przenieść na nie barwnika.
Jak rozjaśnić włosy w domu? Wskazujemy 4 skuteczne sposoby i kosmetyki z drogerii, które przedłużą świeżość koloru
Jak rozjaśnić włosy w domu? Chcesz rozjaśnić włosy, ale boisz się, że będą zniszczone? Świetnie trafiłaś. Oto nieinwazyjne, a zarazem bardzo skuteczne sposoby na uzyskanie jaśniejszego koloru. Dzięki nim będziesz się cieszyć upragnionymi efektami!Farbowanie włosów bibułą - efekty
Efekt farbowania włosów bibułą zależy od odcienia bibuły i koloru włosów. Na jasnych włosach będzie intensywniejszy, na ciemnych - subtelny, ale widoczny i z pewnością równie ciekawy. Na efekt mocno wpływa również stan i struktura włosów. Dużo łatwiej zafarbują się włosy zniszczone, w które mocniej i szybciej wnika pigment. Włosy nawilżone i gładkie słabiej absorbują barwnik, a co za tym idzie rezultat koloryzacji będzie delikatniejszy i prawdopodobnie szybciej zniknie.
Potrójne mycie włosów: przesada czy metoda idealna? Ekspertki i eksperci już wiedzą
Potrójne mycie włosów to według najnowszych doniesień najlepszy sposób na dobre oczyszczenie. Eksperci i ekspertki zgodnie wskazują powód takiego podejścia. Mają też dodatkowe wskazówki, które będą dodatkowym wsparciem dla kondycji skóry głowy i włosów.Farbowanie włosów bibułą - po ilu myciach schodzi, jak podtrzymać efekt i czy jest odpowiednie dla dzieci?
Trwałość farbowania włosów bibułą jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Zazwyczaj kolor znika już po pierwszym myciu, jednak w przypadku włosów zniszczonych, wysokoporowatych może utrzymać się do 2-3 myć. Sposobem na to, aby podtrzymać efekt jest mycie włosów wyłącznie w chłodnej lub zupełnie zimnej wodzie i stosowanie produktów przeznaczonych do włosów koloryzowanych.
Należy podkreślić, że metoda ta, choć jest krótkotrwała, to jednocześnie bezpieczna i odpowiednia również dla dzieci. Zafarbowanie im włosów na bal karnawałowy, czy podczas wakacji nie uszkodzi ich struktury, a po umyciu ich szamponem oczyszczającym (np. przeciwłupieżowym) sprawi, że szybciej powrócą do wyglądu sprzed koloryzacji.
Wady i zalety farbowania włosów bibułą. Czy farbowanie włosów bibułą niszczy włosy?
Zalet farbowania włosów bibułą jest wiele. Przede wszystkim jest to prosta, tania i szybka metoda. Ponadto:
- farbowanie bibułą nie niszczy włosów - nie wpływa na ich strukturę i ogólny stan,
- pozwala przetestować wiele różnych odcieni bez ryzyka trwałego, niezadowalającego efektu,
- jest odpowiednie dla włosów uszkodzonych poprzez zabiegi stylizacyjne lub nieudaną, trwałą koloryzację.
Koloryzacja włosów bibułą ma jedną, podstawową wadę, która jednak dla wielu może być zaletą: jest nietrwałe i szybko się zmywa, a uzyskany efekt jest często subtelniejszy niż ten, który osiągamy dzięki profesjonalnemu zabiegowi fryzjerskiemu. Nie zmienia to jednak faktu, że sama procedura może być ciekawym eksperymentem i świetną zabawą.