Eksfoliacja - czym jest i kto powinien ją stosować? Jak przebiega zabieg?
Eksfoliacja to termin, który odnosi się do peelingowania skóry. Sprawdź, jaki rodzaj będzie najlepszy w przypadku twojej cery!
- Iga Anna Pejas
W tym artykule:
- Czym jest eksfoliacja?
- Kto powinien stosować eksfoliacje?
- Jak przebiega zabieg?
- Czy można eksfoliacje wykonać w domu?
- O tym pamiętaj przed zabiegiem
- Eksfoliacja - najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne
Ilość zabiegów kosmetycznych dostępnych w obecnych czasach jest tak duża, że wybór jednego dla siebie może przyprawić nas o ból głowy. Słowem często przewijającym się na forach o tematyce skincare jest eksfoliacja. Co oznacza ten skomplikowany termin? Czy eksfoliacja jest zabiegiem, który powinnaś stosować? Dla jakich typów cery jest polecana? Podpowiadamy.
Czym jest eksfoliacja?
Pomimo że samo słowo może brzmieć bardzo poważnie, eksfoliacja to nic innego jak medyczny termin na złuszczanie martwego naskórka. Zabieg ten potocznie nazywany jest peelingowaniem i powinien być wykonywany regularnie przez każdą osobę, która chce poprawnie zadbać o stan swojej skóry. Peelingowanie skóry twarzy sprawia, że jest ona odświeżona i rozświetlona, a także oczyszcza pory, co zapobiega powstawaniu zaskórników i może przyspieszyć walkę z trądzikiem. Regularna eksfoliacja delikatnie wygładza zmarszczki i pomaga pozbyć się nieestetycznych przebarwień.
Istnieje wiele rodzajów eksfoliacji, a to, który sprawdzi się najlepiej, zależy przede wszystkim od typu twojej cery. Biorąc pod uwagę sam mechanizm działania, peelingi dzielimy na:
- mechaniczne - takie jak żele z drobinkami, peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja,
- chemiczne - takie jak peelingi kwasowe, enzymatyczne czy ziołowe,
- fizyczne - na przykład szczoteczki, myjki i szpatułki,
- mieszane - czyli połączenie dwóch lub więcej rodzajów peelingu podczas jednego zabiegu.
Rozświetlona i pełna blasku cera jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki? To możliwe. Wystarczy jedno serum, żeby stała się magia
Serum rozświetlające z witaminą C to kosmetyk, który może przynieść zachwycające efekty. Sprawdź, ile korzyści płynie z wykorzystania w kosmetyku tego konkretnego składnika.Kto powinien stosować eksfoliacje?
Eksfoliacja powinna być stosowana przez każdą osobę, która chce utrzymać skórę w dobrej formie. Regularne usuwanie martwej warstwy naskórka jest bardzo ważne bez względu na to, czy twoja cera jest problematyczna, czy nie. Pamiętaj jednak, że rodzaj eksfoliacji powinien być dobrany do twojej skóry:
- cera tłusta czuje się najlepiej po zabiegach z wykorzystaniem kwasów, które oprócz złuszczania naskórka mają działanie przeciwzapalne (na przykład kwas salicylowy). W domowych warunkach osoby z tłustą cerą powinny korzystać z gruboziarnistych peelingów mechanicznych oraz peelingujących żeli głęboko oczyszczających skórę.
- posiadacze i posiadaczki skóry mieszanej powinni wybierać peelingi enzymatyczne oraz delikatne peelingi chemiczne (na przykład z kwasem migdałowym lub azelainowym).
- osoby ze skórą suchą i wrażliwą mogą korzystać z peelingów enzymatycznych, peelingu kawitacyjnego, a także zabiegów z użyciem kwasów (na przykład glikolowego, który dodatkowo poprawia nawilżenie skóry). Posiadacze bardzo wrażliwej cery powinni zrezygnować z peelingów mechanicznych, a te z użyciem kwasów wykonywać pod okiem specjalistów.
- cera dojrzała najlepiej skorzysta na regularnym złuszczaniu naskórka za pomocą kwasów. Tego typu zabiegi mogą wygładzić drobne zmarszczki, a także pobudzić skórę do produkcji kolagenu i elastyny, a zarazem zwiększyć jej jędrność i gęstość.
Jak przebiega zabieg?
To, jak będzie przebiegała eksfoliacja, zależy przede wszystkim od rodzaju wybranego przez ciebie zabiegu:
- złuszczanie mechaniczne, które z łatwością wykonasz sama w domu, wymaga wykonania delikatnego masażu twarzy okrężnymi ruchami, przy użyciu specjalnego produktu, który najczęściej zawiera peelingujące drobinki.
- eksfoliacja chemiczna jest wykonywana zazwyczaj za pomocą kwasów lub peelingów enzymatycznych, polega na nałożeniu produktu na oczyszczoną skórę twarzy, i zostawieniu go na niej na kilka do kilkunastu minut. Preparat następnie jest zmywany ze skóry za pomocą ciepłej wody.
- złuszczanie fizyczne będzie polegało na starciu martwej warstwy naskórka za pomocą specjalnej szczotki. Pamiętaj, żeby przed użyciem dokładnie przeczytać instrukcję obsługi przyrządu i dokładnie do zdezynfekować!
Czy można eksfoliacje wykonać w domu?
Niektóre zabiegi złuszczające naskórek będziesz mogła wykonać sama w domu, inne z nich powinny być robione tylko i wyłącznie pod okiem specjalisty. Zależy to przede wszystkim od tego, jak inwazyjny dla naszej skóry jest dany peeling. W zależności od głębokości działania, wyróżniamy peelingi:
- powierzchniowe,
- średniogłębokie,
- głębokie.
Eksfoliacja powierzchniowa to najdelikatniejszy z rodzajów złuszczania naskórka, który działa tylko w jego zewnętrznej warstwie. Zaliczamy do niej używanie żeli z drobinkami, lekkich peelingów enzymatycznych (na przykład z papainą lub bromelainą), peelingów z kwasami o lekkim stężeniu (na przykład glikolowy lub migdałowy), lub złuszczających szczotek do mycia twarzy. Eksfoliację powierzchniową możemy (a wręcz powinnyśmy!) wykonywać samodzielnie w domu, pamiętając, aby dobrać jej odpowiedni rodzaj do naszego typu cery. Eksfoliacje średnio głębokie i głębokie wykorzystują urządzenia i substancje, które działają głębiej w naszych tkankach, i mogą bardziej je podrażnić. Do nich zaliczamy kwasy w większym stężeniu, a także peelingi laserowe. Tego typu zabiegi nie powinny być wykonywane samodzielnie w domu, ponieważ mogą doprowadzić do groźnych powikłań.
Ciekawym zabiegiem, który coraz częściej wykonujemy samodzielnie w domu, jest peeling kawitacyjny. Ten rodzaj eksfoliacji jeszcze do niedawna był zarezerwowany dla salonów kosmetycznych, jednak coraz większa dostępność urządzeń do kawitacji w dobrych cenach sprawiła, że dużo osób zdecydowało się na ich zakup. Peeling kawitacyjny nie jest bardzo inwazyjny, a jego wykonanie jest stosunkowo proste: wystarczy pod odpowiednim kątem “jeździć” głowicą urządzenia po skórze. Zabieg powinno wykonywać się raz na dwa tygodnie, a urządzenie do kawitacji to wydatek rzędu 200 - 300 złotych.
W domowych warunkach można też wspomagać złuszczanie naskórka za pomocą kosmetyków zawierających kwasy w niskim stężeniu. W lepszych drogeriach i aptekach znajdziemy toniki i kremy do twarzy z kwasem migdałowym lub glikolowym, a ich stosowanie jest zalecane szczególnie osobom o cerze tłustej i mieszanej.
O tym pamiętaj przed zabiegiem
Poprawnie wykonana eksfoliacja niesie za sobą wiele korzyści, jednak jest kilka zasad, o których nie możesz zapomnieć, jeśli nie chcesz zaszkodzić swojej skórze:
- nie przesadzaj z eksfoliacją! Zbyt częste złuszczanie naskórka prowadzi do zwiększenia wrażliwości skóry, ponieważ może pozbawić jej warstwy ochronnej. Używaj produktów zgodnie z instrukcją, a w razie wątpliwości skonsultuj się z kosmetologiem lub lekarzem, który pomoże dobrać najlepszy produkt do twojego typu cery.
- nie peelinguj zbyt mocno! Intensywne tarcie skóry szczotką lub żelem z drobinkami, albo pozostawienie peelingu na czas dłuższy niż przewiduje instrukcja użycia, może doprowadzić do podrażnienia i uwrażliwienia skóry. Pamiętaj: ze złuszczaniem nie warto przesadzać.
- jeśli masz skórę wrażliwą zrezygnuj z peelingów mechanicznych.
- nie zapominaj o ochronie przed UV, szczególnie jeśli używasz eksfoliacji kwasowej (na twarz najlepiej codziennie nakładać krem z ochroną SPF 50).
- średniogłębokie i głębokie peelingi kwasowe powinny być wykonywane w gabinetach kosmetycznych, najlepiej w okresie jesienno-zimowym (aby zminimalizować ekspozycję skóry na promienie słoneczne).
- przed nałożeniem na skórę twarzy kosmetyków z kwasami (nawet w małym stężeniu!) wykonaj próbę uczuleniową, szczególnie, jeśli wcześniej nie miałaś do czynienia z tego typu preparatami.
Eksfoliacja - najpopularniejsze zabiegi kosmetyczne
Jak wcześniej wspomnieliśmy, regularne peelingowanie to must have osób, które chcą dbać o stan i wygląd swojej skóry. Oprócz żeli z drobinkami i kremów z papainą od czasu do czasu warto wybrać się też do salonu kosmetycznego na profesjonalny zabieg złuszczający. Najpopularniejsze z nich to:
1. Mikrodermabrazja: delikatny zabieg, który polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka za pomocą specjalnej końcówki wykonanej najczęściej z diamentu lub korundu. Mikrodermabrazja jest polecana osobom z wrażliwą cerą, które chcą ją odświeżyć w mało inwazyjny sposób.
2. Eksfoliacja chemiczna: polega na złuszczaniu martwego naskórka za pomocą specjalnie dobranych substancji chemicznych, czyli kwasów. Najczęściej są to:
- alfa - hydroksykwasy,
- beta - hydroksykwasy,
- kwas migdałowy,
- kwas witaminy A.
3. Eksfoliacja ziołowa: naturalna alternatywa dla kwasów. Polega na nałożeniu na skórę ziołowej mieszanki, która zawiera substancje złuszczające. Najczęściej wybierane peelingi ziołowe to:
- peeling azjatycki,
- green peel,
- polski peeling ziołowy,
- peeling cypryjski.
4. Laserowy peeling węglowy: polega na naświetlaniu skóry, na którą została wcześniej nałożona maska węglowa, wysokoenergetycznym laserem. Peeling węglowy skutecznie oczyszcza pory, złuszcza martwy naskórek, eliminuje przebarwienia, wygładza twarz. Nie jest polecany osobom z bardzo wrażliwą cerą.
O ile delikatniejszą eksfoliację jesteśmy w stanie wykonać same w domu, bardziej inwazyjne zabiegi powinny być robione pod okiem specjalisty. Nie chodzi tu tylko o dostęp do profesjonalnego sprzętu. Niepoprawnie wykonane, głębokie peelingi, mogą prowadzić do podrażnień, które w niektórych przypadkach pozostawiają po sobie nieestetyczne blizny. Doświadczony kosmetolog lub lekarz będzie wiedział, jaki produkt i technikę dobrać do konkretnego typu skóry tak, aby nie doszło do powikłań.