Reklama

Domowe sposoby na zaskórniki na twarzy – regularny peeling

Regularne złuszczanie skóry to podstawa w walce z zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi. Minimum raz w tygodniu należy zrobić domowy peeling mechaniczny, którego drobinki zetrą naskórek (nałóżcie go tylko w strefie „T”, czyli na nos, czoło i policzki, żeby nie podrażnić policzków). Możecie używać wymiennie peelingów enzymatycznych na całą twarz, które są łagodniejsze, ale przez trochę mniej skuteczne, jeśli chodzi o walkę z wągrami. Peelingi dodatkowo poprawiają krążenie, wyrównują koloryt skóry i dokładnie oczyszczają skórę ze wszystkich szkodliwych zanieczyszczeń.

Reklama

Domowe sposoby na zaskórniki – kosmetyki z kwasem salicylowym (BHA) i kwasem mlekowym (AHA)

Stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji twarzy to już połowa sukcesu – kluczem w walce z zaskórnikami jest zapobieganie ich powstawaniu. Pamiętajcie, aby unikać w produktach alkoholi i ogólnie kosmetyków, które wysuszają skórę, ponieważ wtedy prawdopodobieństwo zatkania porów jest bardzo wysokie. Składniki, które są komedogenne to np. olej kokosowy, masło kakaowe, olej z kiełków pszenicy, masło kokosowe, algi czy olej z awokado – unikajcie ich w stosowanych przez Was kosmetykach.

Jeżeli jeszcze tego nie praktykujecie, włączcie do codziennej rutyny tonik – najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego lub salicylowego. Te składniki delikatnie złuszczają naskórek i umożliwiają głębokie oczyszczenie, dzięki odblokowaniu porów (dzięki temu ułatwia sebum i zanieczyszczeniom wydostanie się z nich). Są doskonałe, jeśli chodzi o profilaktykę, ponieważ działają antybakteryjnie i zapobiegają powstawaniu zaskórników.

Domowe sposoby na zaskórniki – parówka

Domowa parówka to jeden z ulubionych zabiegów kosmetologa Duy Lipy, który można wykonać samodzielnie w domu. Parówka to najprostszy sposób na walkę z zaskórnikami – świetnie działa na problematyczną cerę i otwiera zaczopowane łojem pory, usuwa zalegające zanieczyszczenia, a dodatkowo odkaża, zapobiegając powstawaniu stanom zapalnym. Kolejną korzyścią dla skóry jest to, że dzięki temu zabiegowi nabiera kolorów i jest bardziej rozpromieniona. Jak przygotować parówkę? Wybierzcie dużą miskę, a następnie wsypcie do niej zioła, które macie pod ręką – rumianek, miętę, lawendę, nagietek (możecie również dodać plasterki cytryny) i zalejcie wrzątkiem. Następnie pochylcie się nad miską w bezpiecznej odległości (tak, aby gorąca para Was nie poparzyła) i nakryjcie ręcznikiem na około 15 minut. Ważne jest to, że osoby z naczynkową i wrażliwą cerą nie powinny robić parówek na twarz.

5 powodów, dla których nigdy nie powinnaś wyciskać wągrów – tłumaczy dermatolog >>>

Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte – szczoteczka do oczyszczania twarzy

Opinie na temat szczoteczek do oczyszczania twarzy są różne, ale jeżeli macie problem z zaskórnikami, mogą one pomóc w walce z wągrami i zapobiegać ich powstawaniu. Dzięki temu, że złuszczają one naskórek, odblokowują pory, głęboko oczyszczając zanieczyszczenia na twarzy. Dodatkowo, poprawiają krążenie, dzięki czemu przygotowują skórę do kolejnych etapów pielęgnacji i sprawiają, że lepiej wchłania i absorbuje kosmetyki. Nie należy używać jej codziennie, najlepiej około 3 razy w tygodniu – dzięki temu nie naruszycie bariery ochronnej skóry, a polepszycie stan swojej cery. Pamiętajcie o tym, aby po użyciu dokładnie ją zdezynfekować i oczyścić – brudna szczoteczka może być przyczyną niedoskonałości na Waszej twarzy.

Domowe sposoby na zaskórniki na twarzy – pasta z węgla aktywnego, tonik z aspiryny i maska z glinki

Węgiel jest znany z silnego działania antybakteryjnego, czyli zapobiegającego tworzeniu stanów zapalnych. W bardzo szybki sposób przygotujecie maskę na bazie węgla aktywnego. Wystarczy, że rozkruszycie połowę tabletki węgla aktywnego i wymieszacie ją z 1 łyżką żelatyny i 2 łyżkami wody. Składniki należy rozpuścić w kąpieli wodnej, a następnie odstawić pastę i poczekać kilka minut, aby zgęstniała. Gotową maseczkę nałóżcie na twarz do zastygnięcia, a następnie ostrożnie zdejmijcie.

Kolejny domowy kosmetyk, który skutecznie zapobiega powstawaniu wągrów i ma działanie antybakteryjne to tonik z aspiryny. W około 100 ml wody należy rozpuścić 15 tabletek aspiryny i codziennie przemywać tym specyfikiem twarz. Dla lepszego efektu możecie dodać 2-3 krople olejku pichtowego. Kosmetyk przechowujcie w lodówce – jego data ważności to około 2 tygodnie.

Inną maskę, którą możecie zrobić samodzielnie w domu jest mikstura na bazie glinki zielonej. Ma ona silne właściwości antyseptyczne, wygładzające, matujące, a przede wszystkim zapobiega powstawaniu niedoskonałości. Dodatkowo, przyśpiesza gojenie ran i wyrównuje pH skóry. Jak zrobić maskę z glinki? Wymieszajcie w proporcjach 1:1 glinkę z ulubionym hydrolatem lub z wodą termalną do uzyskania pasty. Nałóżcie ją na oczyszczoną twarz i potrzymajcie około 10-15 minut, a następnie zmyjcie dokładnie letnią wodą.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama