Dlaczego paznokcie żelowe odpadają? Najczęstsze błędy i wskazówki, dzięki którym wydłużysz trwałość swojego manicure
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego paznokcie żelowe odpadają i borykasz się z tym problemem, świetnie trafiłaś lub trafiłeś. Najczęściej chodzi o niewłaściwe wykonanie. Ale to tylko jeden z możliwych powodów. Wskazujemy pięć najczęstszych i podpowiadamy, co zrobić, by wydłużyć trwałość manicure.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
- Dlaczego paznokcie żelowe odpadają?
- Jak wykonać paznokcie żelowe poprawnie, żeby nie odpadały?
- Dlaczego żel odpryskuje od paznokcia?
- Co zrobić, by paznokcie żelowe długo się trzymały?
Paznokcie żelowe mają tyle samo przeciwniczek i przeciwników co zwolenniczek i zwolenników. Osoby z pierwszej grupy zwracają uwagę na to, że tak zwane żele mogą wpływać negatywnie na płytkę oraz jej kondycje. Te z drugiej z kolei doceniają tę metodę za wygodę. Dzięki niej można bowiem stworzyć niemal dowolny kształt. Wydłużyć paznokcie i wzmocnić je. Manicure żelowy słynie ze swojej trwałości. Przynajmniej z założenia. Bo w rzeczywistości paznokcie żelowe czasami odpadają. Przyczyn tego problemu może być kilka. Ale najczęściej chodzi o nieprawidłowe wykonanie lub nieodpowiedni dobór produktów. Dlaczego paznokcie żelowe odpadają i jak temu zaradzić? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
Dlaczego paznokcie żelowe odpadają?
Jeżeli twoje paznokcie żelowe odpadają, nie przechodź obok tego problemu obojętnie, tylko sprawdź, z czego może to wynikać. Poniżej wskazujemy (i dokładnie opisujemy) pięć błędów, które są najczęściej popełniane podczas stylizacji i, niestety, mogą obniżyć trwałość manicure, a nawet osłabić paznokcie.
1. Niewłaściwe lub pominięte przygotowanie płytki
To pierwszy krok i zdecydowanie lepiej go nie pomijać. Cleaner do paznokci oraz primer są preparatami, których zadaniem jest odtłuszczenie płytki i zmodyfikowanie jej pH, co przekłada się na zwiększoną przyczepność. Ten etap zapobiega także zapowietrzeniu, objawiającemu się jako białe plamki występujące tuż pod powierzchnią paznokci. W przypadku pominięcia wspomnianej czynności można spodziewać się, że stylizacja okaże się nietrwała.
Primer kwasowy czy bezkwasowy - czym się różnią i do czego służą? Który wybrać?
Primer to bardzo ważny produkt, którego powinniśmy używać zawsze przed nałożeniem lakieru hybrydowego lub żelu na nasze paznokcie. Do czego tak naprawdę służy ten preparat? Jaki najlepiej wybrać primer? Czy primer kwasowy niszczy paznokcie? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.2. Nieprawidłowe nakładanie żelu
Paznokcie żelowe (w zależności od potrzeb i / lub indywidualnych upodobań) wymagają nałożenia dwóch lub nawet trzech warstw preparatu. Co ważne, każdą z nich należy utwardzić w lampie UV. Pod pierwszą warstwą powinien znaleźć się wspomniany wyżej primer, który zwiększy przyczepność i ograniczy ryzyko odpadania. Po nałożeniu żelu można aplikować hybrydę, pamiętając o zachowaniu właściwej kolejności: baza, kolor, topcoat. Jeśli wykonałaś albo wykonałeś kroki, ale mimo tego paznokcie żelowe odpadają, zastanów się, czy poszczególne warstwy zostały odpowiednio utwardzone. Warto zwrócić uwagę również na to, czy nie są zbyt grube bądź nie zostały uszkodzone podczas piłowania płytki.
3. Zła kondycja paznokci
Dlaczego paznokcie żelowe odpadają? Problemem może być też zła kondycja paznokci. Aby manicure był trwały i prezentował się pięknie, trzeba zadbać o regularną pielęgnację. Przede wszystkim warto przestrzegać przerw w noszeniu stylizacji - takie momenty odpoczynku są zbawienne z punktu widzenia procesów regeneracyjnych naturalnej płytki. W tym czasie dobrze jest stosować odżywki z keratyną, wapniem i witaminami. Działają one wzmacniająco i utwardzająco. Istotna jest również prawidłowo zbilansowana dieta, bogata przede wszystkim w pełnowartościowe białko i składniki mineralne: krzem, wapń, cynk oraz magnez. W razie potrzeby lub stwierdzonych niedoborów warto stosować właściwą suplementację (zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, skonsultuj się z ekspertem lub ekspertką). Pamiętaj, że odżywione paznokcie są twardsze i bardziej odporne na urazy mechaniczne.
Najlepsza odżywka do paznokci. Top 6 produktów, które poprawiają kondycję paznokci szybko i skutecznie
Najlepsza odżywka do paznokci jest często poszukiwanym produktem, zwłaszcza przez osoby, które borykają się z problemami związanymi z ich nie najlepszą kondycją. Ale nie tylko. Chętnie sięgają po nią również te i ci z nas, którzy po długim noszeniu hybrydy, chcą „wrócić” do naturalnych paznokci, nie martwiąc się o to, że bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci utwardzonego lakieru, staną się słabsze i bardziej łamliwe. Sprawdzamy, które odżywki do paznokci są aktualnie na topie i śmiało można powiedzieć, że faktycznie są najlepsze w swojej kategorii.4. Brak pielęgnacji skórek
Kolejna kwestia to całkowite pominięcie lub niewłaściwe traktowanie skórek na etapie pielęgnacji i przygotowywania paznokci do stylizacji. Najczęściej zdarzające się błędy to brak ich usunięcia z płytki bądź usunięcie preparatem na bazie olejków. Niekorzystnie na trwałość żelu wpłynie także zalanie skórek.
5. Niewłaściwy dobór produktu
Poszczególne produkty różnią się właściwościami. Istnieją żele, które lepiej nakładać na tipsy, ale są także takie, które sprawdzą się przy naturalnej płytce paznokcia. Taka informacja zwykle znajduje się na opakowaniu, dlatego warto zapoznać się z zamieszczonym tam opisem. To bardzo ważne i może mieć duży wpływ na trwałość paznokci żelowych.
Jak wykonać paznokcie żelowe poprawnie, żeby nie odpadały?
Paznokcie żelowe można wykonać w salonie manicure (rekomendujemy skorzystanie z usług profesjonalistki lub profesjonalisty) albo samodzielnie. Jeżeli wybierzesz drugą z wymienionych opcji, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i produkty do stylizacji. Poniżej znajdziesz całą listę potrzebnych rzeczy, a także instrukcję krok po kroku.
Produkty i akcesoria potrzebne do wykonania paznokci żelowych
- pilnik do paznokci,
- kostkę polerską,
- żel jednofazowy (służący do aplikacji wszystkich trzech warstw) lub trzyfazowy (bazę, żel i nabłyszczacz),
- cleaner do paznokci,
- primer,
- lampę UV do utwardzania każdej warstwy,
- cążki,
- pędzelek do nakładania żelu,
- tipsy i klej do tipsów lub szablony z folii,
- płyn do dezynfekcji,
- preparat do pielęgnacji skórek.
Przedłużanie paznokci różnymi metodami. Którą wybrać i jak przedłużyć paznokcie w domu?
Marzysz o długich paznokciach, jednak stan twojej naturalnej płytki ci na to nie pozwala? Zastanawiasz się w jaki sposób przedłużyć paznokcie bez wizyty w salonie kosmetycznym? Czytaj dalej. W tym artykule przedstawimy ci krok po kroku, dwa najlepsze sposoby na przedłużanie paznokci w domu, a także podpowiemy, jakie akcesoria są niezbędne do tego zabiegu.Paznokcie żelowe krok po kroku
- Jak poprawnie wykonać paznokcie żelowe? W pierwszej kolejności należy zdezynfekować dłonie, obciąć lub opiłować naturalną płytkę i za pomocą kostki delikatnie zmatowić jej powierzchnię. Następnie zastosować cleaner w celu odtłuszczenia podłoża. Teraz kolej na primer aplikowany na czystą płytkę. Pamiętaj, by przed przystąpieniem do kolejnych działań, zaczekać, aż preparat odparuje. Prócz tego warto jeszcze zadbać o skórki wokół paznokci, dokładnie tak, jak robi się to przy klasycznym manicurze.
- Jeśli żel ma być aplikowany na tipsy, to właśnie w tym momencie należy je przymocować za pomocą kleju (oczywiście po wcześniejszym dopasowaniu do pożądanego kształtu za pomocą cążek i pilnika). Później wystarczy zmatowić powierzchnię kostką. Szablonom także trzeba nadać odpowiednią formę i nałożyć na palec zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Kolejnym etapem jest już aplikacja właściwego preparatu.
- Żel do paznokci należy nakładać ostrożnie, cienką warstwą za pomocą specjalnego pędzelka. Trzeba uważać, aby nie zalać skórek. Gdyby tak się stało, trudno będzie później usunąć preparat, a samo zdobienie utrzyma się na płytce krócej. Podpowiedź: pierwsza warstwa powinna być cienka i równomiernie rozłożona na całym paznokciu, zadaniem drugiej jest wygładzenie ewentualnych nierówności, trzecia zaś ma utrwalić cały manicure i nadać mu ostateczny szlif.
- Pierwsze dwie aplikacje wymagają zmatowienia kostką, utwardzenia pod lampą i przemycia cleanerem dla większej trwałości. Po nałożeniu ostatniej warstwy nie powinno się już wyrównywać kształtu płytki. Na koniec można wmasować w dłonie i skórki preparat do pielęgnacji albo oliwkę, ale nie jest to konieczne.
Dlaczego żel odpryskuje od paznokcia?
Zdarza się, że żel odpryskuje albo odchodzi od paznokcia. Najczęściej dzieje się tak ze względu na nieodpowiednie przygotowanie płytki albo niewłaściwe zmatowienie. Chcąc tego uniknąć, trzeba zadbać o zniwelowanie wszelkich połyskujących fragmentów (także w okolicach wałów około-paznokciowych). Przyda się do tego blok polerski albo pilnik o odpowiedniej ziarnistości, a do tego odtłuszczacz i punktowo nakładany primer. Jeśli natomiast robisz wszystko jak należy, źródło problemu może znajdować się w produkcie. Przetestuj inny żel oraz odtłuszczacz. Upewnij się, że żarówka w lampie UV nie jest przeterminowana. Możesz też pomyśleć o alternatywie, np. paznokciach akrylowych. W przeciwieństwie do żelu, akryl bardzo mocno przylega do płytki. Poza tym do wstępnego utwardzenia produktu dochodzi samoistnie w ciągu minut. Natomiast pełną trwałość osiąga się po upływie około dwóch dni.
Przedłużanie paznokci akrylem krok po kroku - wyjaśniamy wszystko od podstaw
Przedłużanie paznokci akrylem liczy sobie już dobre kilkadziesiąt lat, a wszystko zaczęło się przez historię złamanego paznokcia pewnego dentysty. Patent na akrylowe szablony powstał już w 1957 roku, a prawdziwy rozkwit tego typu stylizacji przypadł na lata 70. - akrylowe paznokcie nosiły aktorki, co pozwalało na szybką zmianę manicure do kolejnych scen podczas produkcji. Dziś tipsy akrylowe wykonuje niemal każda stylistka paznokci, a klientki chwalą je sobie za trwałość i estetyczny wygląd. Jak nakładać akryl na paznokcie? Podpowiadamy.Co zrobić, by paznokcie żelowe długo się trzymały?
Wiesz już, dlaczego paznokcie żelowe odpadają. W związku z tym teraz warto dowiedzieć się, w jaki sposób przedłużyć ich trwałość. Jak o nie dbać? Przede wszystkim unikaj tłustych plam, pyłków i innych zabrudzeń. Wykonując prace domowe, korzystaj z rękawiczek. Szczególnie, gdy podczas sprzątania używasz detergentów. Pamiętaj również o dobrych – codziennych nawykach. Stosuj krem nawilżający, myj ręce delikatnym mydłem i wcieraj olejek w skórki. Co więcej, trzeba zaznaczyć, że wygląd i trwałość manicure żelowego zależy od wielu czynników (np. codziennych aktywności). Może pozostać w niezmienionym stanie nawet przez pięć tygodni. Natomiast po około trzech tygodniach żel wymaga uzupełnienia ze względu na naturalny odrost.
4 kolory paznokci, które zawsze będą modne. Są ponadczasowe i pasują do wszystkiego
Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor paznokci pasuje do wszystkiego, świetnie się składa. Przedstawiamy piękne, eleganckie i uniwersalne odcienie, które nigdy nie wyjdą z mody. Sprawdzą się na różne okazje.Paznokcie żelowe można wykonać samodzielnie w domowym zaciszu. Jednak nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomniały, że w niektórych przypadkach warto skorzystać z usług ekspertki bądź eksperta. Szczególnie, gdy nie jest się pewną lub pewnym swoich umiejętności. Niestety może to odbić się negatywnie na kondycji twoich paznokci. Koszty usługi różnią się w zależności od lokalizacji, a także popularności danego salonu. Warto jednak liczyć się w wydatkiem rzędu 150-300 zł.