Cytryna na twarz – powody dla których warto ją stosować. Jaki wpływ na cerę ma sok z cytryny?
Cytryna od wieków przydaje się nam nie tylko w kuchni, ale i łazience. Jej wzmacniające i rozjaśniające właściwości dostrzegły już nasze prababki, a producenci kosmetyków nadal chętnie z nich korzystają. Czy cytryna na twarz jest jednak stuprocentowo bezpieczna? Kto skorzysta na domowej roboty mieszankach na bazie soku z cytryny? Kiedy nie należy ich stosować? Podpowiadamy.
- Iga Anna Pejas
W tym artykule:
- Zastosowanie cytryny w kosmetyce
- Cytryna pomaga spłycać zmarszczki?
- Cytryna na twarz – przebarwienia
- Domowe maseczki i inne kosmetyki z cytryny
Zastosowanie cytryny w kosmetyce
Cytryna należy do owoców najchętniej wykorzystywanych w kosmetyce. Wszystko za sprawą bogactwa składników odżywczych, które zawiera. Witamina C, znana jest z właściwości wzmacniających barierę hydrolipidową, uelastyczniających naczynia krwionośne, a przede wszystkim antyoksydacyjnych. Związek ten neutralizuje wolne rodniki, które wywołują stany zapalne (także wewnątrz organizmu) i niszczą strukturę skóry, sprawiając, że staje się wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki. Oprócz witaminy C, cytryna bogata jest w witaminę A i B, wapń, potas, fosfor, sód, magnez, żelazo i kwasy organiczne. Te ostatnie, czyli kwas cytrynowy, wykorzystywany jest przy produkcji kosmetyków złuszczających i rozjaśniających.
Skórka cytryny bogata jest też w antyseptyczne olejki. Cytrynę znajdziemy więc również w tonikach dla skóry trądzikowej i tłustej, a także serach zapobiegających powstawaniu wyprysków. Cytryna jest też od lat wykorzystywana w pielęgnacji paznokci. Moczenie dłoni w wodzie z dodatkiem soku z cytryny to świetny sposób na wzmocnienie i rozjaśnienie płytki. Sok z cytryny możemy znaleźć też w niektórych produktach do kąpieli. Ma on właściwości oczyszczające i orzeźwiające, więc sprawdzi się zwłaszcza podczas upalnych, letnich dni. Cytryna była kiedyś też popularnym środkiem wybielającym zęby. Kwas zawarty w owocu przyczyniał się do rozpuszczania osadu nazębnego, jednak ta metoda może prowadzić do osłabienia szkliwa i dziąseł. Kolejnym zastosowaniem soku z cytryny są płukanki do włosów blond, które pomagają naturalnie rozjaśnić kosmyki wraz z ekspozycją na słońce.
Mimo fantastycznych właściwości cytryny na twarz, nie każdy powinien ją stosować. Nierozcieńczony sok z cytryny, nakładany bezpośrednio na skórę, może powodować podrażnienia i reakcje alergiczne, a także osłabiać barierę hydrolipidową naskórka, prowadząc do jego wysuszenia. Cytryna może również zwiększać wrażliwość skóry na promienie UV, nie należy nakładać jej przed wyjściem na słońce i koniecznie trzeba stosować krem z wysokim filtrem (SPF 30 lub SPF 50).
Sok z ogórka. Poznaj jego odmładzające właściwości
Cytryna pomaga spłycać zmarszczki?
Jednym z najbardziej pożądanych efektów pielęgnacji skóry, jest oczywiście spłycenie zmarszczek. Producenci kosmetyków przeciwzmarszczkowych kuszą nas obietnicami błyskawicznego odmłodzenia o nawet kilkanaście lat, a zwolennicy naturalnej pielęgnacji przekonują, że to właśnie niepozorna cytryna idealnie niweluje zmarszczki. Niestety, nie jest to prawda. Zmarszczki powstają poprzez zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego w skórze, który jest jej naturalnym wypełniaczem. Wraz z upływem lat, zmniejsza się też ilość kolagenu i elastyny w skórze, które są dla niej jak „stelaż” – ich brak powoduje mniejszą elastyczność skóry, a w efekcie podatność na „załamania”, które utrwalają się i pozostają na twarzy jako bruzdy i zmarszczki. Całe zjawisko zachodzi w głębokich warstwach skóry, a dokładnie w skórze właściwej – zewnętrzna aplikacja produktów anti-aging jest w stanie zapobiec procesowi jedynie w niewielkim stopniu (chyba, że mówimy o maściach z silnymi składnikami, dostępnymi tylko na receptę). Kremy i sera przeciwzmarszczkowe, zapewniają przede wszystkim odpowiedni poziom nawilżenia skóry i zapobiegają tzw. TEWL, czyli parowaniu wody z naskórka. Niektóre preparaty poprawiają krążenie w skórze, jeszcze inne neutralizują wolne rodniki. Do tych ostatnich należy właśnie sok z cytryny, a konkretnie zawarta w nim witamina C.
Kosmetyki z tym składnikiem to hit na jesień – warto wprowadzić je do codziennej pielęgnacji. Rozjaśniają przebarwienia, spłycają zmarszczki i dodają skórze blasku
Witamina C to prawdziwy hit w pielęgnacji. Wskazujemy kosmetyki z tym składnikiem, które naszym zdaniem warto przetestować. Działają przeciwstarzeniowo, a także poprawiają kondycję i wygląd skóry. Twoja cera je pokocha. I to już od pierwszego użycia.Stosowanie witaminy C może więc pośrednio zapobiegać powstawaniu zmarszczek, jednak po kuracji sokiem z cytryny nie należy spodziewać się spektakularnych efektów. Cytryna działa ściągająco, więc bezpośrednio po aplikacji możemy zauważyć poprawę napięcia cery, jednak zdecydowanie lepszą profilaktyką przedwczesnego starzenia się skóry jest jej dogłębne nawilżanie i ochrona przed promieniowaniem słonecznym, które jest nawet w 80% odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek.
Cytryna na twarz – przebarwienia
Dzięki obecności kwasu cytrynowego, należącego do kwasów AHA (alfa-hydroksylowych), cytryna jest często stosowana w domowej kuracji przeciw przebarwieniom. Sok z cytryny ma właściwości złuszczające, a co za tym idzie, pomaga stopniowo usunąć martwy naskórek z pigmentacją.
Fani i fanki cytryny na przebarwienia przekonują, że jej stosowanie widocznie rozjaśnia i rozświetla twarz – jeśli przebarwienia nie są bardzo głębokie, jak najbardziej można spodziewać się takiego efektu. Sok z cytryny może być też pomocny w zmniejszeniu przebarwień potrądzikowych i pozapalnych – oprócz rozjaśniania, cytryna ma też właściwości antybakteryjne i seboregulujące, co może uspokoić trądzik.
Domowe maseczki i inne kosmetyki z cytryny
Domowe kosmetyki z soku z cytryny są niezwykle proste i tanie w przygotowaniu. Większość z nich zakłada połączenie ze sobą składników, które mamy w kuchni. Przed ich zastosowaniem, należy bezwzględnie wykonać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry!
1. Tonik cytrynowy na trądzik i przebarwienia
Składniki:
- 3 łyżki soku z cytryny
- ¾ szklanki wody
Sposób użycia:
Świeżo wyciśnięty sok z cytryny połączyć z przegotowaną i ostudzoną wodą. Pozostawić na kilka minut w temperaturze pokojowej. Przecierać problematyczne miejsca wacikiem nasączonym miksturą.
2. Odżywcza maseczka z miodu, cytryny i jogurtu
Składniki:
- łyżka naturalnego miodu
- łyżka soku z cytryny
- łyżeczka jogurtu naturalnego
Sposób użycia:
Wszystkie składniki połączyć i wymieszać na gładką masę. Można nałożyć miksturę na bawełnianą płachtę, aby zapobiec spływaniu z twarzy. Maskę nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawić na około 15 minut. Zmyć letnią wodą. To świetny sposób na dodatkowe nawilżenie skóry, a także wzmocnienie jej bariery hydrolipidowej.
3. Maseczka z cytryną i drożdżami na wągry
Składniki:
- łyżka soku z cytryny
- ⅓ kostki drożdży
- dwie łyżki wody przegotowanej
Sposób użycia:
Wszystkie składniki połączyć i wymieszać na gładką masę. Nałożyć mieszankę na 15 minut na oczyszczoną skórę twarzy (przed warto zrobić kąpiel parową skóry, aby otworzyć pory), następnie zmyć letnią wodą.
4. Ujędrniająca maseczka z cytryny i jajka
Składniki:
- łyżeczka soku z cytryny
- 1 białko jaja
- łyżeczka oleju kokosowego
Sposób użycia:
Białko jaja ubić na sztywną pianę, połączyć z sokiem z cytryny i ubić ponownie. Nałożyć mieszankę na 15 minut na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyć letnią wodą.