Co zrobić przy uczuleniu na farbę do włosów? Najlepsze metody na pozbycie się reakcji alergicznej
Reakcja alergiczna podczas farbowania włosów może być nie tylko uciążliwa, ale nawet niebezpieczna. Dlatego gdy zauważysz niepokojące objawy, od razu przerwij proces i skup się na kwestiach zdrowotnych. Co zrobić przy uczuleniu na farbę do włosów?
- Redakcja
W tym artykule:
- Jakie są objawy uczulenia na farbę do włosów?
- Jakie są przyczyny uczulenia na farbę do włosów?
- Co zrobić przy uczuleniu na farbę do włosów?
Jakie są objawy uczulenia na farbę do włosów?
Objawy alergii na farbę do włosów mogą się różnić w zależności od osoby. Czasem będzie to łzawienie oczu, a czasem bardzo mocna reakcja skóry. Oto kilka powszechnych objawów, na które warto zwrócić uwagę:
- Swędzące, łzawiące lub piekące oczy: Uczulenie na farbę do włosów często powoduje podrażnienie oczu, objawiające się swędzeniem, łzawieniem, pieczeniem lub zaczerwienieniem.
- Świąd i pieczenie skóry: Po zastosowaniu farby do włosów uczulona skóra może zacząć swędzieć lub piec. Objawy te mogą występować na skórze głowy, wokół uszu, na szyi lub twarzy.
- Rumień i zaczerwienienie skóry: Uczulenie na farbę do włosów może spowodować zaczerwienienie skóry w obszarze, gdzie farba była stosowana.
- Obrzęk: Reakcja alergiczna na farbę do włosów może spowodować obrzęk skóry głowy, twarzy, szyi lub innych obszarów, które miały kontakt z farbą.
- Wysypka: Może pojawić się wysypka w formie krostek, grudek, plamek lub pęcherzy.
- Objawy ogólne: W rzadkich przypadkach uczulenie na farbę do włosów wywołuje reakcje alergiczne o charakterze ogólnym, takie jak trudności w oddychaniu, duszność lub zawroty głowy. Może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Jakie są przyczyny uczulenia na farbę do włosów?
Uczulenie na farbę do włosów może być spowodowane różnymi czynnikami. Oto kilka możliwych przyczyn:
- Drażniące substancje chemiczne: Farby do włosów zawierają różnego rodzaju substancje chemiczne, takie jak p-fenylenodiamina (PPD), resorcynol, amoniak, parabeny i wiele innych. To właśnie te składniki mogą być przyczyną uczulenia. Osoby na nie wrażliwe na wrażliwe dostają reakcji alergicznej.
- Wrażliwa skóra głowy: Skóra głowy jest delikatna i może inaczej reagować na kontakt z substancjami chemicznymi niż skóra na pozostałych częściach ciała. Dlatego nawet jeśli nie uważasz się za typową alergiczkę/alergika, podczas farbowania może spotkać cię niemiła niespodzianka.
- Powtarzające się stosowanie: Niektóre osoby mogą nabyć silnego uczulenia na farbę do włosów po jej wielokrotnym używaniu. Uczulenie może się też kumulować. Na przykład podczas kilku pierwszych farbowań łzawią ci oczy, ale ignorujesz ten objaw i dalej używasz farby. W rezultacie podczas kolejnego farbowania dochodzi już do poważniejszej reakcji alergicznej.
- Alergia na składniki pomocnicze: Farby do włosów często zawierają różne składniki pomocnicze, takie jak konserwanty, stabilizatory, substancje zapachowe, w tym także olejki eteryczne. Niektóre osoby mogą być uczulone na dodatkowe składniki, a nie na same barwniki.
- Uszkodzona skóra: Uszkodzenie skóry głowy, takie jak rany, skaleczenia, oparzenia czy trądzik, podnoszą ryzyko wystąpienia uczulenia na farbę do włosów. Zraniona skóra jest bowiem bardziej podatna na niekorzystne działanie substancji chemicznych.
Pamiętaj, że reakcje uczuleniowe są kwestią indywidualną i niektóre osoby są bardziej wrażliwe na określone substancje chemiczne niż inne. Nawet jeśli twoja koleżanka nie miała uczulenia na konkretny produkt, to nie znaczy, że tak samo będzie w twoim przypadku. Przed użyciem nowej farby na całe włosy – warto więc wykonać test uczuleniowy. Zwłaszcza jeśli wykazujesz skłonność do reakcji alergicznych lub miałaś już kiedyś uczulenie na inną farbę do włosów
Co zrobić przy uczuleniu na farbę do włosów?
Co zrobić przy uczuleniu na farbę do włosów? Oczywiście - działać jak najszybciej! Jeśli podejrzewasz, że wystąpiło u ciebie uczulenie na farbę, zalecamy wykonanie następujących kroków:
- Natychmiast zmyj farbę: Jeśli zauważysz objawy uczulenia podczas aplikacji farby do włosów, natychmiast przerwij proces i dokładnie spłucz farbę z włosów i skóry głowy. Możesz to zrobić przy użyciu łagodnego szamponu i ciepłej wody.
- Stosuj chłodzące kompresy: Jeśli wystąpi obrzęk lub zaczerwienienie skóry, możesz położyć na nią chłodzące kompresy. Owiń lód w miękką tkaninę, delikatnie przyłóż go do skóry i potrzymaj przez kilka minut. To złagodzi obrzęk i swędzenie.
- Unikaj drapania: Pomimo swędzenia, postaraj się nie drapać ani nie pocierać skóry, ponieważ może to nasilić podrażnienie i stworzyć ryzyko infekcji.
- Leki przeciwhistaminowe: Jeśli objawy uczulenia są mocno uciążliwe, możesz przyjąć przeciwhistaminowe dostępne bez recepty. W ten sposób złagodzisz swędzenie, zaczerwienienie i inne objawy alergiczne. Zawsze skonsultuj się z farmaceutą lub lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków.
- Skontaktuj się z lekarzem: Jeśli masz silne objawy uczulenia na skórze lub objawy ogólne (trudności w oddychaniu, silny wysyp, zawroty głowy, nudności), natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
Jeśli masz skłonności do reakcji alergicznych, warto skonsultować się z dobrą fryzjerką/fryzjerem. Taka osoba może zasugerować ci nieuczulające produkty do farbowania włosów lub bezpieczniejsze metody koloryzacji.
przeczytaj również: