Cera dojrzała – charakterystyka i pielęgnacja
Cera dojrzała to termin, którego używamy w odniesieniu do skóry, na której widoczne są oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, bruzdy i linie mimiczne. To, w jakim wieku można o niej mówić, zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak uwarunkowanie genetyczne, tryb życia danej osoby, a także rodzaj stosowanej pielęgnacji. Czy starzeniu się skóry można zapobiec? Jak dbać o cerę dojrzałą? Podpowiadamy.
- Iga Anna Pejas
W tym artykule:
- Charakterystyka cery dojrzałej
- Co przyspiesza starzenie się skóry?
- Jak dbać o cerę dojrzałą?
- Pielęgnacja cery dojrzałej
- Domowe maseczki do cery dojrzałej
Charakterystyka cery dojrzałej
Charakterystyczną cechą cery dojrzałej jest brak elastyczności: skóra jest zmęczona, brakuje jej blasku i pojawiają się na niej zmarszczki. Z jakiego powodu zaczynają pojawiać się tego typu objawy? Tak naprawdę skóra zaczyna się starzeć już po 25 roku życia. 10 lat później proces ten nabiera tempa – zaczynamy zauważać znaczne zmniejszenie wiotkości skóry, opadanie policzków, kącików oczu i ust, a zmarszczki robią się coraz bardziej widoczne. Dzieje się tak ze względu na zmniejszenie ilości produkowanego kolagenu, czyli białka budulcowego tkanki skórnej. Dodatkowo, wraz z wiekiem zwalnia też metabolizm komórkowy, a naskórek traci swoją zdolność do szybkiej odnowy. Około 45 roku życia w organizmie kobiet zaczyna spadać poziom estrogenu i progesteronu, dochodzi do pogorszenia ukrwienia skóry. Cera sucha i cera wrażliwa starzeją się najszybciej: wynika to z ich podatności na działanie czynników zewnętrznych, podrażnienia, odwodnienie i alergie.
Co przyspiesza starzenie się skóry?
Cera dojrzała to coś, co prędzej czy później będzie czekać każdego z nas, jednak oprócz uwarunkowań genetycznych, występują czynniki, które mogą przyspieszać starzenie się skóry. Duży wpływ na wygląd zewnętrzny ma tryb życia, czyli sposób odżywiania, aktywność fizyczna, stan emocjonalny, a także sięganie po wszelkiego rodzaju używki. Procesów starzenia się skóry nie da się odwlekać w nieskończoność, jednak stosując się do kilku zasad jesteśmy w stanie je opóźnić. Jedną z rzeczy, o której powinniśmy pamiętać już w czasach nastoletnich, jest ograniczanie ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Fotostarzenie to jeden z najszybciej zachodzących na twarzy procesów, dlatego tak ważnym jest, aby od najmłodszych lat pamiętać o używaniu kremów z filtrem UV. Starzenie się skóry przyspiesza też stosowanie używek: osoby, które chcą zadbać o swoją cerę powinny ograniczyć picie alkoholu, a także całkowicie zrezygnować z palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych.
Czynniki, które przyspieszają starzenie się skóry to przede wszystkim:
- częste opalanie skóry i ekspozycja na promieniowanie UV,
- brak nawilżenia,
- niepoprawne oczyszczanie skóry,
- spożywanie dużej ilości cukru,
- dieta zbyt uboga w tłuszcze,
- palenie papierosów,
- picie alkoholu,
- stres,
- błędy w pielęgnacji.
Jak dbać o cerę dojrzałą?
Pielęgnacja cery dojrzałej może być nie lada wyzwaniem, tym bardziej, że nie ogranicza się tylko do używania odpowiednich kosmetyków. Od środka skórę możemy wspomagać za pomocą odpowiedniej diety, suplementacji, aktywności fizycznej i regeneracją. Z zewnątrz, nie możemy zapomnieć o oczyszczaniu, nawilżaniu i odżywianiu. Dużo tego, prawda? Nie martw się! Udało nam się wszystko podsumować: poniżej znajdziesz 11 zasad, do których powinnaś stosować się podczas dbania o skórę dojrzałą.
- Oczyszczanie. Codziennie, rano i wieczorem, oczyść twarz za pomocą produktów dobranych do twojego typu cery. Najlepiej wprowadź do swojej rutyny dwustopniowe oczyszczanie, za pomocą oleju i delikatnego żelu myjącego. Po oczyszczeniu skóry nie zapomnij o toniku, który przywróci jej odpowiednie pH.
- Złuszczanie. Pamiętaj o regularnym peelingowaniu skóry w domowym zaciszu, używając żeli z drobinkami lub peelingów enzymatycznych.
- Serum. Nie zapominaj o nałożeniu go pod krem: to kosmetyk do działań specjalnych, który zawiera skoncentrowane składniki aktywne.
- Krem na dzień i na noc. Rano nałóż kosmetyk nawilżający o lżejszej konsystencji. Na noc użyj produktu, który dogłębnie nawilży i natłuści twoją skórę. Pamiętaj, żeby kosmetyki nakładać też na skórę szyi i dekoltu!
- Maseczki i zabiegi kosmetyczne. Regularnie używaj nawilżających i odżywiających maseczek, również tych domowych. Raz na jakiś czas wybierz się na specjalistyczny zabieg do salonu kosmetycznego, taki jak głębokie złuszczanie czy mezoterapia.
- Nigdy nie zapominaj o ochronie przed promieniowaniem UV. Codziennie, bez względu na porę roku, nakładaj na twarz krem SPF 50.
- Uzupełnij swoją dietę o produkty bogate w nienasycone tłuszcze, takie jak orzechy, awokado, ryby i olej lniany.
- Regularnie ćwicz mięśnie twarzy. Zajęcia z jogi twarzy bez problemu znajdziesz na YouTubie. Wystarczy nawet 5 minut dziennie!
- Nie zapominaj o masażach twarzy. Poprawnie wykonywane, mają działanie przeciwzmarszczkowe, liftingujące i pobudzające komórki skóry do pracy.
- Aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia mają dobry wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu, a także ukrwienie skóry, co bezpośrednio przekłada się na jej zdrowie i wygląd.
- Nie zapominaj o regeneracji. Stres, przemęczenie, zbyt mała ilość snu: to czynniki, które bezpośrednio wpływają na przyspieszenie procesu starzenia skóry, które widać na naszej twarzy. Pamiętaj, że twój organizm raz na jakiś czas potrzebuje odpoczynku. Zrób przerwę w treningach, porządnie się wyśpij, zrelaksuj się podczas aromatycznej kąpieli, przed snem wypij szklankę naparu ziołowego.
Pielęgnacja cery dojrzałej
Pielęgnacja cery dojrzałej powinna opierać się przede wszystkim na wyborze odpowiednich kosmetyków. Składniki, których powinniśmy szukać w serum, kremach i maskach, to między innymi:
- kwas hialuronowy, który jest odpowiedzialny za wiązanie wody w skórze, dzięki czemu odpowiada za jej nawilżenie, jędrność oraz gładkość,
- antyoksydanty, na przykład witamina C, E, koenzym Q10, florentyna, czy kwas ferulowy, odpowiadają za ochronę skóry przed stresem oksydacyjnym, który ma bezpośredni wpływ na jej starzenie,
- retinol, który stymuluje odnowę i regenerację komórek skóry,
- komórki macierzyste, pobudzające regenerację skóry i opóźniające jej starzenie,
- peptydy, które stymulują produkcję kolagenu w skórze,
- kwasy PHA i AHA, które wykazują działanie złuszczające, nawilżające i wygładzające,
- oleje naturalne, bogate w składniki odżywcze dla skóry,
- fitohormony, które rozszerzają naczynia krwionośne w skórze, dzięki czemu staje się lepiej ukrwiona, a zarazem odżywiona.
Cera dojrzała rządzi się swoimi prawami także przy wyborze kosmetyków do makijażu. Musisz pamiętać, aby unikać wysuszających i mocno matujących produktów. Przed nałożeniem makijażu, skóra powinna zostać odpowiednio nawilżona i odżywiona. Nie zapominaj o użyciu bazy, która nie tylko poprawi wygląd make-upu, ale i zadba o skórę. Większość marek kosmetycznych ma w swojej ofercie kosmetyki do makijażu przeznaczone dla cery dojrzałej: znajdziemy nawilżające podkłady, szminki, primery czy korektor pod oczy.
Domowe maseczki do cery dojrzałej
W pielęgnacji cery dojrzałej pomoże seria skutecznych zabiegów, wykonywanych pod okiem specjalisty i za pomocą odpowiednich urządzeń w salonach kosmetycznych, jednak walka ze starzeniem się skóry może odbywać się także w domowym zaciszu. Oprócz częstych wizyt w drogerii czy aptece, składników na kosmetyki możesz szukać także w kuchni lub spiżarni. Wiele produktów, których używasz na co dzień, może okazać się bardzo skutecznym sposobem na nawilżenie, ujędrnienie i odżywienie twojej cery. Produkty takie jak miód, cytryna, awokado czy jajka, są bogate w dobroczynne związki, które mogą pomóc ci odmłodzić wygląd skóry. Domowe maseczki możesz wzbogacić ampułkami witamin, glinką czy dobranym do twojej cery olejem, aby stworzyć naturalny kosmetyk szyty na miarę. Przekonana? Przedstawiamy przepisy na nasze ulubione maseczki do cery dojrzałej, które zrobisz sama w domu!
1. Ujędrniająca maseczka z miodem i awokado:
- Przygotuj średniej wielkości, dojrzałe awokado. Przekrój owoc na pół, usuń pestkę, a następnie przełóż miąższ do czystej miski.
- Za pomocą widelca ugnieć miąższ awokado na gładką masę.
- Do awokado dodaj łyżkę miodu, całość wymieszaj do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.
- Maseczkę nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu, pozostaw ją na 15 minut.
- Całość zmyj ciepłą wodą, twarz przemyj tonikiem i nałóż na nią ulubione serum czy krem.
2. Maseczka na zmarszczki wokół oczu:
- Przygotuj pół dojrzałej brzoskwini i kilka plastrów banana, a następnie rozgnieć je w misce na pakę za pomocą widelca lub zblenduj.
- Do owoców dodaj dwie łyżki miodu i łyżkę jogurtu naturalnego, najlepiej schłodzonego wcześniej w lodówce. Całość wymieszaj na gładką masę.
- Maseczkę możesz wzbogacić o łyżeczkę swojego ulubionego oleju, na przykład oliwy, olejku migdałowego czy kokosowego.
- Kosmetyk nałóż na skórę pod oczami uważając i pozostaw na niej na 15 minut.
- Maseczkę zmyj za pomocą ciepłej wody uważając, aby nie dostała się do oczu.
3. Odświeżająca maseczka z białka jajka:
- Dwa średniej wielkości jajka sparz za pomocą gorącej wody, a następnie oddziel białko od żółtka i ubij je na twardą pianę (nie wyrzucaj żółtek: przydadzą się do innego przepisu na domową maseczkę).
- Do ubitych białek dodaj kilka kropli soku z cytryny, całość delikatnie wymieszaj.
- Maseczkę nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy. Wcześniej możesz wykonać delikatny peeling, na przykład za pomocą płatków owsianych, aby kosmetyk jeszcze lepiej się wchłaniał.
- Po 15 minutach zmyj maseczkę za pomocą ciepłej wody.
4. Odmładzająca maseczka z jajka, oliwy, cytryny i miodu:
- Miąższ z jednej cytryny wymieszaj z dwoma żółtkami jajka, łyżką oliwy oraz łyżką miodu.
- Maseczkę nałóż na oczyszczoną i stonizowaną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pozostaw ją na 20-25 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.
5. Przeciwzmarszczkowa maseczka z białej glinki:
- Jedną łyżkę białej glinki wymieszaj z dwiema łyżkami ulubionego hydrolatu (na przykład oczarowego, różanego lub lawendowego).
- Do mieszanki dodaj kilkanaście kropli oliwy, oleju kokosowego lub oleju jojoba. Całość dokładnie wymieszaj.
- Maseczkę możesz wzbogacić, dodając do niej po jednej ampułce witaminy C i witaminy E, które bez problemu kupisz w aptece.
- Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu, pozostaw na 15 minut.
- Pamiętaj, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której glinka zaschnie na twojej skórze. Jeśli zaczniesz czuć napięcie i zauważysz, że kosmetyk wysycha, spryskaj twarz hydrolatem lub wodą termalną.