Cebula na włosy – jak działa? Jak ją stosować?
Cebula na włosy! Owszem. Sprawdza się zarówno w formie soku, wcierki lub maseczki. Jakie ma właściwości? I jak cebula wpływa na włosy? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
- Redakcja
W tym artykule:
- Cebula na włosy – właściwości i działanie
- Cebula na włosy – efekty
- Sok z cebuli na włosy
- Wcierka z cebuli
- Maseczka z cebuli na włosy
- Jak pozbyć się zapachu cebuli z włosów?
- Cebula na włosy – opinie
Cebula na włosy – właściwości i działanie
Sok z cebuli od lat chwalony jest za swoje wszechstronne właściwości. Warzywo, poza walorami smakowymi, jest bogate w witaminy C i B, sole mineralne, błonnik i mikroelementy. Ponadto, ze względu na swoje silne działanie antybakteryjne, jest używane jako naturalny antybiotyk. Co ciekawe, bogactwo dobroczynnych składników w cebuli powoduje, że może być stosowana jako kosmetyk do włosów. Zwolennicy metody podkreślają, że regularne używanie wcierek i masek z cebuli zapobiega siwieniu, poprawia kondycję cebulek a także stymuluje wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.
Cebula na włosy – efekty
Cebula wykazuje silne działanie wzmacniające na cebulki włosów. Stosowana regularnie może zapobiec ich wypadaniu, wzmocnić włos i go nawilżyć. Używanie soku z tego warzywa jest też świetnym sposobem na zatrzymanie procesu siwienia. Cebula na siwe włosy jest znana w medycynie i kosmetyce ludowej. Nasze mamy i babcie najprawdopodobniej wiedziały o tym sposobie od wczesnych lat młodości, i stosowały go zaraz po zauważeniu pierwszych oznak siwienia.
Sok z cebuli na włosy
Zastanawiasz się, jak wzmocnić włosy z pomocą cebuli? Sposobów jest kilka. Najłatwiejszym przepisem na kosmetyk z cebuli jest stworzenie wcierki z soku wyciśniętego z warzywa. Sok, aplikowany bezpośrednio na skórę głowy, jest sprawdzonym sposobem na walkę z wypadaniem włosów. Ważne, żeby przy aplikacji wcierki wykonać delikatny masaż głowy okrężnymi ruchami, aby pobudzić krążenie krwi w skórze i „zmotywować” cebulki do pracy.
Wcierka z cebuli
Używanie wcierki z cebuli powinno poprawić ukrwienie skóry głowy i nawilżyć cebulki, a co za tym idzie zadbać o kondycję włosów i zapobiec ich wypadaniu. Preparat pomaga też walczyć z siwieniem. Wykonanie zabiegu jest niezwykle proste, a powinno się go powtarzać 3 - 4 razy w tygodniu.
Przepis na wcierkę z cebuli:
- Obierz i pokrój cebulę.
- Wyciśnij z niej sok za pomocą wyciskarki, lub zblenduj warzywo/zetrzyj je na tarce i odciśnij sok przez gazę.
- Przelej sok do butelki z atomizerem.
- Rozprowadź sok z cebuli na skórze głowy.
- Wmasuj go w skalp okrężnymi ruchami.
- Pozostaw wcierkę na włosach przez około pół godziny. Owiń włosy ręcznikiem lub folią.
- Umyj włosy delikatnym szamponem.
- Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.
Maseczka z cebuli na włosy
Dobrze skomponowana maska z cebuli na włosy świetnie zadba o ich kondycję. Jak w takim razie samodzielnie stworzyć kosmetyk? Nic trudnego. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na nasze ulubione odżywki do włosów z użyciem cebuli:
Przepis na maseczkę z cebuli na porost włosów:
- Obierz dwie surowe cebule, a następnie zblenduj je lub zetrzyj na tarce.
- Do warzywnej pulpy dodaj 3 łyżki oliwy i dokładnie wymieszaj.
- Miksturę nałóż na nasadę włosów i skóry głowy.
- Po około 30 minutach zmyj maseczkę ciepłą wodą, a następnie umyj włosy szamponem.
Maseczka z cebuli z olejkami:
- Obierz cebulę a następnie zblenduj ją lub zetrzyj na tarce.
- Do cebulowej masy dodaj wybrane do twojej porowatości włosów oleje, takie jak kokosowy, rycynowy, arganowy czy rozmarynowy. Jeśli masz włosy ze skłonnością do przetłuszczania, wystarczy pół łyżeczki każdego z olejków. W przypadku włosów suchych, możesz dodać ich łącznie nawet całą łyżkę.
- Do mieszanki dodaj ampułkę witaminy E, którą bez problemu kupisz w każdej aptece.
- Maseczkę nałóż na suche włosy, pozostaw ją na nich przez 1,5 godziny. Włosy zakryj folią lub ręcznikiem, aby zwiększyć wchłanianie maski.
- Maskę zmyj z włosów ciepłą wodą, a następnie umyj je delikatnym szamponem, najlepiej takim, który nie zawiera SLSów. Szampon możesz też stworzyć samodzielnie z produktów, które powinnaś mieć zawsze w domu. Świetnie sprawdzą się ocet jabłkowy, proszek do pieczenia czy soda oczyszczona na włosy.
Kurację powtarzaj nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.
Czosnek i czerwona cebula na włosy w formie odżywki do skóry głowy:
- Obierz 6 ząbków czosnków i 4 czerwone cebule, a następnie je zblenduj lub zetrzyj na tarce.
- Do warzywnej pulpy dodaj pół szklanki ciepłej wody i wymieszaj tak, aby uzyskać jednolitą konsystencję.
- Odcedź płyn przy pomocy sitka, a następnie nałóż go pasmo po paśmie na nasadę włosów i skórę głowy.
- Pozostaw odżywkę na pół godziny, a następnie umyj włosy delikatnym szamponem.
- Po umyciu włosów nawilż ich długość za pomocą dobranego olejku lub naturalnej odżywki (dobrze w tym przypadku sprawdzi się na przykład maseczka z drożdzy na włosy).
Jak pozbyć się zapachu cebuli z włosów?
Mimo dobroczynnego działania cebuli na włosy, używanie produktu ma jeden spory minus. Wywar z warzywa może pozostawiać na włosach i skórze głowy intensywny, drażniący zapach, nawet po dokładnym zmyciu z nich preparatu. Jak w takim razie się go pozbyć? Sprawdzi się tu inny produkt, który bez problemu znajdziesz w sklepie kosmetycznym lub aptece. Wystarczy, że do maseczki lub wywaru z cebuli dodasz dwie krople olejku z drzewa herbacianego. Substancja powinna skutecznie zredukować drażniący zapach. Pamiętaj jednak, że olejek z drzewa herbacianego może podrażniać skórę: nie jest polecany osobom ze skłonnościami do alergii.
Cebula na włosy – opinie
W obecnych czasach używanie soku z cebuli jako kosmetyku może budzić kontrowersje, szczególnie ze względu na jej drażniący i intensywny zapach. Wiele użytkowniczek forów internetowych dzieli się swoimi opiniami na temat tego sposobu. Co piszą? Poniżej przytaczamy wybrane komentarze:
- „Wcieranie we włosy cebuli brzmi dziwacznie, ale ten babciny sposób jest znany od pokoleń i bardzo skuteczny. Metoda jest całkowicie naturalna, bardzo tania i przynosi rewelacyjne efekty. Warto wypróbować. Oczywiście wcześniej zróbcie test uczuleniowy na niewielkiej powierzchni skóry, aby upewnić się, że nie macie alergii na cebulę”’ (mala200333)
- „Świeżo wyciśnięty sok z cebuli można stosować jako wcierkę do włosów, podobno wzmacnia cebulki. Piszę podobno, bo sama spróbowałam raz czy dwa, jakoś nie mam serca, do robienia cebulowego soku... W każdym razie nie zaszkodziło”. (szmyrk)
- „Hm, powiem tak – pomaga rewelacyjnie, ale wystarczy, że lekko się spocisz, chociażby podbiegniesz do autobusu, zaczynasz mocno pachnieć cebulą ” (joanna0590)
Wybór, czy będziecie stosować cebulę czy też nie, zależy więc tylko od was!