Reklama

W tym artykule:

  1. Komu pasuje brązowy kolor włosów?
  2. Jasno brązowe włosy – z jaką karnacją najlepiej się komponują?
  3. Ciemne brązowe włosy – z jaką karnacją najlepiej się komponują?
  4. Jaki kolor włosów pasuje do brązowych oczu?
  5. Brązy na włosach – jakie są poszczególne odcienie brązowych włosów?
Reklama

Komu pasuje brązowy kolor włosów?

Brąz to dość uniwersalny kolor, pasujący do słowiańskiej urody, dominującej wśród Polek: kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego odcienia. Nie wiesz, czy powinnaś zdecydować się na neutralny, chłodny, a może ciepły odcień? Wykonaj prosty test przed lustrem: przyłóż do swojej twarzy kartki lub ubrania w ciepłych, a potem: w chłodnych barwach. Zaobserwuj, która grupa kolorów sprawia, że twoja cera wygląda promiennie, a przy której traci urok i blask. Na tej podstawie wybierz temperaturę odcienia wymarzonych brązowych włosów.

Na co zwrócić uwagę, oprócz analizy kolorystycznej? Ogromne znaczenie ma kształt twarzy. Masz okrągłą lub pulchną buzię? Ciemne odcienie mogą przyciągać uwagę do kształtu twojej twarzy na zasadzie kontrastu – jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz jasny brąz lub kolor z pogranicza blondu i brązu. Czasem wystarczy delikatnie rozjaśnić włosy, aby uzyskać spektakularny efekt! Masz piękną oprawę oczu? Długie rzęsy i gęste brwi wyglądają najlepiej podkreślone ciemnymi włosami. Przy głębokim odcieniu, możesz pozwolić sobie także na mocniejszy makijaż brwi, który przy okazji: przyciągnie uwagę do oczu.

Istotny jest też twój styl: ładny kolor włosów to taki, który z nim współgra! W twojej garderobie królują ciemne ubrania? Jeśli zdecydujesz się przefarbować na jasny brąz, twoje stylizacje nie będą aż tak jednolite – bardzo ciemny kolor mógłby zlać się kolorystycznie z ubraniami Lubisz delikatne, pastelowe kolory? Zdecyduj się na odcień naturalny, wzbogacony o delikatne refleksy – mocne, głębokie odcienie włosów będą gryźć się z subtelnymi barwami tkanin. Jeśli z kolei ubierasz głównie jasne, neutralne ubrania w odcieniach beżu, szarości czy bieli, idealnym rozwiązaniem jest przefarbowanie włosów na wyróżniający się, głęboki odcień, jak czekoladowy lub brązowo-miedziany.

Jasno brązowe włosy – z jaką karnacją najlepiej się komponują?

Cappucino, toffi czy może orzech? Trzeba przyznać, że najpopularniejsze odcienie jasnobrązowych włosów brzmią smakowicie! Kluczem do sukcesu jest przy tym dopasowanie odpowiedniego koloru do karnacji. Osoby o chłodnym, alabastrowym kolorze skóry z widocznymi naczyniami krwionośnymi i tendencją do opalania się na czerwono powinny unikać kolorów ciepłych: rude i złociste brązy mogą dodatkowo podkreślić zaczerwienienia na twarzy. Pasują im z kolei odcienie neutralne lub chłodne, jak popularna ostatnio „kawa z mlekiem” – delikatny, jasny brąz rozbielony chłodniejszym odcieniem.

Modne kolory włosów 2020: Golden brunette to odcień, który pokochała Kylie Jenner >>>

Brzoskwiniowy, oliwkowy czy żółtawy odcień skóry skomponuje się z kolei najpiękniej z ciepłymi odcieniami brązu, wpadającymi w złoto czy rudość – warto postawić na kasztanowy lub karmelowy brąz. U osób z ciepłą cerą, świetnie sprawdzi się także ombre, przechodzące z brązu w złoty blond. Jeśli skóra ma wyraźnie ciepły odcień z wybijającą brzoskwiniową nutą, najlepiej unikać typowo chłodnych odcieni: mogą gryźć się z karnacją. W przypadku skóry bardziej neutralnej można pokusić się o nieco zimniejszy kolor. Czy osoby z ciemną karnacją mogą zdecydować się na jasny brąz? Jak najbardziej! Ich skóra mogłaby gryźć się z platynowym blondem czy szarością: jaśniejszy brąz jest jednak wciąż na tyle ciemny, że kontrast kolorystyczny nie będzie zbyt duży.

Ciemne brązowe włosy – z jaką karnacją najlepiej się komponują?

Ciemniejsze brązowe włosy są bardziej uniwersalne, niż te jasne – dominujące refleksy są na nich słabiej widoczne. Istnieje więc mniejsze prawdopodobieństwo, że niefortunnie podkreślimy zbyt ciepłym odcieniem zaczerwienienia, albo zbyt mocno ochłodzimy włosami promienną cerę. Jedyna zasada to unikanie dużych kontrastów: bardzo ciemny brąz, wpadający w czerń może kontrastować z porcelanową cerą. Co ważne: w przypadku odcieni ciemnych, zamiast na cerę, zwracamy uwagę na budowę twarzy. Barwy jasne łagodzą rysy – ciemne natomiast je podkreślają. Jeśli nie jesteś zadowolona z kształtu swojej twarzy, najlepiej sprawdzi się u ciebie jasny brąz. Jeśli z kolei chcesz podkreślić jej kształt, albo przyciągnąć wzrok rozmówców na piękne kości policzkowe czy nos, ciemne odcienie są wręcz dla ciebie stworzone.

Jaki kolor włosów pasuje do brązowych oczu?

Odpowiedni kolor włosów to taki, który pasuje nie tylko do naszej karnacji, ale także: do oczu. Czy posiadaczki brązowych tęczówek mogą postawić na brąz na włosach? Jak najbardziej! Najlepiej dopasować odcień, biorąc pod uwagę temperaturę barwy tęczówki: te w odcieniu neutralnego lub chłodnego brązu skomponują się najlepiej z zimnym odcieniem, oczy piwne lub miodowe najlepiej podkreślą z kolei włosy z nutą złota lub rudości. Pamiętaj o dobraniu takiego koloru włosów, który nie będzie na takim samym poziomie kolorystycznym, jak twoje oczy – wybierz farbę w odcieniu ciemniejszym lub jaśniejszym niż twoje tęczówki, lub pokryj włosy słonecznymi refleksami. W innym przypadku, włos i oko będą zlewać się ze sobą kolorystycznie, zamiast wzajemnie podkreślać swoje piękno.

Co z posiadaczkami innych tęczówek? Brąz pasuje niemalże do każdych oczu: w przypadku każdego koloru należy jednak pamiętać o dobieraniu odpowiedniej temperatury barw. Szare oczy i blady brąz to dobra kompozycja, tak samo, jak kasztan w połączeniu z zielonymi tęczówkami. Chłodny niebieski może z kolei nie pasować do czekoladowych, ciepłych włosów.

Makijaż dla brązowych oczu — ten uniwersalny make-up sprawdzi się na dzień i na wieczór >>>

Brązy na włosach – jakie są poszczególne odcienie brązowych włosów?

Brąz niejedno ma imię – aby móc znaleźć dobry kolor dla siebie, warto najpierw poznać najpopularniejsze odcienie brązowych włosów:

  • Naturalny brąz – na farbach nazywany często po prostu „brązem” lub „neutralnym brązem”, bez dopisku: „mroźny”, „ciepły”, „kasztanowy” itd. Taki odcień określa wszystkie brązy neutralne, których nie można zaliczyć ani do typowo chłodnych, ani ciepłych. Pasuje do większości karnacji, łatwo też wykonać na jego bazie subtelne, bardzo naturalne ombre lub sombre.
  • Czekolada – czyli naturalny brąz pogłębiony przez ciepły, czekoladowy odcień. To wielowymiarowy kolor, który w promieniu słońca połyskuje na tysiące złocistych odcieni. Przypadnie do gustu osobom, które chcą koloru naturalnego, ale jednocześnie: głębokiego i nieoczywistego. Chcesz znaleźć idealną farbę w drogerii? Zwróć uwagę na odcienie, które mają w nazwie słowo „głęboki” – często używa się go zamiennie do „czekolady”.
  • Mroźny brąz – odcień zimny, mocno przygaszony, idealny dla kobiet o jasnej i chłodnej karnacji. Wbrew pozorom, to bardzo wielowymiarowy kolor: w słońcu, miejscami połyskuje na gołębią szarość czy srebro. Najjaśniejszym wariantem mroźnego brązu jest cappucino – odcień jasny i chłodny, przypominający mocno rozbieloną mlekiem kawę. To też odcień, na bazie którego można wykonać perfekcyjne chłodne, a wręcz: szare pasemka.
  • Kasztan – czyli odcień z pogranicza rudego i brązu. Idealny dla osób, które marzą o bardzo naturalnej rudości – takiej, która nie jest „lisia” bądź „marchewkowa”. Wykonuje się go na bazie kolorystycznej ze średniego lub ciemnego brązu, co oznacza, że uzyskanie takiego odcienia nie wymaga mocnego rozjaśniania włosów. Łagodniejszą wersją kasztana jest orzechowy brąz: miedzianego pigmentu jest w nim zdecydowanie mniej, niż tego brązowego.
  • Mahoń – czyli średni lub ciemny brąz w połączeniu z czerwienią. Włosy w tym odcieniu są idealne dla kobiet, które chcą spróbować czerwieni, ale obawiają się odcieni ognistych i wyrazistych – mahoń jest stonowany i elegancki, odpowiedni do biura czy do pracy z klientem w oficjalnym charakterze.
  • Karmel – znany też jako miodowy brąz, bardzo modny w ostatnim czasie. To ciepły odcień, połyskujący na kolor sarni, czyli bardzo subtelną rudość – zdecydowanie delikatniejszą, niż w przypadku włosów kasztanowych czy orzechowych. Taka fryzura nie musi być jednolita! Często wykonuje się karmelowe refleksy: pasemka optycznie dodają objętości fryzurze, sprawiając, że staje się wielowymiarowa.
  • Złoty brąz – w przeciwieństwie do brązu karmelowego, połyskuje nie na rudo, a na złoto. To na takim brązie najłatwiej uzyskać złociste refleksy – zarówno baza, jak i pasemka będą wyraźnie ciepłe, a co za tym idzie: dopasowane kolorystycznie i wyglądające niezwykle naturalnie, niczym włosy rozjaśnione słońcem.

Nie wiesz, czy farbować włosy u fryzjera, czy w domu? Jeśli decydujesz się na jednolity kolor, który nie wymaga uprzedniego rozjaśnienia włosów, możesz zdecydować się na domowy zabieg. Jeśli jednak przed koloryzacją należy rozjaśnić włos, wybierz się do fryzjera: samodzielne rozjaśnianie może nie wyjść tak, jak powinno. Nie polecamy też robić samodzielnie pasemek, sombre lub ombre: idealne, gładkie przejście pomoże ci uzyskać fachowiec.

Reklama

Modna koloryzacja 2020: czekolada, Pumpkin Spice Latte i inne jesienne kolory włosów, które musisz wypróbować w tym sezonie >>>

Reklama
Reklama
Reklama