Reklama

W tym artykule:

  1. Właściwości lecznicze aloesu
  2. Aloes do pielęgnacji twarzy
  3. Kosmetyki z aloesu na twarz
  4. Jak zrobić aloes na twarz?
  5. Przeciwwskazania do stosowania aloesu na twarz
Reklama

Aloes to roślina występująca głównie na terenach Afryki, Półwyspu Arabskiego i Madagaskaru. Choć można ją spotkać również w suchych regionach Azji i Europy. Jest jej około 550 rodzajów, choć zaledwie kilka z nich ma właściwości lecznicze. Zwykle aloes jest kojarzony z rośliną doniczkową, natomiast występuje również pod postacią drzew i lian. Od wielu lat stosuje się go w medycynie, kosmetyce i branży spożywczej. Jest popularny i wykorzystywany na całym świecie, jednak do tej pory wielu ludzi nie docenia bądź nie zna mocy tej rośliny.

Właściwości lecznicze aloesu

Ze względu na bardzo bogaty skład aloes ma dużo zastosowań i w wielu przypadkach może okazać się bardzo pomocny. Na rynku jest mnóstwo produktów na bazie aloesu. Są to produkty kosmetyczne, medyczne oraz spożywcze. Warto jednak pamiętać, że można hodować tę roślinę w domu i nie wymaga to dużego zaangażowania, a to duża zaleta.

Aloes zawiera wiele drogocennych składników wpływających pozytywnie na organizm. Są to między innymi witaminy A,C, E i B12. Poza tym jest bogaty w minerały takie jak:

  • magnez,
  • selen,
  • miedź,
  • wapń,
  • chrom,
  • potas,
  • cynk,
  • mangan.

To mikroelementy niezbędne do funkcjonowania wielu układów i narządów w ciele człowieka. Poza tym ta cudowna roślina jest skarbnicą wielu enzymów, które działają przeciwzapalnie, a co za tym idzie przyspieszają gojenie ran i pomagają zniwelować stany zapalne wewnątrz organizmu. Oprócz tego niektóre z zawartych w aloesie enzymów przyspieszają rozkładanie się tłuszczy i cukrów. Natomiast dzięki zawartości glikoproteiny żel aloesowy ma zastosowanie przeciwalergiczne. Zawiera składniki przeczyszczające, przeciwbakteryjne i regenerujące.

Aloes do pielęgnacji twarzy

Wszyscy dobrze wiemy jak ważna jest pielęgnacja twarzy. To na niej odbija się piętno codziennych problemów i zmęczenia. Twarz jest odzwierciedleniem stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, dlatego potrzebuje szczególnej opieki i zainteresowania. Tutaj na ratunek możemy stosować aloes, który pod względem pielęgnacji twarzy jest jednym z najlepszych naturalnych kosmetyków.

Miąższ z aloesu śmiało można używać do każdego rodzaju skóry, natomiast szczególnie sprawdzi się w przypadku problemów z przebarwieniami i trądzikiem. Świetnie radzi sobie również ze zmianami alergicznymi na twarzy oraz gdy skóra jest przesuszona lub zaczerwieniona. Działa również odżywczo i regeneracyjnie, dlatego warto robić sobie maseczki z aloesu, gdy mamy opuchniętą i zmęczoną twarz lub gdy zależy nam na zmniejszeniu widoczności zmarszczek. Dzięki działaniu przeciwzapalnym sukulent będzie zbawienny dla skóry trądzikowej. Jeżeli zależy nam na efekcie alabastrowej cery, to aloes również będzie przydatny. Po pierwsze usunie efekt poszarzałej twarzy, a po drugie nawilży i rozświetli ją. Bardzo fajnym zabiegiem domowym będzie użycie żelu z aloesu i fusów kawy do peelingu twarzy. Usunie on stary i zniszczony naskórek oraz wygładzi cerę.

Wypryski na czole – co je powoduje? Jak się ich pozbyć?

Co oznaczają wypryski na czole i jak można się ich pozbyć? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.
Wypryski na czole – co je powoduje? Jak się ich pozbyć?
fot. Adobe Stock

Kosmetyki z aloesu na twarz

Kosmetyków i preparatów do twarzy jest bardzo dużo. Co chwile pojawiają się reklamy nowy produktów i ciężko jest się połapać co tak naprawdę jest skuteczne. Jest również grupa tych na bazie aloesu. Można go stosować w wieloraki sposób, a jego wpływ na cerę i nie tylko jest naprawdę olbrzymi.

Paleta kosmetyków z aloesem jest naprawdę szeroka. Od kremów, masek, odżywek do włosów, po toniki, mgiełki, dezodoranty, szampony i mydła. Niektóre z nich są świetne, sprawdzają się i mają bardzo dobry skład. Czasami aloes jest tylko dodatkiem, czasami jest jego większa część. Tutaj zależy od specyfiki i przeznaczenia danego produktu. Natomiast jeżeli faktycznie chcemy, aby właściwości, które posiada aloes zadziałały na naszą twarz to warto używać kosmetyków, które są zrobione niemalże wyłącznie na bazie tej rośliny.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na składy produktów aloesowych, które są dostępne w drogeriach. Niektóre z nich zawierają tylko niewielki procent wyciągu z aloesu. Najlepiej używać takich żeli, które w minimum 90 procentach składają się z omawianej rośliny. Na rynku dostępne są nawet takie, w składzie których jest 99 procentach wyciągu z aloesu.

Poniżej lista kosmetyków dostępnych na rynku, które mają fajne, a przede wszystkim sprawdzone składy. Są one bezpieczne w użyciu, a przede wszystkim, co najważniejsze - bogate w aloes:

• Eveline Cosmetics – multifunkcyjny żel do twarzy i ciała aloes 99% (16,50 PLN/250 ML)
• Natura Eko – żel aloesowy (19,99 PLN/200 ML)
• Yumi – wielofunkcyjny żel aloesowy (24 PLN/200 ML)
• Pierpaoli Ekos – żel aloesowy 99% soku z aloesu (27 PLN/200 ML)
• Benton – aloe real cool soothing gel żel aloesowy (30 PLN/ 300 ML)
• Aloesove – żelowa regeneracja do twarzy, ciała i włosów (30 PLN/250 ML)
• Equilibra – dermo żel extra aloesowy (35 PLN/150 ML)
• Apis – natural aloe vera 99% naturalny żel aloesowy do twarzy i ciała (36 PLN/ 300 ML)

Jak zrobić aloes na twarz?

Warto używać sprawdzonych produktów, a można zdać się na siebie i naturę w stu procentach przygotowując domowej produkcji kosmetyki. Satysfakcja z własnego wyrobu jest gwarantowana.
Podstawowy warunek to posiadanie doniczkowej rośliny aloesu w domu. Rodzaje, które mają zastosowanie lecznicze to:

  • aloes zwyczajny,
  • aloes drzewiasty,
  • aloes uzbrojony.

Dwa pierwsze są najpopularniejsze i najczęściej uprawiane w Polsce. Nie należy się martwić, uprawa takich roślin jest bardzo prosta. Do wydobycia tego co najlepsze w aloesie drzewiastym wystarczy odciąć liść i wyciskać z niego sok jak z tubki od pasty do zębów. Natomiast w przypadku aloesu zwyczajnego po odcięciu liścia trzeba również odciąć brzegi i przeciąć liść wzdłuż. Następnie najlepiej łyżką zeskrobać żelowy miąższ do naczynia. W przypadku tej odmiany, jeżeli chcemy uzyskać formę soku należy zmiksować żel w blenderze.

Najlepiej nie przechowywać wydobytego aloesu dłużej niż 3-4 dni, ponieważ po tym czasie jego barwa zaczyna się zmieniać, a on sam traci swoje właściwości.

Przeciwwskazania do stosowania aloesu na twarz

Mimo swojej niezliczonej ilości zalet to nie w każdym przypadku i nie zawsze może stosować aloes. Oczywiste przeciwskazanie to na pewno reakcja alergiczna. Jeżeli po użyciu żelu na ręce, po wewnętrznej stronie w miejscu zgięcia łokcia na skórze pojawiają się zaczerwienienia należy nie próbować stosowania na twarzy. Wówczas warto sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na aloes.

Kolejnym przypadkiem kiedy aloes nie jest wskazany to duże i głębokie rany. Wtedy trzeba udać się do lekarza i skorzystać z jego pomocy oraz poprosić o ewentualne wskazówki pielęgnacyjne.

Przeciwwskazaniem do doustnego stosowania wyciągu z aloesu mogą być:

Reklama
  • choroby serca,
  • cukrzyca,
  • hemoroidy,
  • choroby nerek,
  • niedrożność jelit,
  • wrzodziejące zapalenie okrężnicy, dlatego w przypadku takiego rodzaju suplementacji przed jej wprowadzeniem warto zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Reklama
Reklama
Reklama