Reklama

Najlepsze niemieckie seriale dostępne na Netflix

To, że do czasu hitu Netflixa „Dark” nie słyszeliśmy o niemieckich serialach, nie oznacza, że wcześniej niemiecki serial nie istniał w ogóle. Przywołać wystarczy kultowy już Tatort, produkowany nieprzerwanie od 1970 roku i liczący w tej chwili już ponad 1000 odcinków. Kolejne odsłony powstają nie tylko w Niemczech, ale też w Austrii czy Szwajcarii, a widzowie nigdy nie są pewni, dokąd przeniesie ich akcja. W naszym rankingu niemieckich seriali, które warto zobaczyć, uwzględniliśmy propozycje o różnej tematyce. Zdobyły nominacje do nagród w ramach: Fimwebu, EnergaCamerimage, Złotych Szpuli, Międzynarodowego Emmy Critics’ Choice Television.

Reklama

Dark (2017)

Pierwszą z propozycji niemieckiego serialu jest wspomniany „Dark”. Produkcja dostała 4 nominacje do nagród: Złotej Szpuli, EnergaCamerimage oraz Filmwebu, gdzie cieszy się wysoką oceną 8,2/10. Serial „Dark”, dostępny na platformie Netflix, rozpoczyna właściwie każdy ranking najlepszych niemieckich seriali. To mroczna opowieść z elementami science-fiction, porównywana często do takich kultowych tytułów, jak Miasteczko Twin Peaks czy Stranger Things. Serial podbił serca publiczności na całym świecie. Akcja Dark rozpoczyna się w 2019 roku od historii zaginionego dziecka oraz pozostawionej przez pewnego samobójcę koperty z napisem „Nie otwierać przed 4 listopada 2019 o godzinie 22:13”. To tylko początek wielu pytań bez odpowiedzi i zagadkowych wydarzeń. W serialu jest kilka planów czasowych. Przenoszą widza między innymi do 1953 i 1986 roku. Ta ostatnia data nie jest zresztą przypadkowa, gdyż dla twórców mocną inspiracją były wydarzenia z Czarnobyla.

fot. materiały prasowe

Unorthodox (2020)

Unorthodox to niemiecki serial obyczajowy oparty na książce Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów autorstwa Deborah Feldman. Tytuł dostępny jest na platformie Netflix. Główna bohaterka serialu to Esther Shapiro, młoda dziewczyna, która pomimo nowojorskiego adresu funkcjonuje za nieprzepuszczalną ścianą tradycji. Choć zaaranżowane małżeństwo z synem rabina jest dla niej ogromną nobilitacją, gdy orientuje się, że jest w ciąży, postanawia zawalczyć o inną przyszłość dla swojego dziecka. Wyjeżdża do matki do Berlina, gdzie mierzyć się będzie z nową rzeczywistością. Często podkreślane atuty tego serialu to: spory ładunek emocjonalny i fantastycznie zaprezentowana obyczajowość chasydzkiej społeczności. Wiele kwestii związanych z poszczególnymi obrzędami, jak choćby ceremonią zaślubin, zostało tu pieczołowicie wyjaśnionych, co oznacza, że to serial obyczajowy z naprawdę górnej półki.

fot. materiały prasowe

Freud (2020)

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie jest to opowieść o lekarzu pomagającym policji w tropieniu morderców. To całkowicie fikcyjna historia luźno nawiązująca do biografii ojca psychoanalizy. Zygmunt Freud znajduje się właśnie w trudnym momencie swej kariery: jego teorie nie cieszą się uznaniem, a życie prywatne także nie dostarcza powodów do radości. Wtedy właśnie dostaje zaproszenie na seans spirytystyczny odbywający się w posiadłości węgierskich arystokratów. Freud wprowadza widza w świat pełen morderstw i intryg, jest to jednak serial o szczególnej konstrukcji. Twórcy już w trzecim odcinku wyjawiają sedno zagadki, nie chodzi tu bowiem o samą tajemnicę, a o klimat opowieści, scenografię, piękne kostiumy oraz miejsca. Nic dziwnego zresztą: zdjęcia do serialu kręcono między innymi w Pradze, Libercu i Wiedniu.

fot. materiały prasowe

Berlińskie psy (2018)

„Berlińskie psy” to niemiecki serial, który opowiada o dwóch policjantach. Kurt Grimmer to mężczyzna o bujnej przeszłości, który nie stroni od używek. Natomiast Erol Brikan to z pozoru ułożony, mający swoje za uszami, turecko-niemiecki policjant. Bohaterowie wspólnie mają poprowadzić śledztwo dotyczące morderstwa gwiazdy futbolu Orkana Erdema, piłkarza o tureckim pochodzeniu. W rolę głównych bohaterów wcielili się Felix Kramer („Między światami”, „Wolny kraj”) oraz Fahri Yardim („Medicus”, „Tata do pary”). Serial „Berlińskie psy” ma wysoką ocenę na Filmwebie – 7,5/10 gwiazdek.

Kod wart miliardy dolarów (2021)

Kolejną propozycją w zestawieniu jest „Kod wart miliardy dolarów”. Akcja rozgrywa się w Berlinie w latach 90. Dwójka geniuszy stworzyła pierwszą wirtualną reprezentację Ziemi – Terravision. W 2014 roku mężczyźni zarzucają firmie Google, że ich dzieło zostało wykorzystane do opracowania Google Earth. Bohaterowie chcą zostać docenieni i uznawani za twórców algorytmu. Postanawiają podać korporację do sądu i walczyć o swoje prawa. Serial oparty jest na faktach, a imiona głównych bohaterów zostały zmienione. W ich rolę wcielili się Leonard Scheicher („Milcząca rewolucja”, „Mroczny świat”), Marius Ahrendt („Atles Land”), Mark Waschke („Dark”, „Ukryte życie”) oraz Mišel Matičević („Babilon Berlin”, „Tata nie do pary”).

1899 (2022)

„1899” to niemiecki serial, który otrzymał 3 nominacje do nagród w ramach: EnergaCamerimage, Critics’ Choice Television i Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych. Opowiada o imigrantach, którzy płyną statkiem z Europy do Stanów Zjednoczonych. Na miejscu chcą zacząć nowe życie, lecz pewnego dnia dostrzegają tajemniczą łódź. Zdezorientowani podróżnicy muszą rozwiązać zagadkę, ponieważ to, co w niej znajdą, zamieni ich wyprawę w koszmar. Za produkcję „1899” odpowiedzialni są twórcy „Dark”. W serialu jest polski akcent w postaci aktora Macieja Musiała, znanego z takich produkcji, jak „Klangor”, „Ojciec Mateusz” czy „Rodzinka.pl”. Serial „1899” ma ocenę 6.7/10 na Filmwebie.

Reklama

Kitz (2021)

Ostatnią propozycją w naszym zestawieniu najlepszych niemieckich seriali jest „Kitz”. Fabuła opowiada o dziewiętnastoletniej Lisi, która jest u progu dorosłości. Rok temu straciła ukochanego brata. Bohaterka wkracza do świata monachijskich nastolatków, by ukarać tych, którzy są odpowiedzialni za tragedię związaną z jej bratem. Dziewczyna trafia do luksusowego kurortu narciarskiego, pełnego przepychu i pieniędzy. Nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swój plan i się zemścić. W główną rolę wcieliła się Sofie Eifertinger znana z produkcji „Duch w butelce”, „Zweimal zweites Leben” czy „Katakomben”.

Reklama
Reklama
Reklama