Reklama

W tym artykule:
1. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – fabuła
2. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – obsada i twórcy
3. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – odbiór i recenzja
4. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – gdzie obejrzeć?

Reklama

Oparty na faktach dramat z Piotrem Trojanem i Agatą Kuleszą przedstawia jedną z najbardziej szokujących pomyłek sądowych w Polsce. Produkcja zdobyła liczne nagrody i do dziś wywołuje ogromne emocje.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – fabuła

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to film, który przedstawia historię młodego mężczyzny niesłusznie skazanego za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. Komenda spędza 18 lat za kratkami, zanim sprawa zostaje ponownie otwarta. Na jaw wychodzą szokujące nieprawidłowości w procesie, których dopuścili się funkcjonariusze. Film ukazuje nie tylko więzienny koszmar chłopaka, ale także mechanizmy, które doprowadziły do pomyłki sądowej. W miarę jak śledztwo nabiera tempa, widzowie śledzą emocjonującą i poruszającą walkę o prawdę, w której dużą rolę odgrywa matka skazanego.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – obsada i twórcy

W głównych rolach Piotr Trojan (Tomasz Komenda) oraz Agata Kulesza (matka bohatera — Teresa Klemańska). W filmie wystąpili również Dariusz Chojnacki (Remigiusz Korejwo), Jan Frycz (więzień „Stary”), a także Łukasz Lewandowski (prokurator Robert Tomankiewicz). Scenariusz napisał Andrzej Gołda, a reżyserią zajął się Jan Holoubek, dotychczas odpowiadający głównie za produkcje przeznaczone na małe ekrany. W swoim debiucie fabularnym chciał ukazać nie tylko dramat Komendy, ale również istotne kulisy, w tym trójkę bohaterów, którzy wiele ryzykowali, by wyciągnąć niesłusznie skazanego z więziennego koszmaru. Film realizowano w różnych lokalizacjach, m.in.: w Warszawie, Zabrzu i Wrocławiu. Kazik Staszewski stworzył utwór promujący film zatytułowany „25 lat niewinności”, który w sierpniu 2020 roku osiągnął ponad dwa miliony wyświetleń na YouTube.

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – odbiór i recenzja

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” odniósł ogromny sukces zarówno komercyjny, jak i artystyczny. Już w pierwszym weekendzie od premiery przyciągnął do kin ponad 125 tysięcy widzów, a do połowy października 2020 roku obejrzało go kolejne 600 tysięcy.

Film w ciekawy sposób przedstawia nie tylko tragiczne losy Tomka Komendy, ale także relację z jego matką. Opowieść koncentruje się na osobistym dramacie, ale odczułam pewien niedosyt, jeśli chodzi o głębsze zbadanie kontekstu społecznego, który doprowadził do tej sytuacji. Mimo, że film krytykuje system sprawiedliwości, to uważam, że mógłby to robić jeszcze mocniej i jeszcze bardziej wyraziście.

Z pewnością jest to bardzo dobra produkcja, która nie pozostawia widza obojętnym na krzywdy wyrządzane przez państwowe instytucje. Zdecydowanie polecam ją każdemu, a szczególnie tym, którzy lubią mocne kino, o którym myśli się dużo i intensywnie nawet kilka dni po seansie.

Reklama
Fot. Materiały prasowe

Film, który zrewolucjonizował kino grozy. Kultowa produkcja trafiła do streamingu!

„American Psycho” to film, który od momentu swojej premiery w 2000 roku budzi skrajne emocje. Reżyserka Mary Harron stworzyła dzieło balansujące między czarną komedią, thrillerem a satyrą, ukazując w nim przerysowany obraz świata blichtru, rywalizacji i powierzchownego sukcesu. Christian Bale w roli Patricka Batemana przeszedł do historii kina, wcielając się w postać, która przeraża i fascynuje jednocześnie.

„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – gdzie obejrzeć?

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” dostępny jest na Polsat Box Go (pojawił się niedawno) oraz na Player TVN. Jeśli jeszcze go nie oglądaliście, to gorąco zachęcam.

Reklama
Reklama
Reklama