Reklama

W tym artykule:

  1. „Tatuażysta z Auschwitz” – fabuła
  2. „Tatuażysta z Auschwitz” – ekranizacja
  3. „Tatuażysta z Auschwitz” – reżyseria i scenariusz
  4. „Tatuażysta z Auschwitz” – obsada
  5. „Tatuażysta z Auschwitz” – premiera i zwiastun
Reklama

Powieść nowozelandzkiej pisarki Heather Morris „Tatuażysta z Auschwitz” w 2018 roku podbiła rynek wydawniczy na całym świecie. I choć pojawiły się zarzuty (m.in. ze strony Centrum Badań Muzeum Auschwitz) o to, że książka nie jest wierna faktom historycznym, wstrząsająca opowieść – fikcja bazująca na wspomnieniach rzeczywistej postacisprzedała się w ponad 12 milionach egzemplarzy i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków.

„Tatuażysta z Auschwitz” – fabuła

Opowiedziana z perspektywy Lalego Sokołowa historia przedstawia jego losy jako więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz podczas II wojny światowej. Po przymusowym transporcie kolejowym w bydlęcym wagonie 26-letni bohater przybywa w 1942 roku do Auschwitz II-Birkenau, gdzie już pierwszej nocy jest świadkiem zabicia przez SS dwóch mężczyzn.

Przystosowując się do nowego życia, Lale obserwuje kolejne zagazowania współwięźniów i zapada na tyfus. Podczas choroby mężczyzna zwraca uwagę Pepana, zajmującego się tatuowaniem numerów obozowych na ciałach nowo przybyłych osadzonych. Pepan szkoli Sokołowa na swojego ucznia.

Tatuując rękę młodej kobiety, Gity, po jej przybyciu do obozu, Lale zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Obiecuje sobie, że bez względu na wszystko uratuje ukochaną z nazistowskiego piekła. Po zniknięciu starszego kolegi, zostaje głównym tatuażystą w Auschwitz, co daje mu pewne przywileje w „fabryce cierpienia”.

Filmy oparte na faktach warte obejrzenia. TOP 10

Filmy na faktach cieszą się dużym uznaniem kinomaniaków. Przedstawiają ciekawe, prawdziwe historie, które mogły wydarzyć się każdemu z nas. Autentyczne, niespodziewane wydarzenia inspirują, fascynują, a niekiedy szokują. W końcu prawda na ekranie nie od dziś ogląda się (i sprzedaje!) bardzo dobrze. Przedstawiamy subiektywne zestawienie TOP 13 filmów opartych na faktach wartych obejrzenia.
Filmy oparte na faktach warte obejrzenia. TOP 10
Kadr z filmu „Mój przyjaciel Hachiko” (2009), fot. materiały dystrybutora

„Tatuażysta z Auschwitz” – ekranizacja

Powieść, która była debiutem literackim Morris, została oryginalnie napisana jako scenariusz. Kwestią czasu było więc przeniesienie jej na ekrany. Dyrektor kreatywna Synchronicity Films, Claire Mundell, kupiła prawa do „Tatuażysty z Auschwitz” po zawarciu umowy z Bonnier Books UK jeszcze w 2018 roku. Książka miała zostać opowiedziana w formie serialu, który wstępnie miał ukazać się w styczniu 2020 roku. Od września 2018 roku nie było jednak żadnych doniesień o realizacji produkcji. Stan zawieszenia trwał do 2023 roku, kiedy pojawiły się pierwsze konkrety.

„Tatuażysta z Auschwitz” – reżyseria i scenariusz

Reżyserię limitowanej, sześcioodcinkowej serii „Tatuażysty z Auschwitz” powierzono Tali Shalom-Ezer. Izraelska scenarzysta i reżyserka najbardziej znana jest z debiutanckiego filmu „Księżniczka”, którego premiera odbyła się na Sundance Film Festival 2015.

Historia miłości Lalego i Gity jest aktem sprzeciwu. Dokonali wyboru, aby pozostać ludźmi. Jestem zaszczycona możliwością powołania tej historii do życia. Zebraliśmy zespół utalentowanych ludzi, z którymi tego dokonamy – mówi Ezer.

Za scenariusz na postawie powieści Morris odpowiadają: Jacquelin Perske („Płacz”), Evan Placey („Soulmates”) oraz Gabbie Asher („Angielska gra”).

„Tatuażysta z Auschwitz” – obsada

W ekranizacji powieści „Tatuażysta z Auschwitz” w autorkę książki wcieli się Melanie Lynskey, którą ostatnio można było oglądać w hitowej produkcji HBO „The Last of Us”.

fot. Getty Images

Pierwszoplanową rolę Sokołowa otrzymał Jonah Hauer-King. 27-letni Brytyjczyk ma na koncie udział w w filmach „Ostatnia fotografia” i „Droga psa do domu”, a także w serialach „Howards End”, „Małe kobiety” i „Świat w ogniu”. W 2020 roku otrzymał zaś rolę księcia Erica w wyczekiwanym filmie Disneya „Mała syrenka”.

fot. Getty Images

W roli Gity zobaczymy zaś polską aktorkę. Anna Próchniak ma w swoim zawodowym portfolio udział w takich projektach jak „Bez wstydu”, „Miasto 44”, „Niewinne” czy „1800 gramów”. „Tatuażysta z Auschwitz” będzie z pewnością dla 34-latki wielką szansą na zaistnienie w międzynarodowej skali.

Możliwość zaprezentowania historii Gity na ekranie jest jednym z największych zaszczytów, jakich dotychczas dostąpiłam. To również niezwykle trudne do opowiedzenia i rozdzierające serce doświadczenie. Podejmę się tego wyzwania z największym szacunkiem do całej historii – zapewnia Próchniak.

Fot. AKPA

„Tatuażysta z Auschwitz” – premiera i zwiastun

Prace nad limitowanym serialem „Tatuażysta z Auschwitz” są we wczesnej fazie rozwoju. Na ten moment nie ma jeszcze zwiastuna, wiadomo jednak, że premiera będzie miała miejsce w 2024 roku na Viaplay. Zupdate'ujemy was, gdy otrzymamy więcej informacji.

Filmy biograficzne o znanych ludziach, które naprawdę warto zobaczyć!

Podobno najlepsze scenariusze pisze życie i temu twierdzeniu trudno odmówić racji. Filmy biograficzne często przedstawiają opowieści, jakich nie stworzyłby najlepszy scenarzysta. W historii kinematografii powstało wiele wspaniałych tytułów traktujących o życiu wybitnych osobistości. Przedstawiamy te, które po prostu trzeba zobaczyć.
„Teoria wszystkiego” (2014), reż. James Marsh, fot. materiały dystrybutora
„Teoria wszystkiego” (2014), reż. James Marsh, fot. materiały dystrybutora
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama