Smutne filmy, na których można popłakać. 21 klasyków i nieznane perełki z Netflixa
Komedie romantyczne, melodramaty i ekranizacje popularnych powieści. Jeżeli od czasu do czasu lubicie po prostu dać upust emocjom i popłakać sobie na wzruszającym filmie, to te produkcje koniecznie musicie nadrobić! Oto najlepsze smutne filmy, które pokochacie.
- Kinga Nowicka, Robert Choiński
W tym artykule:
- Najlepsze smutne filmy idealne na wieczorny seans
- 21 smutnych filmów, na których można popłakać
- Kafarnaum, reż. Nadine Labaki
- Historia małżeńska, reż. Noah Baumbach
- Na zawsze razem, reż. Mikhaël Hers
- Lion. Droga do domu, reż. Garth Davis
- Uwierz w ducha, reż. Jerry Zucker
- Mój przyjaciel Hachiko, reż. Lasse Hallström
- Manchester by the Sea, reż. Kenneth Lonergan
- Gwiazd naszych wina, reż. Josh Boone
- P.S. Kocham cię, reż. Richard LaGravenese
- Słodki listopad, reż. Pat O'Connor
- Niech będzie teraz, reż. Ol Parker
- Szkoła uczuć, reż. Adam Shankman
- Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes
- Twój na zawsze, reż. Allen Coulter
- I że cię nie opuszczę, reż. Michael Sucsy
- Trzy kroki od siebie, reż. Justin Baldoni
- Samotny mężczyzna, reż. Tom Ford
- Jeden dzień, reż. Lone Scherfig
- Siedem dusz, reż. Gabriele Muccino
- Other people, reż. Chris Kelly
- Twój Simon, reż. Greg Berlanti
Najlepsze smutne filmy idealne na wieczorny seans
Co do tego, że kino ma moc terapeutyczną, nie ma chyba żadnych wątpliwości. Bo to, co może dać nam terapia – czyli bardzo często poczucie oczyszczenia, oswobodzenia z negatywnych emocji, może dać również wizyta w kinie albo seans w domowym zaciszu. Zarówno podczas seansu terapeutycznego, jak i filmowego, mogą zdarzyć się łzy, czyli jeden ze sposobów radzenia sobie z emocjami. Dla wielu bardzo wyzwalający i oczyszczający. Kiedy ostatni raz płakaliście na smutnym filmie? Bardzo możliwe, że dawno. A może robicie to notorycznie? Czy jest wam dzięki temu lepiej? Jeśli tak, to mamy dla was kilka pewniaków, dostępnych m.in. w stale powiększającej się bibliotece serwisu Netflix, przy których łzy poleją się z waszych oczu strumieniami.
Filmy o tematyce LGBTQ, które warto zobaczyć (nie tylko podczas Pride Month)
Filmy z wątkiem LGBT przewijają się już od wielu lat. Których nie można przegapić? Wybraliśmy najlepsze (naszym zdaniem) tytuły, a wśród nich kultowe już obrazy, nieco nowsze produkcje i te, które nagrodzono na najważniejszych filmowych imprezach i festiwalach.21 smutnych filmów, na których można popłakać
Kafarnaum, reż. Nadine Labaki
Ostatni film libańskiej reżyserki Nadine Labaki jest pod wieloma względami niezwykły. Ogląda się go jak dokument, a aktorzy to w głównie naturszczycy, których reżyserka znajdywała głównie na ulicy Bejrutu Tam też znalazła odtwórcę głównej roli 12-letniego Zaina. Chłopiec zamiast chodzić do szkoły jak jego rówieśnicy, pracuje i pomaga rodzicom utrzymać dom. Nie jest tam dobrze traktowany, dlatego pewnego dnia decyduje się pozwać ich za to, że... się urodził. Przejmująca opowieść, której nie da się obejrzeć bez łez w oczach.
Historia małżeńska, reż. Noah Baumbach
Jak rozwieść się, kiedy nadal kocha się drugą osobę, a w dodatku wspólnie wychowuje dziecko? Ten temat, na podstawie własnych przeżyć, postanowił podjąć Noah Baumbach. A w rolach głównych obsadził gwiazdy: Scarlett Johansson i Adama Drivera. Ich dialogi i monologi do czysty majstersztyk. Trudno nie poczuć emocji dwojga dorosłych ludzi, którzy nie potrafią się już ze sobą dogadać, ale nie potrafią też z dnia na dzień zapomnieć, że do tej pory byli dla siebie całym światem. Przygotujcie paczkę chusteczek! Jakie jeszcze smutne filmy proponujemy?
Na zawsze razem, reż. Mikhaël Hers
David ma 24 lata, dorywcze prace i młodzieńcze marzenia. W wolnych chwilach pomaga siostrze w opiece nad Amandą – uroczą 7- letnią, dziewczynką. Jeden dzień, jedna chwila zmienia ich dotychczasowe życie. Tragiczny w skutkach atak terrorystyczny w Paryżu zabiera Amandzie mamę, a Davidowi siostrę. Oboje muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, mając tylko siebie nawzajem. Na zawsze razem to smutny film o miłości, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. I idealny materiał na przepłakany wieczór przed ekranem.
Lion. Droga do domu, reż. Garth Davis
Ta historia wydarzyła się naprawdę. A jak to zwykle bywa w takich przypadkach, już z założenia zapowiada milion powodów do wzruszeń. Szczególnie, kiedy przez połowę filmu na ekranie widzimy zdanego tylko na siebie kilkuletniego chłopca samotnie podróżującego po Indiach. Kiedy juz jako dorosły i mający nowych kochających rodziców, postanawia odnaleźć swoich prawdziwych bliskich, jeszcze trudniej powstrzymać łzy. W rolach głównych Dev Patel, Nicole Kidman, Rooney Mara i genialny Sunny Pawar.
Uwierz w ducha, reż. Jerry Zucker
To jeden z największych kinowych przebojów lat 90., a przy okazji niezły wyciskacz łez (chyba najlepszy smutny film!). Sam (Patrick Swayze) zostaje postrzelony na ulicy. Kiedy jego żona Molly (Demi Moore) stara się jakoś poradzić z utratą ukochanego, on stara się być jak najbliżej niej jako... duch. Ponieważ okazuje się, że jego śmierć nie była przypadkowa, a Molly również może grozić niebezpieczeństwo, postanawia ją chronić. Nawiązuje w tym celu kontakt z medium (Whoopi Goldberg). Film zdobył pięć nominacji do Oscara i ostatecznie dwie statuetki. Klasyk!
Mój przyjaciel Hachiko, reż. Lasse Hallström
Na tym filmie się nie płacze. Na tym smutnym filmie się beczy i to przez większość seansu. Kolejna produkcja oparta na faktach, gdzie głównym bohaterem jest pies. I to nie byle jaki, bo niezwykle inteligentne stworzenie rasy akita, którego panem zostaje szanowany profesor (Richard Gere), ukochany mąż i ojciec. Pewnego dnia nie wraca do domu. Na dobre. Hachiko czeka na niego na stacji, dokładnie tak, jak robił to każdego dnia przed śmiercią swojego pana. Już samo opisywanie tej historii sprawa, że mamy łzy w oczach...
Manchester by the Sea, reż. Kenneth Lonergan
Film, który w końcu pokazał, który z braci Afflecków ma prawdziwy talent. I przy okazji przyniósł Caseyemu, bo oczywiście o nim mowa, Oscara za najlepszą rolę męską, bo naprawdę wybitną. Jego bohater Lee Chandler w dramatycznych okolicznościach traci dwójkę dzieci. To przyczynia się do rozpadu jego małżeństwa z Randi (Michelle Williams), która wini go za tragedię. Niedługo później umiera jego ukochany brat (Kylie Chandler), a Lee bierze pod opiekę swojego bratanka, nastoletniego Patricka (Lucas Hedges). Kino najwyższych lotów i jedna z najciekawszych produkcji w kategorii smutnych filmów.
Gwiazd naszych wina, reż. Josh Boone
Najpierw był książkowy bestseller autorstwa Johna Greena. To na jego podstawie Josh Boone zrealizował jeden z najpopularniejszych wśród nastolatków obraz, bo również o nastolatkach. Głównymi bohaterami są Hazel (Shailene Woodley) i Gus (Ansel Elgort). Ona ma zdiagnozowanego raka, on amputowaną nogę. Łączą ich nie tylko ciężkie doświadczenia, ale również miłość do książek. Z kolei z miłości do Hazel, Gus postanawia spełnić jej największe marzenie. Paczka chusteczek podczas seansu może nie wystarczyć.
P.S. Kocham cię, reż. Richard LaGravenese
Ten smutny film również powstał na podstawie bestsellerowej powieści i szybko stał się jednym z najpiękniejszych obrazów o miłości. Gerry (Gerard Butler) i Holly (Hilary Swank) to młode małżeństwo marzące o dziecku. Plany zaprzepaszcza nagła śmierć mężczyzny, który jak się okazuje, zdążył jednak napisać do swojej ukochanej kilkanaście listów. A w każdym z nich wskazówki, jak pogodzić się z utratą ukochanej osoby.
Słodki listopad, reż. Pat O'Connor
Nelson (Keanu Reeves) i Sara (Charlize Theron) nie robią na sobie dobrego pierwszego wrażenia. On jednak przystaje na jej ofertę i przez miesiąc decyduje się spędzać z nią czas, próbując wyleczyć się ze swojego pracoholizmu. Niestety, okazuje się, że o ile on ma szansę na dojście do zdrowia, ona niekoniecznie. Listopad okazuje się być najpiękniejszym, a zarazem najsmutniejszym miesiącem w ich życiu. Nie oszczędzajcie łez na tym smutnym filmie!
Niech będzie teraz, reż. Ol Parker
Kolejny smutny film o umierającą na śmiertelną chorobę nastolatce, Tessie (Dakota Fanning), której ostatnią szansą na zasmakowanie tego, co w życiu ważne i piękne, staje się nowy sąsiad, Adam. Jest on zarazem jednym z punktów na jej liście, a mianowicie wyzwaniami, jakie zamierza podjąć, nim jej zabraknie. Tkliwa i przewidywalna, ale mimo wszystko niezwykle poruszająca historia. I absolutna gwarancja łez.
Szkoła uczuć, reż. Adam Shankman
Klasyk. I na pewno zdaniem wielu, jeden z najpiękniejszych (smutnych) filmów o miłości. Choć scenariusz jednak mało oryginalny. Ona jest wycofaną nastolatką, on szkolnym gwiazdorem. I mimo, że każdy z nas wie, jak to się skończy, brniemy w to dalej. Bo chcielibyśmy, żeby postacie, jakie stworzyli Mandy Moore i Shane West, przytrafiały nam się także w prawdziwym życiu.
Pamiętnik, reż. Nick Cassavetes
Jeśli ktoś nie płakał na Pamiętniku, to znaczy, że nie ma serca! Rachel McAdams i Ryan Gosling, a raczej ich bohaterowie - Allie i Noah - są pewnie dowodem na to, że prawdziwe uczucie przerwa wszystko. I wmawiają to sobie za każdym razem, kiedy oglądają ten smutny film. Bo wzruszenie podczas seansu to nie wszystko. Tego filmu po prostu nie da się obejrzeć tylko raz!
Twój na zawsze, reż. Allen Coulter
Lubimy Roberta Pattinsona w tym smutnym filmie i nic na to nie poradzimy. Nic nie poradzimy również na to, że doprowadza nas do łez, wcielając się w postać Tylera, chłopaka niestroniącego od kłopotów. Pewnego dnia, w wyniku bójki w jaką się wdaje, poznaje Ally, córkę funkcjonariusza policji. Szybko zamierza ją uwieść, a następnie równie szybko porzucić. Ale okazuje się, że to wcale nie takie proste, jak zakładał.
I że cię nie opuszczę, reż. Michael Sucsy
Co zrobilibyście, gdyby Wasz ukochany lub ukochana w wyniku wypadku doznał uszkodzenia czaszki, a w rezultacie zapomniał o Waszym istnieniu? Bardzo możliwe, że podjęlibyście takie samie kroki, jak Leo, grany przez Channinga Tatuma. Postanawia on zrobić wszystko, by Paige (Rachel McAdams) zakochała się w nim na nowo! Brzmi jak idealna okazja, do zużycia przynajmniej pudełka chusteczek, prawda?
Trzy kroki od siebie, reż. Justin Baldoni
Nagradzany melodramat, w którym główne role zagrali Cole Sprouse (Riverdale, Nie ma to jak hotel) i Haley Lu Richardson (Gorzka siedemnastka, Split), to propozycja idealna przede wszystkim dla wrażliwych i sentymentalnych nastolatków. Podobnie jak w Szkole uczuć czy Gwiazd naszych wina, tutaj także mamy do czynienia z motywem poważnej choroby, w tym przypadku mukowiscydozy. Gwarantujemy, że ta poruszająca do głębi historia z pewnością wyciśnie z Was niejedną łzę.
Samotny mężczyzna, reż. Tom Ford
Bardzo często to, co piękne, bywa też smutne. I taki właśnie jest film Toma Forda oraz historia głównego bohatera, profesora uniwersyteckiego George'a Falconera (Colin Firth). George przeżywa żałobę w związku z odejściem jego ukochanego. I co za tym idzie, czuje się bardzo samotny. A jak wiadomo, z samotnością każdy radzi sobie na swój sposób. George jest o krok od dramatycznego posunięcia.
Jeden dzień, reż. Lone Scherfig
Ten smutny film, jak i książka o tym samym tytule, na podstawie której powstał, to dowód na to, że jeden dzień może zmienić wszystko. Lepiej jednak nie myśleć o tym, czy i kiedy przyjdzie i być uważnym, by nie zaprzepaścić uczucia i nie stracić osoby, jakim ja darzymy. Tego uczą nas filmowi Emma (Anne Hathaway) i Dexter (Jim Sturgess).
Siedem dusz, reż. Gabriele Muccino
Ben (Will Smith) jest sprawcą wypadku, w którym ginie siedem osób. To wydarzenie diametralnie zmienia jego życie i jednocześnie wyznacza cel - zmienić życie siedmiu najbardziej potrzebujących osób. Film może i nie należy do najwybitniejszych, ale jeśli chodzi o doprowadzenie widza do łez, sprawdzi się idealnie.
Other people, reż. Chris Kelly
„Niesamowity”, „śmiały”, „genialnie zagrany” – to tylko kilka cytatów z niezwykle entuzjastycznych recenzji głośnego dramatu z 2016 roku z Jessem Plemonsem (Breaking Bad, Fargo, Black Mirror) i Molly Shannon (Igraszki losu, Biały Lotos, Obiecująca. Młoda. Kobieta.) w obsadzie. Rozgrywająca się w Nowym Jorku opowieść o stawiającym pierwsze kroki w zawodzie scenarzysty mężczyźnie, który jednocześnie próbuje pozbierać się po wyjątkowo bolesnym rozstaniu i opiekować swoją chorą matką. Ten smutny film jest aktualnie dostępny w ofercie polskiego Netflixa.
Twój Simon, reż. Greg Berlanti
Jeśli szukacie smutnego filmu, na którym można się popłakać, a przy okazji lubicie oglądać na ekranie historie z wątkami LGBT, to ten młodzieżowy dramat z 2018 roku powinien z marszu znaleźć się na Waszej liście produkcji, które naprawdę powinniście obejrzeć. Twój Simon to poruszająca ekranizacja bestsellerowej powieści pod tytułem Simon oraz inni homo sapiens z Nickiem Robinsonem (Ponad wszystko, Jurassic World) i Joshem Duhamelem (Transformers, Och, życie, Bezpieczna przystań) w roli ojca tytułowego bohatera. Ten film również obejrzycie na Netflixie.
Mamy nadzieję, że powyższe propozycje trafią w wasz filmowy gust! Smutne filmy, czyli z fabułą skonstruowaną w taki sposób, że trudno nie współczuć bohaterom lub nie utożsamić się z nimi, sprawiają, że emocje biorą górę, a łzy same cisną się do oczu. Naszym zdaniem, od czasu do czasu warto pozwolić sobie na tego typu seanse. Czy w pojedynkę czy w towarzystwie, to już zostawiamy wam do decyzji.