Reklama

W tym artykule:

  1. „Cisza na planie: mroczna strona dziecięcej telewizji”
  2. „Cisza na planie” – gdzie obejrzeć?
Reklama

To temat trudny, ale jakże ważny. Dokument „Cisza na planie: mroczna strona dziecięcej telewizji”, o którym niedawno było bardzo głośno w Stanach Zjednoczonych, jest już dostępny dla widzów i widzek w Polsce. Odbiór tej produkcji może okazać się szczególnie emocjonujący dla osób, które dorastały w latach 90. lub na początku lat 2000., a także dla ich rodziców. Opowiada bowiem o licznych nadużyciach wobec gwiazd niektórych programów telewizyjnych dla dzieci, realizowanych i emitowanych właśnie w tamtych czasach.

„Cisza na planie: mroczna strona dziecięcej telewizji”

„Cisza na planie” to liczący pięć odcinków serial dokumentalny, którego twórczynie i twórcy przyglądają się temu, co działo się na planach zdjęciowych produkcji Dana Schneidera – amerykańskiego producenta, scenarzysty i reżysera. To właśnie on stał za takimi serialami jak „Szał na Amandę”, „Drake i Josh”, „iCarly” czy „Wiktoria znaczy zwycięstwo”.

Jak dowiadujemy się z dokumentu, niektórych członków ekipy łączyły niewłaściwe, zbyt bliskie relacje z nieletnimi gwiazdami. Co więcej osoby występujące albo pracujące przy niektórych produkcjach, które wypowiadają się w przejmującym materiale, przyznają, że doświadczyły dyskryminacji ze względu na płeć czy kolor skóry. Twórczynie i twórcy zwrócili szczególną uwagę na Amandę Bynes, która w zasadzie dorastała na planach dziecięcych produkcji i była bardzo blisko z Danem Schneiderem. Przypomnieli kontrowersyjne sceny popularnych seriali (m.in. z Arianą Grande w roli głównej) z wyraźnym podtekstem. Całość oparli na relacjach osób bezpośrednio związanych z telewizyjnymi hitami.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Swoimi (niekiedy traumatycznymi) doświadczeniami podzielili się m.in. Giovonnie Samuels, Bryan Hearne, Kyle Sullivan, i Katrina Johnson, czyli gwiazdy „All That” oraz Virgil Fabian – reżyser wspomnianej produkcji, Jenny Kilgen i Christy Stratton – scenarzystki „Szału na Amandę”, a także Alexa Nikolas czy Marc Summers. W dokumencie nie brakuje również relacji rodziców gwiazd. Za reżyserię produkcji odpowiadają Mary Robertson i Emma Schwartz.

Kultura na weekend: „Ripley”, czyli mroczny kryminał od Netflixa, który wbije was w fotel. Spełni oczekiwania najbardziej wymagających widzów

Na platformie Netflix jest już dostępny miniserial „Ripley” na podstawie bestsellerowej powieści Patricii Highsmith. Kultowa historia kryminalna została opowiedziana na nowo. Jest mrocznie, ale jednocześnie zachwycająco. Dlaczego warto obejrzeć produkcję z Andrew Scottem w roli głównej?

Kultura na weekend: „Ripley” na platformie Netflix
fot. materiały prasowe Netflix

Każdy odcinek poprzedza tak zwany trigger warning. Słusznie. Tego serialu dokumentalnego nie sposób oglądać spokojnie, bez emocji. Trudno patrzy się na wybrane z archiwum skecze i słucha wypowiedzi bohaterek oraz bohaterów materiałów. Niektóre nadużycia są tak wyraźne, że pojawiają się pytania, dlaczego nikt nie zareagował? Dlaczego nikt nie stanął w obronie tych dzieci? Czy naprawdę 20 czy 30 lat temu byliśmy – jako społeczeństwo – tak nieświadomi i ograniczeni, by nie zauważyć, że coś jest nie w porządku? „Cisza na planie: mroczna strona dziecięcej telewizji” porusza do granic możliwości i wzbudza wewnętrzne poczucie niezgody. Jeżeli zdecydujecie się na obejrzenie tych kilku odcinków, przygotujcie się, że zostaną z wami jeszcze długo po seansie.

Reklama

„Cisza na planie” – gdzie obejrzeć?

Serial dokumentalny „Cisza na planie: mroczna strona dziecięcej telewizji” ujrzał światło dzienne w marcu 2024. Produkcję można znaleźć na platformie MAX.

Reklama
Reklama
Reklama