Reklama

W tym artykule:

  1. „Absolwent”, reż. Mike Nichols (1967)
  2. „Ukryte pragnienia” (1996)
  3. „Szkoła uwodzenia”, reż. Roger Kumble (1999)
  4. „Marzyciele”, reż. Bernardo Bertollucci (2003)
  5. „Tajemnica Brokeback Mountain”, reż. Ang Lee (2005)
  6. „40-letni prawiczek”, reż. Jude Appatow (2005)
  7. „Zmierzch: Przed świtem. Część 2”, reż. Bill Condon (2012)
  8. „Życie Adeli: Rozdział 1 i 2”, reż. Abdellatif Kechiche (2013)
  9. „Tamte dni, tamte noce”, reż. Luca Guadagnino (2017)
Reklama

„Absolwent”, reż. Mike Nichols (1967)

Klasyk. Film kultowy. Dustin Hoffman w roli świeżo upieczonego absolwenta college'u, który nawiązuje romans ze znajomą rodziców – słynną panią Robinson. Ta opowieść to historia wielu pierwszych razów. Pierwszy raz na randce, pierwszy raz w hotelu, pierwszy raz naga kobieta, pierwszy prawdziwy pocałunek… Rozdziewiczenie odbywa się tu zarówno w sypialni, jak i znacznie szerzej – w obyczajach Amerykanów na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Obraz, którego wstyd nie znać.

„Ukryte pragnienia” (1996)

To dzięki roli w tym filmie Bernardo Bertolucciego Liv Tyler zyskała światową sławę. Zagrała 19-latkę Lucy, która spędza lato w Toskanii u przyjaciół rodziny. Gdy miała 15 lat, po raz pierwszy się tu całowała. Teraz chce czegoś więcej... Jest niewinna, niedoświadczona, , głodna nowego. Jej młodzieńcza witalność uwodzi na wielu poziomach. Seksualna inicjacja stanowi tu jeden z najważniejszych elementów odnajdywania własnej tożsamości. A utrata dziewictwa wcale nie oznacza pożegnania z niewinnością.

Sekspozytywny alfabet – I jak inicjacja seksualna

To nie do końca ten mityczny PIERWSZY RAZ, a całość naszych zachowań seksualnych, które zaczynamy podejmować, zwykle w okresie dorastania, choć każda osoba ma swój czas. Zaczyna się często od poznawania solo własnego ciała i tego, jakie przyjemności ono w sobie kryje.
Inicjacja seksualna
fot. Adobe Stock

„Szkoła uwodzenia”, reż. Roger Kumble (1999)

Młodzieżowa wersja „Niebezpiecznych związków” Stephena Frearsa, które z kolei były adaptacją powieście Pierre'a Choderlosa de Laclos z 1782 roku. Akcja przeniesiona do czasów współczesnych, rozgrywa się wśród amerykańskich licealistów, reprezentowanych przez Sarę Michelle Gellar, Ryana Phillipe’a, Reese Witherspoon i Selmę Blair. Szkolny Casanova zakłada się ze swoją przyrodnią siostrą, że uwiedzie córkę dyrektora szkoły, która publicznie ogłosiła, że zachowa dziewictwo do ślubu. Bohaterowie „Szkoły uwodzenia” tracą nie tylko dziewictwo... Żegnają się także z niewinnością.

„Marzyciele”, reż. Bernardo Bertollucci (2003)

„Marzyciele” to drugi w tym zestawieniu film wyreżyserowany przez Bernardo Bertollucciego. Ale co robić, skoro ten wybitny włoski reżyser umiał przedstawiać erotyzm na ekranie jak nikt inny? Obraz oparty na powieści Gilberta Adaira, to osobista, intymna historia trojga młodych ludzi, rozgrywająca się na tle historii paryskiego maja 1968 roku. „Niewinni czarodzieje” (Michael Pitt, Eva Green, Louis Garrel) wchodzą w perwersyjny miłosny trójkąt i podejmują ryzykowną grę ze swoimi emocjami, uczuciami i mrocznymi instynktami. W niemal całkowitej izolacji od świata zewnętrznego rodzeństwo Isabelle i Theo oraz Amerykanin Mattew uciekają w świat fantazji i coraz to nowych inicjacji... A ich przesiąknięta erotyzmem historia jest hołdem złożonym młodości i wolności.

Erotyczne gadżety dla mężczyzn – pomysł na prezent pobudzający zmysły

Choć rynek (seks)zabawek zdaje się być zdominowany przez te zaprojektowane dla kobiet, to faceci też mają w czym wybierać. W dodatku sporo gadżetów jest uniseks lub do używania wspólnie. Podpowiadamy, które warto podarować chłopakom czy kupić samemu sobie!
Gadżety ero dla faceta
fot. Adobe Stock

„Tajemnica Brokeback Mountain”, reż. Ang Lee (2005)

W tym przypadku „pierwszy raz” nie jest pierwszym razem w ogóle, ale pierwszym razem w relacji homoseksualnej. Jest 1963 rok. Ennis Del Mar (Heath Ledger) i Jack Twist (Jake Gyllenhaal), zatrudnieni do letniego wypasu w górach u podnóża Brokeback Mountain, przez kilka miesięcy żyją w spartańskich warunkach, niemal odcięci od świata. Szorstka przyjaźń zamienia się w erotyczną fascynację. Pewnej nocy pomiędzy mężczyznami dochodzi do intymnego zbliżenia, które rozpocznie trwający kilkanaście lat (z przerwami) romans....

„40-letni prawiczek”, reż. Jude Appatow (2005)

Jeden z najgłośniejszych filmów Judda Appatowa i w opinii wielu kinomanek i kinomanów jedna z najzabawniejszych komedii w historii (przy czym humor jest raczej zbereźny i niezbyt wyrafinowany). Tytułowy 40-letni prawiczek, miły i nieśmiały Andy Stizer (świetny jak zwykle Steve Carrell) wiedzie spokojne życie bez seksu. Gdy dowiadują się o tym koledzy z pracy, postanawiają mu pomóc. Andy nie chce z nimi „współpracować” – do czasu, gdy w oko wpada mu niezwykle aktywna seksualnie samotna matka... i babcia. Kobieta z dużą wyrozumiałością prowadzi naszego prawiczka prawiczka go przez niuanse pierwszego razu. No bo kto mówił, że utrata dziewictwa będzie łatwa?

5 ociekających seksem filmów, na które czekamy w 2022 roku. Nie dla pruderyjnych!

„Kino oralnego niepokoju”. Tak mówiono o filmie „Love” Gaspara Noe z 2015 roku, który zasłynął bardzo odważnymi i przepięknie sfilmowanymi scenami seksu. Czy któraś z tegorocznych premier kinowych dorówna poziomem temu kultowemu już dziełu? To się okaże w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Już teraz jednak wiadomo, które produkcje warto śledzić.
Sharp Stick
fot. Instagram / Lena Dunham

„Zmierzch: Przed świtem. Część 2”, reż. Bill Condon (2012)

Przez cały ich związek Edward (Robert Pattinson) szlachetnie sprzeciwia się uprawianiu seksu z Bellą (Kristen Stewart) - ze strachu, że jego wampirze instynkty przejmą kontrolę, a on jej zrobi krzywdę. Po latach oczekiwania, podczas miesiąca miodowego, decydują się na zbliżenia, choć Bella wciąż jest człowiekiem. Film trafił do naszego zestawienia z jednej strony dlatego, że świetnie pokazuje nurt myślenia o seksie utożsamianym z niebezpieczeństwem... (doskonała ilustracja tego, jak stereotypy dotyczące życia seksualnego są nam podświadomie wtłaczane do głowy). A poza tym – choć od premiery filmu minęło już 10 lat, w sieci wciąż toczą się żarliwe dyskusje na temat tego, czy w wampir jako istota, w której ciele nie ma przepływu krwi, w ogóle mógł mieć erekcję... Również ciekawy wątek.

„Życie Adeli: Rozdział 1 i 2”, reż. Abdellatif Kechiche (2013)

Pierwsze zadurzenie, pierwszy seks, pierwszy miłosny zawód... Gdy 15-letnia Adela (Adèle Exarchopoulos) poznaje niebieskowłosą Emmę (Léa Seydoux), jej życie staje się jedną wielką inicjacją. Odkrywa namiętność, pożądanie, nieznane dotąd emocje. Fiolm wyreżyserowany przez Abdellatifa Kechichego zachwycił publiczność i wzbudził wiele kontrowersji. Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes obraz był szeroko dyskutowany ze względu na jedną z najodważniejszych i najdłuższych scen erotycznych w historii kina. Niemal siedmiominutowa sekwencja została mocno skrytykowana za to, że przedstawia męskie wyobrażenia, a nie prawdziwe zbliżenie lesbijek. A aktorki oskarżyły reżysera o nadużycia na planie. Mimo to w kwestii filmów pokazujących nieheteronormatywne inicjacje seksualne „Zycie Adei” jest produkcją bezkonkurencyjną

„Tamte dni, tamte noce”, reż. Luca Guadagnino (2017)

Oparta na powieści André Acimana i scenariuszu Jamesa Ivory’ego, to kolejny w tym zestawieniu film o inicjacji i odkrywaniu własnej tożsamości seksualnej. „Tamte dni, tamte noce” jest obrazem o słodkiej udręce pierwszej namiętności, kiedy nawet plusk wody i dojrzewający owoc elektryzują zmysły. Znów mamy lato we Włoszech. Jest początek lat 80. XX wieku. Nastoletni Elio (Timothée Chalamet) zakochuje się w Oliverze (Armie Hammer), który przyjechał do jego rodziców na wakacje. Wszystko tu jest zbudowany na żarliwości „pierwszych razów”. Napięcie seksualne dosłownie rozsadza kolejne kadry.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama